Kodėl kenčiame nuo žemos savivertės ir kas trukdo savimi pasitikėti?

nusivylusi-moteris-58c07ab230751.jpg
 
Savivertė ir pasitikėjimas – tai savybės, būtinos sėkmingam žmogui. Pasitikėjimas mums būtinas, jog galėtume siekti karjeros, turėti turtingą socialinį gyvenimą, taip pat – kad galėtume kurti visaverčius santykius su antrąja puse. Asmenis, kurie savimi pasitiki, labiau gerbia ir vertina aplinkiniai, jiems lengviau pasiekti savo tikslų įvairiose srityse, na, o kalbant apie santykius, tokie žmonės retai inicijuoja konfliktus, nebūna perdėtai pavydūs, bei jiems geriau sekasi spręsti nesutarimus ir santykių problemas. Taigi, jei pasitikėjimas toks svarbus, kodėl taip dažnai kenčiame dėl žemos savivertės? Šiandien panagrinėsime dažniausiai pasitaikančias priežastis, kodėl žmonės nustoja tikėti savimi ir savo jėgomis:

Auklėjimas ir vaikystės/paauglystės traumos

Mūsų savivertė ima formuotis vaikystėje, ir tampa itin pažeidžiama paauglystės laikotarpiu. Taigi, labai didelę įtaką tam, kaip dabar save matome, daro auklėjimas ir vaikystės/ paauglystės patirtys. Jei tėvai mėgo tokias frazes, kaip: „nedaryk, nes vis tiek nepavyks“, „tu niekam tikęs“, „geriau net nepradėk, nes vis tiek nepasiseks“ ir pan. , nereikia stebėtis, jog suaugęs žmogus turi žemą savivertę. Lygiai taip pat, jei paauglystėje teko patirti bendraamžių patyčias, jei buvo sunku pritapti ar turėti draugų – visa tai palieka pėdsakus asmenybėje. Ką daryti? Tokiais atvejais itin padeda darbas su psichoterapeutais, kurie padeda išmokti savivertę susikurti iš naujo.

Medijos ir socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai šiandien užimą nemažą mūsų gyvenimo dalį. Daugelis iš mūsų kasdien net po kelias valandas praleidžiame naršydami Facebook, Instagram ir kituose panašiuose tinklapiuose. Tai ne tik švaisto mūsų laiką: socialinės medijos suformuoja klaidingus įsitikinimus apie tai, koks turėtų būti gyvenimas, kaip reikia atrodyti, su kuo leisti laiką ir panašiai. Dažnai visai be reikalo patikime gražiais vaizdais ir pasakomis, jog visi kiti yra žymiai gražesni, sėkmingesni, turtingesni ir panašiai, ir save imame laikyti nevykėliais. Vertėtų nuolat sau priminti, jog tai, ką matome socialiniuose tinkluose dažniausiai nebūna tiesa: daugelis tiesiog kuria iliuziją, kuria patikime. Ir apskritai, laiką socialiniuose tinkluose reikėtų riboti: taip padarysime gerą darbą sau.

Lyginimasis su kitais

Visi esame skirtingi: kiekvienas turime kitokias gyvenimo patirtis, įgūdžius, skirtingi mūsų talentai ir charakterio ypatybės. Kiekvienas iš mūsų – unikali asmenybė. Mes negalime lyginti savo gyvenimo pasiekimų, nes mūsų tikslai, duotybės ir galimybės yra skirtingi. Lygintis galime tik su savimi  – kokį progresą padarėme, kiek šiandien esame geresni, nei buvome vakar. Savo tobulėjimą sekti svarbu – taip matysime silpnąsias ir stipriąsias vietas, tačiau savo pasiekimus lyginti su kitų – neverta, tai tik žemina savivertę, ir dar labiau slopina pasitikėjimą.

Negatyvus mąstymas

Pesimizmas, negebėjimas pastebėti teigiamų dalykų veda prie nepasitikėjimo pasauliu, aplinka ir savimi. Mąstydami negatyviai į savo gyvenimą pritraukiame panašiai nusiteikusius žmones, kurie dar labiau smukdo pasitikėjimą savo jėgomis. Reikėtų stengtis riboti viską, kas skatina mąstyti negatyviai: nutraukti santykius su toksiškais žmonėmis, nesidomėti blogomis naujienomis. Taip jau veikia pasaulis – dažniausiai mūsų aplinka atspindi mus pačius. Todėl, jei nori pasitikėti savimi – stenkis jog tave suptų pasitikintys žmonės.

Gero savaitgalio,
Deimantė

 
Komentarai
Naujas komentaras