Istorija: liemenėlės evoliucija

 
2 komentarai
Liemenėlė – ne kažkoks šių dienų įnoris, o tiesiog būtinybė. Dabar moterys gali išsirinkti sau labiausiai patinkantį apatinį trikotažą iš gausybės skirtingų dizainų bei spalvų. Tačiau tokios liemenėlės, kokias matome dabar, nė iš tolo neprimena pačių pirmųjų. Vienintelis panašumas – aprangos detalės funkcija palaikyti krūtinės formą.

Pirmų liemenėlių atsiradimas siekia dar 2500 m.pr.Kr., kada Mino civilizacijos moterys, gyvenusios Kretos saloje, dėvėjo apdarus, kuriais bandyta pakelti krūtinę bei pagerinti jos formą. Tačiau apskritai tiek visoje Senovės Graikijoje, tiek ir Senovės Romoje daugelį metų moterys darė kaip tik priešingai: juosdavosi biusto juostomis, krūtinę kaip tik sumažindavusiomis. Senajame Egipte dailiosios lyties atstovių pasididžiavimai buvo slepiami medžiagos skiaute, įstrižai nukrisdavusia nuo vieno paties iki juosmens.

1550-ieji pažymėti kaip didžiausios diafragmos kankynės atsiradimo metai. Tai - Prancūzijos Karaliaus Henrio II žmonos Katerinos de Mediči, pavadinkime, žygdarbis. Mat pastaroji šalyje uždraudė moterims turėti stambius liemenis. Dėl šios priežasties jos buvo verčiamos dėvėti korsetus, juosmenį galėdavusios suspausti iki 30 ar net 25 centimetrų apimties. Šitokiu būdu ryškiai pasikeldavo ir krūtinė. Tačiau tokia praktika neretai sukeldavo daugybę sveikatos sutrikimų, kartais – net mirtinų. Ši kankynė, į kurią tekdavo įsitraukti ir visiškai jaunoms merginoms, tęsėsi maždaug 350 metų.

Pirmoji liemenėlė, panašiausia į šiuolaikines, buvo sukruta 1893 metais. Tokį savo kūrinį, vadintą „krūtinės palaikytoju“, užpatentavo amerikietė Marie Tucek. Šis gaminys, kaip ir dabartiniais laikais, turėjo petnešėles, kabliukus ir pan.

Pats terminas „liemenėlė“ buvo pripažintas 1907 metais ir išpopuliarintas įvairiausių moterims skirtų žurnalų. Po maždaug dvidešimtmečio Rusijos verslininkė Ida Rosenthal pasauliui pristatė pirmuosius įvairių dydžių kaušelius. Liemenėlės be petnešėlių atsirado 1934-aisiais, o kartu šie pokyčiai atnešė naujovių, susijusių ir su šios garderobo detalės stiliumi.

Dabar itin populiarūs krūtinę pakeliantys liemenukai. Tačiau tai jokiais būdais ne esamojo laikotarpio prasimanymas: šios atsirado daugiau nei prieš šešias dešimtis metų.

Liemenėlių dėvėjimas buvo sumažėjęs seksualinės revoliucijos periodu, tačiau aštuoniasdešimtaisiais įgavo pagreitį, nesustabdomą iki pat šiandienos. Apatinio trikotažo industrija dabar yra viena labiausiai klestinčių, nes moterys tiesiog nebegali be jo gyventi.

Grytė Ivanauskaitė, nuotraukos iš blogforshop.com

 
Komentarai (2)
sausokas ir neinformatyvus straipsnis. trūksta įdomesnių detalių, foto, išsamumo. tarkim man įdomi ir pačio korseto evoliucija nuo 1550 iki 1900? kada pripažintaa, kad jis kenkia sveikatai? kaip moterys į naujovę reagavo 1550? kaip reagavo į liemenukų atsiradimą XIXa. pab? Nejau iki I. rosenthal buvo tik 1 dydžio liemenėlės? į kokią krūtinės apimtį jos buvo orentuotos? kaip matot, klausimų daugiau, nei atsakymų pateikia straipsnis. beje, per vieną petį permesta drabužio skiautė vadinama toga. jas dėvėjo romėnės ir egiptietės. rūbo istorijos dar neteko mokytis, bet iš gausios ikonografinės senųjų laikų medžigos, su kuria teko susidurti, tais laikais krūtinė nebuvo slepiama ar tabu. dažnai viena krūtis paliekama apnuoginta ar pan. iš tos pačios ikonografinės medžiagos žinau, kad egiptietės dėvėjo viso labo linines suknelės, kurios budvo itin plonai aaudžiamos, kartais veik permatomos. ir jokių liemenėlių :)
Įdomios fotkės - gaila, kad nėra labiau šiuolaikiškų ir daugiau apnuoginančių :D
Naujas komentaras