Manipuliacija santykiuose ir kaip ją atpažinti?

5b9236985c5e52391e8b4e1e-750-562.jpg
 
Kas tai yra manipuliacija? Kalbant paprastai, tai sąmoningi veiksmai, siekiant paveikti kitą asmenį elgtis, galvoti, veikti taip, kaip norite jūs. Kaip bebūtų liūdna, manipuliacija santykiuose šiandien yra tokia populiari, jog dalis žmonių net neatpažįsta, jog partneris bando juo manipuliuoti. Santykiai, grįsti manipuliacija dažniausiai pasmerkti žlugti – vienas iš partnerių galiausiai pavargsta būti atakuojamas kito. Dar blogesnis aspektas – manipuliacija gali padaryti ilgalaikę žalą asmenybei – tai patiriantis žmogus ilgainiui gali tapti nepasitikintis savimi, baikštus, uždaras. Šiandien pasikalbėsime apie tai, kas parodo, jog partneris siekia tavimi manipuliuoti. Taigi, verta sunerimti, jei tavo partneris:

Verčia tave nepasitikėti savimi

Labai dažnai manipuliacijos prasideda nuo smulkmenų. Jei pastebi, jog partneris ima tave menkinti, tai gali būti pirmi požymiai. Kartais viskas prasideda, atrodo, visai nekaltai. Dažnai imi girdėti tokius pasakymus, kaip: „ką tu, kvailute, be manęs darytum“, „juk pati tikrai nesusitvarkysi“, „jei ne aš, tai...“. Tuomet prasideda rimtesni pasisakymai – tarkim nori pradėti verslą, imti karjeros, galbūt pamėginti atskleisti pasauliui kokį savo talentą, vietoj palaikymo girdi: „baik tu, tai tikrai ne tau“, „geriau nei nebandyk, nes liūdėsi, kai nepasiseks“, „nenoriu, jog nusiviltum be reikalo“. Kartais ima komentuoti tavo išvaizdą lyginti su kitomis moterimis: „pažiūrėk, kokia Eglė graži, koks veidas, figūrą...Na bet nesijaudink, aš myliu tave ir tokią.“ 
Mylinčio vyro pareiga palaikyti, tai kodėl jis taip elgiasi? Nes manipuliuoja tavimi. Nori jog ilgainiui imtum tikėti, jog iš tiesų, esi nepakankamai graži, nieko nesugebi, ir, jog jog tau labai pasisekė, jog šis vyras su tavimi. Kai imsi taip galvoti, vyrukas galės laisvai tave kontroliuoti ir valdyti, nesibaimindamas, jog santykiai gali nutrūkti.

Verčia tave jaustis kalta

Vienas pagrindinių manipuliacijos požymių – netiesioginis kaltinimas. Tarkim, tu nori išeiti į miestą su draugėmis, jis lyg ir neprieštarauja, bet staiga pasijaučia blogai – tu negali ramiai mėgautis vakaru, nes mąstai apie jį, o vaikinas vakaro eigoje rašo liūdnas žinutes, kaip jam tavęs trūksta. Trumpai tariant, kiekvienoje situacijoje, kai elgiesi ne pagal jo scenarijų, partneris elgiasi taip, lyg tu būtum visų jo nesėkmių priežastimi. Sudėtingesniuose atvejuose į šią kategoriją patenką išgalvotos ligos, isterijos priepuoliai ar net grasinimai žudytis. Neleisk savimi manipuliuoti – į visus netiesioginius kaltinimus patartina reaguoti ramiai, nekreipiant dėmesio. Kartais žmonės nustoja taip elgtis, kai supranta, jog partnerio nepaveiks. 

Perdėtai kontroliuoja

Pavydi, vadinasi, myli? Netiesa. Dažniausiai pavydas rodo nepasitikėjimą, norą valdyti ir dominuoti. Tai tik manipuliacija, jei jis teigia, kad pavydi, nes labai stipriai myli. Kontrolė dažnai prasideda nuo smulkmenų – jis nenori, kad kur nors eitum viena, vėliau stengiasi atitolinti tave nuo draugų, kartais net ima nurodinėti, kaip rengtis, dažytis, kada pareiti namo. Būna situacijų, kai pusvalandį užtrukusi darbe moteris turi iškęsti didžiausią sceną namie. Į pagalbą tokie vyrai pasitelkia kaltės manipuliacijas, scenų kėlimą, isterijos priepolius ir panašiai.

Kodėl žmonės tampa manipuliatoriais? Manipuliacijomis užsiima tiek vyrai, tiek moterys. Tai yra itin savanaudiškas veiksmas, dažniausiai gimstantis iš nepasitikėjimo savimi ir žemos savivertės. Žmogus dažniausiai jaučiasi labai nesaugus ir menkas, todėl tokiomis priemonėmis bando užsitikrinti, jog partneris liks šalia. Tokie žmonės paprastai netiki, kad gali būti mylimi tiesiog už tai, kokie yra, todėl renkasi papildomas priemones – manipuliaciją. Vertėtų turėti omenyje, kad manipuliuoti linkę žmonės – toksiški, ir tokie santykiai gali būti žalingi, bei turėti ilgalaikes pasekmes. 

Gero savaitgalio, 
Deimantė

 
Komentarai
Naujas komentaras