Seksualiniai kompleksai (savaitės tema)

 
Kai kurie žmonės kenčia dėl savo seksualinių kompleksų, kai tuo metu kiti – nesuka dėl to galvos ir mėgaujasi nepakartojamu seksu su antrąja puse. Ši situacija ir su ja susiję ypatumai itin domina įvairių sričių mokslininkus, ypač seksologus, kurie kiekvienam seksualiniam komplektui net suteikė specialius pavadinimus.

Pavadinimai itin juokingi ir šmaikštūs: Don Kichotas, Pelenė, Otelas, Romeo ir Džiuljeta, Tristanas ir Izolda, Alisa stebuklų šalyje ir pan.

Alisa stebuklų šalyje. Šis kompleksas kamuoja moteris, kurios gyvena fantazijų pasaulyje, jos turi itin lakią vaizduotę, kuri sukuria idealių santykių scenarijų, kurio antroji pusė žūtbūt privalo laikytis. Todėl tokia moteris itin kompleksuoja, jei niekaip negali surasti tokio vyro, kuris sutiktų laikytis jos sukurto scenarijaus.

Moteris, pasižyminti Titano kompleksu, turi itin aiškią idealaus vyro viziją, kitaip tariant – į tuos, kurie jo neatitinka, moteris visiškai nekreipia dėmesio. Dažniausiai idealaus vyro portretas būna sukurtas remiantis knygų ar filmų nuotrupomis, jose buvusių herojų išvaizdos ar charakterio ypatybėmis. Palyginus šį kompleksą su aptartu anskčiau, galima teigti, jog šio tipo moteris nors ir būna kartu su esamu mylimuoju, tačiau pavyzdžiui mylėdamasi su juo įsivaizduoja visiškai kitą, vaizduotėje susikurtą asmenybę.

Garbingų ir bet kurią akimirką galinčių apginti mylimųjų ieško moterys, turinčios taip vadinamą Riterio kompleksą. Riteris damai įkūnija vyriškumą, pasitikėjimą ir saugumą, kurio moteris būtent ir siekia. Todėl nieko keisto, jog didžiausias dalykas, kuriam ji teikia pirmenybę, ieškodama antrosios pusės – tikrai ne jo išvaizda, o saugumas, rūpestis, kuriuos jis gali/negali jai suteikti. Tokiai moteriai šalia savo partnerio svarbiausia jaustis saugiai.

Pasyvus moters požiūris į gyvenimą atskleidžia taip vadinamą Pelenės kompleksą. Tokios moterys tiesiog laukia stebuklo arba princo ant balto žirgo, kuris atjos, užsisodins ją balno ir parsigabens į savąją karalystę bei jie likusį gyvenimą gyvens ilgai ir laimingai. Tuo tarpu dėl savo gerovės pati neketina pajudinti nė piršto, svajonės apie pasakų princą tęsiasi metų metus.

Vyrai. Don Kichoto kompleksas. Tokie vyrai turi iliuzijų, lūkesčių ir norų moters atžvilgiu. Jis kaip ir knygos herojus nuolat ją garbina, dažnai net pernelyg idealizuoja. Kitaip tariant – užkelia ant pjedestalo tarsi statulą, garbinamą objektą, kurią be paliovos garbina.

Madonos kompleksas. Šis kompleksas yra įgimtas daugeliui, tradicinę vakarų kultūrą patyrusiems vyrams. Tokie vyrai moteris vertina itin prieštaringai. Iš vienos pusės jie stengiasi išsaugoti ri pabrėžti moters vertę, moteriškumą, seksualumą. Iš kitos pusės – seksualinius poreikius ir patį seksualumą, vyrai laiko bjauriu, purvinu dalyku, ypač neigiamai vertinamas moters polinkis koketuoti bei flirtuoti. Puoselėjantis ilgalaikius santykius ir išgyvenantis šį kompleksą, vyras gana dažnai savo žmoną tapatina su motina – Madona, kuriai nejaučiai jokio seksualinio potraukio. Dėl šios priežasties meilė ir seksas negali persipinti tarpusavyje, vyras negali turėti lytinių santykių žmona, nes tapatina ją su mama ir pasąmonėje nesąmoningai mano, jog tai būtų kraujomaiša.

Don Chuano kompleksas pasireiškia tiem vyrams, kurie propaguoja lengvus, neįpareigojančius santykius. Kitaip tariant – seksas be įsipareigojimų, mėgstamiausias jų užsiėmimas. Į moterį šiuo atveju žvelgiama ne kaip į asmenybę, tačiau tik kaip į sekso objektą, galintį patenkinti visus vyriškus poreikius. Vos tik įvykdys savo planus ir numalšins verdančias aistras, tokio tipo vyras apie moterį net nepagalvos, pamirš ją akimirksniu ir ieškos kitos aukos.

Otelo kompleksas paremtas didžiuliu pavydu ir noru kiekvieną akimirką, visur ir visada kontroliuoti moterį. Šį simdromą turintys vyrai savo antrąją pusę dažnai įtarinėja neištikimybe, paprastai įtarimai dar labiau sustiprėja pavartojus alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų. Kitaip tariant – pagrindinis bruožas – besaikis valdžios troškimas ir galios demonstravimas santykiuose.

Romeo ir Džiulijetos kompleksas – akivaizdi nuoroda į meilę iš pirmo žvilgsnio, kuri tęsis visą gyvenimą. Kompleksą išgyvenantys žmonės tokie tyri ir vis dar tikintys amžina meile, jog gana dažnai, tiksliau beveik visada, atsisako lytinių santykių tol ko, jie nėra oficialiai įteisinti ir neįvyksta vestuvės. Nors šiomis dienomis toks reiškinys itin retas, tačiau šiam tipui priklausantys žmonės taip myli vienas kitą, jog ne retai įveikia visas santykiuose kilusias kliūtis.

Tristano ir Izoldos kompleksas pasižymi erotika ir kaltės jausmu, kurie visada yra glaudžiai susiję tarpusavyje. Viduje tokie žmonės būna drąskomi prieštaringų jausmų, todėl reikalui esant priimti bet kokį sprendimą santykių atžvilgiu būna itin sunku. Iš vienos pusės, mylėdami kitą žmogų jie patiria seksualinį pasitenkinimą, iš kitos – jaučia kaltę, laužydami nusistovėjusias moralines normas.

Apibendrinant galima teigti, jog vaikystėje patirti išgyvenimai turi didelios įtakos tolimesniai vaiko raidai ir gyvenimo kokybei. Neigiami išgyvenimai gali lemti blogą, iškreiptą požiūrį į seksą, todėl būkime atsargūs.

Suaugusiems.lt

Ar turite seksualinių kompleksų?
 
Komentarai
Naujas komentaras