Ar vyras ir moteris gali būti tik draugai?

shutterstock_190050404.jpg
 
Ar gali priešingų lyčių atstovus sieti tik paprasta draugystė? Šia tema dažnai ginčijamasi, diskutuojama, tačiau vienpusio atsakymo taip ir nerandama. Kodėl? Žmonės yra skirtingi, taip pat skirtinga gali būti ir draugystės samprata. Daugelis teigia, jog vyras ir moteris, vien dėl lyčių skirtumų, ilgainiui ims jausti potraukį vienas kitam, taip pat žmonės tikina turintys pavyzdžių tiek iš savo, tiek iš aplinkinių patirties, kada buvę draugai susituokia ir sukuria šeimas. Taigi, kaip yra iš tiesų?

Ar egzistuoja platoniški santykiai, be fizinės traukos? Ar gali žmogus, turintis antrą pusę, taip pat turėti ir geriausią draugą/ę? Ar leistumėte savo vyrui susitikinėti su geriausia drauge? Taigi, pabandykime apžvelgti situacijas, kada vyrą ir moterį gali sieti tik draugystė:
 

Jūs geriausi draugai nuo vaikystės. Jūs kartu žaidėte smėlio dėžėje, siautėte kieme, išmokote važiuoti dviračiais, paaugę dalijotės paslaptimis,  pasakojote vienas kitam apie pirmosios meilės išgyvenimus, patarėte vienas kitam. Vaikystės draugai dažnai mus lydi visą gyvenimą. Subrendus, susiradus antras puses, tokios draugystės dažnai išlieka be jokių slaptų ketinimų. Paprastai, susitikimai su vaikystės draugu nebūna dažni, tačiau visada yra žmogus, kuriam ištikus bėdai, bus galima paskambinti ir pasiguosti.
 

Jus sieja bendra veikla. Galbūt kolekcionuojate pašto ženklus,  kuriate muziką, piešiate, veiklos pobūdis nėra svarbus, svarbu, jog abu entuziastingai kažkuo domitės. Jūs negalvojate apie šį žmogų, kaip apie potencialią antrą pusę, bendraujate kolegiškai, kartu kuriate, pokalbiai dažniausiai sukasi apie sritį, kuri domina abu. Tai taip pat galioja ir darbo santykiams, kai kolegos po darbo draugiškai išgeria po alaus bokalą, pasidalina problemomis, aptaria savaitės reikalus ir įspūdžius. Tokie santykiai dažniausiai platoniški ir lieka, tačiau ir čia yra rizika pereiti į asmeniškumus ir paprasta draugystė gali virsti tarnybiniu romanu.
 

Jūs vienas kitam nepatrauklūs fiziškai. Kitaip tariant, neatitinkate vienas kito skonio, jums patrauklūs visai kito tipažo žmonės. Kaip ir turėtų būti aišku, bet ši situacija taip pat yra rizikinga: fizinė trauka gali atsirasti palaipsniui, taip pat gali užgimti netikėtai. Ilgą laiką bendraujant, trauka gali tik stiprėti. Žinoma, tai labai individualu, potraukio gali ir neatsirasti, taip dažniausiai būna, kai prisideda aukščiau minėtos situacijos: kai esama draugais nuo vaikystės, arba kai sieja tik bendri interesai.
 

Padidintos rizikos situacijos: Kas tai yra? Taip pavadinau situacijas, kai du priešingos lyties atstovai yra draugai, tačiau didelė tikimybė, kad tik laiko klausimas, kada bus peržengta platoniškų santykių riba. Dažnai šią ribą nustato tam tikros kliūtys, kurios trukdo perkelti santykius į kitą lygmenį:
 

Jūs turite antras puses. Arba turi vienas iš jūsų. Arba vienas yra beviltiškai isimylėjęs asmenį, kuris jam nepasiekiamas ir net nemato žmogaus, esančio šalia. Dažnai stengiamasi esamus santykius išlaikyti, tačiau kartais, simpatija, užgimusi draugui/ draugei, priverčia juos nutraukti. Kodėl taip nutinka? Draugų statusas neįpareigoja apsimetinėti, vaidinti geresniais, nei esame, o gerai vienas kitą pažinę, žmonės kartais tampa tokie artimi, kad draugas/ė pasidaro reikalingesnis, nei esama anra pusė. Ka daryti tokioje situacijoje? Stengtis, kiek įmanoma išlaikyti sveiką protą. Jeigu visgi nuspręsite, jog svarbiau esami ilgalaikiai santykiai, nuo draugo/ ės, teks atsiriboti. Ši situacija viena iš sudėtingiausių ir galinčių įskaudinti labiausiai, todėl kad ir ką nuspręstumėte, nedarykite to spontaniškai!
 

Jaučiate simpatiją, tačiau bijote sugadinti draugystę. Manote, kad kitas žmogus nejaučia to paties ir nenorite būti atstumtas, todėl tylite, slėpdami savo jausmus. Kartais tiesiog laukiate palankios progos, kai pagaliau išdrįsite pasakyti, ką jaučiate. Arba tikitės, jog draugas/ draugė pats susipras, jog simpatizuojate ir žengs pirmą žingsnį. Ši situacija turi daug variantų, pabandykime apsvarstyti galimas istorijos  pabaigas. Taigi, pirmas variantas-  jūs tylite, nieko neužsimenate apie savo jausmus ir platoniška draugystė tęsiasi, dažniausiai tol, kol jūsų draugas/ė susiranda antrą pusę, tada santykiai atšąla, susitikimai ima retėti, galiausiai dažnai apsiribojama keliais skambučiais, ar žinutėmis. Nekaip skamba, tiesa? Antras variantas- jūs pasakote, jog imate jausti šį tą daugiau, tačiau gaunate neigiamą atsakymą. Šiuo atveju, paprastos draugystės palaikyti dažniausiai taip pat nebepavyksta, bet jūs bent žinote tiesą, ir tampate atviras naujoms pažintims, santykiams. Na ir trečiasis – dažnai paaiškėja, jog kitas žmogus taip pat jautė šį tą daugiau, tik visą laiką tylėjo dėl tų pačių priežasčių kaip ir jūs. Beje, kartais netikėtas prisipažinimas jūsų draugą/ę gali išmušti iš vėžių, gali prireikti laiko susivokti. Gali būti, jog tik po atviro pokalbio šis žmogus pirmą kartą pagalvojo apie jus, kaip apie potencialią antrą pusę. Nespauskite ir leiskite apsispręsti.

Jaučiatės nepasiruošę santykiams. Į šią situaciją dažnai patenkama nesenai išgyvenus skaudžias skirybas, patyrus apgavystę, neištikimybę. Žmogus jaučia sąstingį ir tarsi bijo kurti naujus santykius. Tokiu atveju labai padeda tikri, nuoširdūs santykiai, su draugu/e, ypač, jei žmogus, su kuriuo bendraujate yra patyręs panašių išgyvenimų, geba jus suprasti, padėti, išklausyti. Neretai užsimezga ypač artimas ir stiprus emocinis ryšys, atsiranda pasitikėjimas ir visą tai nuo simpatijos skiria tik labai plonytė riba. Taigi, kas kliudo pradėti santykius? Baimė, jog tapus pora žmogus pasikeis, jog nusivilsite, jog jus gali įskaudinti, nevisavertiškumas, t.y manote, jog nesugebėsite žmogui duoti tiek kiek jis vertas. Ką daryti? Jeigu jaučiatės nepasiruošę – neskubėkite, visų pirma turite tapti emociškai stabilūs, užtikrinti savimi, kitaip tariant „išsilaižyti žaizdas“. Nepamirškite – jog santykiai, tai visų pirma atsakomybė ne tik už save, bet ir kitą žmogų.
 

Taigi apžvelgėme nemažai skirtingų situacijų, kad ir kaip viskas atrodytų painu, galima daryti tik vieną išvadą: vyras ir moteris gali būti geriausiais draugais, tačiau kaip bebūtų, šalia visada bus rizika, jog santykiai taps daugiau nei draugyste. Ribos egzistuoja tik ten, kur patys nusibrėžiame, ar jas peržengsite - irgi priklauso tik nuo jūsų.


Deimantė

 
Komentarai
Naujas komentaras