Lubrikanto atsiradimo istorija

 
Šiais laikais daugumoje vaistinių ir sekso prekių parduotuvių galite pamatyti įvairių lubrikantų ir jų įsigyti. Tačiau lubrikantai egzistavo daug seniau, nei jie pradėti gaminti sekso reikmėms. Tiesą pasakius, lubrikanto istorija prasideda kelis tūkstančius metų atgal.

Senovės lubrikantai

Pirmas žinomas lubrikanto paminėjimas atėjo iš senovės Graikijos. Senovės graikai sekso metu naudojo alyvuogių aliejų. Seniausias įrašas apie alyvuogių aliejaus naudojimą sekso tikslams užfiksuotas 350 prieš Kristų. Netgi buvo klaidingai manoma, kad alyvuogių aliejus gali užkirsti kelią nėštumui.

Dviem amžiais vėliau Japonijoje žmonės virdavo sriubą „Tororo-Jiru“, kurią naudojo kaip lubrikantą. Japonai, kaip ir korėjiečiai bei kinai, taip pat naudojo substanciją iš jūros dumblių, kurią virdavo ir naudodavo kaip lubrikantą.

Naujieji laikai

Pirmasis pasaulyje komercinis lubrikantas buvo išleistas 1904 metais. Tačiau jis buvo patentuotas kaip chirurginė priemonė, o sekso tikslams imtas pardavinėti tik 1917 metais. Ir net gi tada jam įsigyti reikėjo recepto. Beje, lubrikantui recepto reikėjo iki pat 1980 – ųjų! Lubrikantai, kuriuos žinome dabar, buvo pradėti gaminti devintajame dešimtmetyje. Tiesą pasakius iki pat dešimto dešimtmečio lubrikantai buvo geriausiai žinomi kaip gydytojo priemonė, kurią jis tepa ant savo įrankių prieš ginekologines apžiūras ir tik geli lubrikantų brandai buvo žinomi plačiau. Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose nors lubrikantai jau buvo prekyboje, žmonės vis tiek naudojo alyvuogių aliejų, vazeliną ir kitas priemones seksui. Septintajame dešimtmetyje išleista populiari knyga moterims „Our Bodies, Ourselves“ lubrikantą mini labai trumpai kaip pagalbą analiniam seksui ar kaip vaginalinis seksas yra skausmingas. 1975 – ųjų vienos sekso prekių parduotuvės užsakymų kataloge buvo tik vienas lubrikantas pavadinimu „Love Oil“, kuris pasižymėjo savybėmis „nuraminti ir sutepti lytinius organus“. O po dešimties metų į pirmąjį „Good Vibrations“ katalogą jau buvo įtraukti ir keturi lubrikantai: „Probe“, „Astroglide“, „ForPlay“ bei „PrePair“.

Lubrikantai ir LPL

O AIDS krizė pritraukė dar didesnį dėmesį lubrikantams, nes jie buvo pristatomi kaip priemonė, kuri gali užkirsti kelią audinių įplyšimui, dėl kurio padidėja rizika užsikrėsti LPL. Tuo metu lubrikantai buvo siejami su analiniu seksu, o jis labiausiai siejamas su gėjais vyrais. Tačiau gėjų dėmesys lubrikantams padarė juos prieinamus visiems. Devinto dešimtmečio pabaigoje lubrikantais imta prekiauti vaistinėse ir grožio priemonių parduotuvėse. Patys pirmieji lubrikantai, pasirodę prekyboje buvo „Astroglide“, „Probe“ ir „Slippery Stuff“.

Lubrikantų sudėtis

Nuo dešimto dešimtmečio pradžios iki vidurio žmonės ėmė naudoti kreminį lubrikantą, kuris buvo importuojamas iš Anglijos. Šis produktas patiko daugybei žmonių. Jo pojūtis kardinaliai skyrėsi nuo vandens pagrindo lubrikantų, nes jis buvo nelipnus, o lipnumas buvo ir turbūt yra pagrindinis klientų nusiskundimas.

Iki pat 2000 – ųjų kai kuriuose lubrikantuose buvo ingredientas pavadinimu nonoxynol-9, kuris be to, kad yra spermicidas, buvo tikima, jog apsaugo nuo LPL, nes žudė ŽIV. Tačiau dešimto dešimtmečio pabaigoje mokslininkai ėmė suprasti, jog šis sudėtinė dalis gali padidinti LPL riziką. Pasaulio Sveikatos Organizacija paskelbė apie tai 2000 metais ir sekso prekių parduotuvės ėmė nepardavinėti produkcijos su šia sudėtine dalimi.

Lubrikantai turi būti gaminami iš saugių ingredientų, tačiau jų gamintojai vis dar sunkiai gauna reikiamus leidimus, kadangi lubrikantai klasifikuojami kaip medicininis produktas. Daugybė nepriklausomų lubrikantų gamintojų skundžiasi dėl sunkumų patekti į rinką.

Žmonių požiūris

Neigiamas požiūris į lubrikantų naudojimą ne visada būna pagrįstas, kartais tai psichologinis nusistatymas. Buvo laikai, kai žmonės nežinojo, kad gali įsigyti lubrikantą, jog gali jį naudoti su prezervatyvais ir jog lubrikantas gali padėti atsikratyti diskomforto. Ir net tie, kurie tai žinojo, dažnai jautė gėdą, nes manė jog turi patys pakankamai sudrėkti.

Tačiau keitėsi lubrikanto forma, taip pat keitėsi ir žmonių požiūris. 2000 metais daugelis žmonių suprato, kad lubrikantas skirtas ne tik analiniam seksui ar skausmingam seksui, tačiau lubrikantas gali pagerinti bendrą patirtį. Jei kažkas pirko naują dildo ar analinį kaištį, pardavėjos klausimas ar reikės lubrikanto, tapo įprastu. Į lubrikantą imta žiūrėti kaip į būtiną dalyką, kaip į būtiną priedą prie sekso žaisliuko, nepaisant jo tipo.

Šiomis dienomis lubrikantų industrija verta apie 400 milijonų dolerių, o lubrikantais prekiaujama beveik visose pasaulio šalyse. Žmonės labiau priima faktą, kad kartais sunku sudrėkti pačiam ir dėl to nereikia jaudintis. 

Taip pat šiais laikais lubrikantų pasirinkimas yra itin platus, pradedant nuo vandens pagrindo, baigiant silikono ir natūraliais lubrikantais, pagamintais iš aliejų. 

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras