Kodėl mes tirpstame išvydę šypsenas?

 
„Gerumo raumenys“, orbicularis oculi, tai jie išvagoja varnos kojos formos raukšleles prie akių. Jie lankstosi kartu su zygomaticus major, kuris patraukia lūpų kampučius, kai žmogus natūraliai nusišypso. Jei žmogus nusišypso, tačiau jo akys išlieka negyvos, šypsena nėra spontaniška.

Naudodamasi literatūra, antropologija, medicina, informacinėmis technologijomis ir savo pačios tyrimais, dr. Mariana LaFrance tiria, kaip šypsena veikia aplinkinius. Savo darbuose ji rašo apie kūdikius, kurie savo plačiomis šypsenomis sužavi suaugusiuosius pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Tačiau suaugus lytys skiriasi: testosterono pripildyti vyrai retai šypsosi plačiai, vietoj to dažniau išspaudžia plėšrūnišką šypsnį. Tuo tarpu moterys gali pasigirti kur kas stipresniu zygomaticusraumeniu – visuomenės nuostatos lemia tai, kad jos turi šypsotis arba bus pripažintos šaltomis ir nedraugiškomis.

Visa tai kyla iš paprasto įsitikinimo, kad šypsenos yra paprastos, nesudėtingos, vienareikšmiškos ir lengvai iššifruojamos. Galbūt kontraversiškiausias įsitikinimas, kurį autorė sako girdėjusi, tai, kad nereikia mokytis šypsotis arba, kad šypsenos yra universalios. Tyrimai dabar akivaizdžiai rodo, kad iš tikrųjų žmonės veido išraiškų išmoksta. Kultūra, lytis, rasė, kilmė ir socialinis sluoksnis turi įtakos formuojant paprastus judesius, kuriuos atpažįsta kiti žmonės.

Be lyčių skirtumų, šypsenos turi ir kitus akcentus: britai dažniausiai šypsodamiesi parodo ir apatinius, ir viršutinius dantis (Princas Čarlzas, pavyzdžiui), tradiciškai, pakistanietės nuotakos savo vestuvių dieną nesišypso (priežastis – iškilmingumas), o japonai dažniausiai akcentuoja ne dantis, o akis, ką parodo ir unikali jų šypsenėlė: (^_^)

Autorė tikina, kad šypsenos labai priklauso nuo žmogaus, kuris šypsosi, lyties. Socialiniai psichologai sako, kad moterys turi didesnį poreikį šypsotis: „Vyrams patinka matyti besišypsančias moteris“, - rašo ji.

Atlikta daugybė tyrimų, kurie parodo, kad parodžius video, paveikslėlius ar gyvus besišypsančių moterų pavyzdžius vyrams ir besišypsančių vyrų – moterims, pastebima akivaizdi universali daugumos jaunų vyrų reakcija, kuriems besišypsančios moterys atrodo flirtuojančios. Tuo tarpu, kai moteris pamato šypseną vyro veide, reakcijų gali būti daugybė: jis žavingas, jis draugiškas, jis kažko nori, jis ateina pas mane, tikriausiai jį pažįstu.

Šypsenos yra tokios svarbios socializacijos procese, nes kai kuriems vyrams tai pasufleruoja, kad seksualinis užmojis yra mažų mažiausiai bent minimaliai gyvybingas.

Dirbtinės šypsenos veide pasirodo labai greitai, o kai niekas į tai neatkreipia dėmesio, labai greitai ir dingsta. Nuoširdžios šypsenos veide atsiranda kiek nerangiau ir aukščiausią tašką pasiekia laipsniškai.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras