Kodėl žmonės mylisi?

 
2 komentarai
Akivaizdu, seksualiniai motyvai didžiai pranoksta „Didžiąją trejybę“ – meilę, malonumą ir dauginimąsi.

Partneriai dažnai susiduria su daugybe atsiprašymų, pavyzdžiui, „Ne šiąnakt, mielasis, man...“. O kiek galima išvardinti priežasčių, dėl kurių vyras ir moteris siekia sekso?

Vieną? Dvi? Dvidešimt? O gal 200? Kai kurie studentai įvardijo net 237 skirtingas priežastis, kodėl seksas jiems yra reikalingas.

Nuo malonumo iki dauginimosi, nuo netikrumo jausmo iki smalsumo – šiandien priežastys, dėl kurių siekiama sekso, varijuoja taip pat, kaip ir šio veiksmo apibūdinimai šnekamojoje kalboje. Moksliniais tyrimais buvo nustatyta, kad žmonės, „kitaip nei ankstesniais laikais, pateikia daug daugiau priežasčių, dėl kurių verta imtis seksualinių veiksmų“. Taip pat pastebėta, kad šiais laikais žmonės daugiau ir mylisi. Tai akivaizdus kontrastas istorijai, kurios perspektyvoje ryškėja tik trys priežastys: susilaukti vaikų, gerai jaustis ar užsiiminėti seksu, nes du žmonės yra įsimylėję.

Šiandien seksas rodos turi daugybę skirtingų psichologinių, socialinių, kultūrinių ir net religinių reikšmių. Vis dėlto, kai kurie seksologai sako, kad pačiame primityviausiame lygmenyje egzistuoja tik viena priežastis, dėl kurios žmonėms reikalingas seksas.

Užprogramuoti seksui

„Mes esame užprogramuoti taip elgtis. Klausti žmonių, kodėl jiems reikalingas seksas yra tas pats, kas klausti, kodėl jie valgo. Mūsų smegenys yra sukurtos taip, kad motyvuotų mus taip elgtis“, - pasakojo Richardas A. Carrollis, seksologas ir asocijuotasis profesorius Šiaurės vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos psichiatrijos ir elgsenos departamente.

Kalbant Havajų universiteto psichologijos profesorės Elainės Hatfield žodžiais, idėja, kad žmonės yra užprogramuoti seksui, siejasi su evoliucijos perspektyva.

„Evoliucijos teoretikai pabrėžia, kad seksualinių santykių poreikis yra „įdiegtas“ žmonėse tam, kad skatintų rūšies išlikimą“, - sakė E. Hatfield. „Kultūros teoretikai, kalbėdami apie tai, kodėl žmonės užsiiminėja seksu (arba to vengia), yra linkę sutelkti dėmesį į kultūrines ir asmenines priežastis. Skirtingose kultūrose pastebimos skirtingos priežastys, dėl kurių žmonės turėtų propaguoti seksą ar jo vengti“.

Dažniausia motyvacija

Kodėl žmonės siekia sekso? Motyvus paprastai galima suskirstyti į keturias pagrindines kategorijas, sako UT-Austin psichologai,  kurie vykdė apklausą apie seksualinę patirtį ir nuostatas tarp daugiau kaip 1500 paskutinio kurso koledžo studentų.

Fiziniai motyvai: malonumas, streso mažinimas, mankšta, seksualinis smalsumas ar trauka kitam žmogui.

Tikslingi motyvai: vaikas, socialinio statuso pakėlimas (pavyzdžiui, populiarumas), kerštas.

Emociniai motyvai: meilė, įsipareigojimai, dėkingumas.

Nesaugumo jausmo sukelti motyvai: pasitikėjimo savimi padidinimas, bandymas sulaikyti partnerį nuo sekso su kitais, pareigos ar spaudimo jausmas (pavyzdžiui, kai partneris verčia mylėtis)

Lyčių skirtumai

Kalbant bendrai, vyrai nori sekso dėl to, kad jiems tai patinka. Tuo tarpu moterys, nors jos taip pat iškelia malonumo svarbą, vis dėlto yra labiau linkusios seksą vertinti kaip santykių stiprinimo priemonę. Mokslininkai išskiria du polius – kūnišką malonumą ir artumo jausmą.

Kūniškas malonumas – tai seksas, kai žmonės mylisi vien dėl to, kad tas veiksmas sukelia malonius pojūčius, o partnerio emocijos iš esmės nerūpi.

Artumo jausmas - tai jausmas, kai seksas sujungia du žmones, jiems rūpi vienas kito emocijos ir tarpusavio santykiai.

„Jaunesnio amžiaus vyrai yra linkę į kūniškus malonumus“, - teigė Janellė Caroll, Hartfordo universiteto psichologijos profesorės padėjėja. „Tačiau vėliau tai pasikeičia, todėl 40-60 metų vyrams santykiai yra svarbesni“.

R. Caroll patarinėja poroms jau daugiau kaip du dešimtmečius. „Laikui bėgant moterys tampa panašesnės į  vyrus. Pradžioje seksas joms daugiau reiškia santykių inicijavimą, plėtojimą, stiprinimą ir palaikymą, bet ilgalaikių santykių perspektyvoje jos gali pradėti pirmenybę teikti malonumui“.

Nepaisant šių skirtumų, tyrimų metu buvo pastebėta, kad pastaraisiais metais vyksta didžiulis vyrų ir moterų vertybių supanašėjimas. 1985-aisiais J. Caroll su kolegomis pastebėjo, kad daugiausiai studentiško amžiaus vyrų užsiiminėjo kasdieniu seksu dėl fizinių poreikių patenkinimo, be emocinio prisirišimo. 2006-aisiais ji pakartojo daugumą to paties tyrimo klausimų naujiems apklausos dalyviams.

Ji pasakojo: „Anksčiau vyrai ir moterys suvokė sekso reikšmę priešingai, tačiau dabar visa tai mato taip pat. Dabar daugiau moterų sako, kad seksas joms reiškia fizinių poreikių tenkinimą, o šiuolaikiniai vyrai dažniau juo užsiiminėja dėl emocinių motyvų“.

20 priežasčių, kodėl žmonės mylisi

„Pavargai nuo įtampos? Pasimylėk! Streso mažinimas yra viena pagrindinių priežasčių, kurią įvardija amerikiečiai (ypač – vyrai), dėl kurios jie užsiiminėja seksu“, - sakė R. Carollis. Tyrimo metu buvo išskirta 20 dažniausiai įvardijamų motyvų:

- Nuotaikos pakėlimas ir depresijos mažinimas

- Pareiga

- Įtakos didinimas

- Pasitikėjimo savimi didinimas

- Jautimasis mylimu

- Pavydas

- Reputacijos ir socialinio statuso gerinimas

- Pinigai

- Dauginimasis

- Švelnumo poreikis

- Santykių puoselėjimas

- Naujas partneris

- Bendraamžių ar partnerio spaudimas

- Malonumas

- Sekso poreikio mažinimas

- Kerštas

- Seksualinis smalsumas

- Meilės partneriui demonstravimas

- Dvasinė transcendencija

Kodėl tyrinėjama?

R. Carollis sako, kad perprasti sekso reikšmę žmonėms yra sunki užduotis. Dauguma tyrimų apima paskutinio kurso studentus, „patogius pavyzdžius“ universitetų tyrėjams, tačiau tai – labai ribota žmonių grupė. Tokie jauni vyrai ir moterys paprastai dar neturi rimtų įsipareigojimų, o jų seksualumas dar nėra galutinai susiformavęs. Dėl to jų atsakymai į kausimą „Kodėl mylitės?“ dažnai yra susiję su jų įsivaizduojama asmenybe ir socialiniais santykiais.

Vis dėlto, tokia informacija gali pagerinti poros seksualinį gyvenimą.

„Labai svarbu yra suprasti motyvų skirtumus. Tai gali padėti išsiaiškinti, kas dedasi santykiuose ir panaikinti seksualines bėdas. Labai dažnai pasirodo, kad problemos šaknys slypi paprasčiausioje motyvacijoje“, - teigia R. Carrollis.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (2)
Arba įvaryt migreną:)
Seksas yra geriausias būdas "nuimti" žmonai galvos skausmą:)
Naujas komentaras