Guminis gaminys Nr.2: sovietinių sargių istorija

 
Nors sekso Sovietų Sąjungoje „nebuvo“, vaikų žmonės vis dėlto susilaukdavo, o ir pirmieji sargiai šioje šalyje pradėti gaminti 1950-aisiais. Tiesa, jau jų pavadinimas buvo tikrų tikriausia intriga: „guminis gaminys numeris du“.

Iškalbinga, kad „guminis gaminys numeris vienas“ buvo dujokaukė. Ir numeracija čia reiškė anaiptol ne populiarumą. Gaminio numeris ženklino gumos, iš kurios jis pagamintas, storį. Kuo didesnis skaičius – tuo plonesnė guma. Kitaip tariant, sovietiniai prezervatyvai buvo tik vos vos plonesni už dujokaukes!

Beje, iš pradžių prezervatyvai gaminti iš ketvirtu numeri pažymėtos rusiškos gumos. Tačiau jie buvo ypač pažeidžiami, greitai plyšdavo, todėl pereita prie antro numerio – gaminys tapo tvirtesnis ir patvaresnis.

Sargiai, kaip ir visi reikalingi daiktai, Sovietų Sąjungoje buvo didžiulis deficitas. Jų būdavo galima įsigyti tik vaistinėse, bet ir ten šis gaminys būdavo išparduodamas vos pasirodęs. Neretai verslumo gyslelę turintys apsukruoliai supirkdavo iš vaistinės prezervatyvus urmu, ir vėliau parduodavo už gerokai didesnę kainą. Bet ir tai ši prekė būdavo itin paklausi, taigi parduodama akimirksniu.

1985. Kiekvienoje pakuotėje – po 2 prezervatyvus

Bakovo gamyklos gaminys

Iš pradžių prezervatyvus gamino vienintelėje Bakovo gamykloje. Klestinti gamykla gamino tik du gaminius – prezervatyvus ir dujokaukes. Vėliau sargių gamybą įvaldė ir Kijevo gumos gamykla.

1968 metų sargių pakuotė

Jau Chruščiovo laikais Sovietų Sąjungoje gaminti trijų dydžių prezervatyvai. Todėl vyrams, stovėjusiems eilėje prie šių kontraceptikų, reikėjo vaistininkui garsiai pasakyti, į kokį dydį pretenduoja. 

Gaminys Nr. 2 – 1982 metų pavyzdys

Be abejo, sargiais naudotasi ir anksčiau, netgi 20-aisiais metais. Tačiau tada jie būdavo importuojami iš užsienio.

Savotiška kontraceptikų reklama

Tarybiniai prezervatyvai būdavo parduodami gelsvuose arba pilkšvuose popieriniuose vokeliuose, turėjo nemalonų kvapą. Kad sargis nesuliptų, jis būdavo pabarstomas talku. 

Vyriški prezervatyvai, 1988 metai

80-ųjų pabaiga. Naujas dizainas ir naujas užrašas: „patikrinta elektronika“ 

Pozityvi tarybinė reklama

Sklandė legendos, kad tuomet tarybinis prezervatyvas atlaikydavo kibirą vandens!

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras