Moteris – blogesnė vadovė nei vyras?

 
Moterys vadovės yra vertinamos griežčiau nei vyrai, vien dėl to, kad jos moterys? O gal tiesiog moterys yra prastesnės vadovės?

O gal vis dėlto žmonės tiesiog įtartiniau žiūri į vadovus, kurių pareigos stereotipiškai priskiriamos priešingos lyties atstovams? Jeilio universiteto Vadovavimo mokyklos tyrimas rodo, kad teisingiausias būtų paskutinis teiginys.

Victoria Brescoll, profesorė besispecializuojanti stereotipų darbo santykiuose srityje, sako: „Tiek daug kalbama apie tai, kad lyties ir rasės barjerai pagaliau yra sulaužyti. Tačiau naujausi tyrimai rodo, ką kita: padėtis nėra tokia gera“.

2004 m. Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas parodė, kad moterims dažniausiai tenka vadovių pareigos susiklosčius sudėtingoms ir rizikingoms aplinkybėms, todėl kiekvienas jų žingsnis stebimas tarsi pro padidinamąjį stiklą. Tokioje sudėtingoje situacijoje joms lengva suklysti ir kiekviena moterų-vadovių klaida tampa rimta profesine nesėkme.

Šiandien, kai vis daugiau moterų užima svarbias pozicijas verslo ir politikos pasaulyje, dominuoja edukacijos srityse, atrodo, kad nelygybė - jau praeitas etapas. Tačiau V. Brescoll savo straipsnyje moksliniame žurnale Psychological Science, teigia, kad lygybė ir abiejų lyčių pripažinimas įvairiose srityse yra daugiau išorinis. „Pirmoji moters vadovės klaida dažniausiai išprovokuoja priešingos lyties diskusijas, ar moteris vadovės pareigose (o vyras - auklėjamojoje veikloje) yra tinkamas sprendimas. Dažnai užtenka vienos klaidos ir moteris statusą praranda.“

V. Brescoll su kolegomis atliko eksperimentą. Pirmiausia jie sudarė aukšto statuso profesijų sąrašą. Šios profesijos mums kelia tiesiogines asociacijas su vienos lyties pranašumu prieš kitą. Sąraše buvo daugiau svarbių profesijų, dėl kurių dominuoja stereotipas, kad tai - vyriškos pareigos. Tada mokslininkai sukūrė atvirkštinius scenarijus sukeisdami lytis (pavyzdžiui, policijos vadovė – moteris, mergaičių koledžo vadovas – vyras) ir sukūrė krizines situacijas, bei galimus sprendimo būdus.

Mokslininkai davė perskaityti scenarijus 200 žmonių ir paprašė pasakyti, kurie vadovai padarė mažiausiai klaidų spręsdami krizines situacijas. Savanoriai beveik vieningai išrinko stereotipines lytis: vyrą – policijos vadovą ir moterį – mergaičių koledžo vadovę. Ir atvirkščiai, blogiausi sprendimai buvo priskirti policijos vadovei bei koledžo vadovui. Nors pastariesiems mokslininkų priskirti krizės suvaldymo scenarijai nebuvo geresni už tuos, kuriuos priskyrė stereotipiniams vadovams.

V. Brescoll studija paremta tyrimu apie didelės svarbos pareigas, tačiau panašus fenomenas išryškėjo ir mažesnės svarbos pozicijose. Pavyzdžiui, neseniai Amerikoje daug diskusijų sukėlė „New York Times“ straipsnis, kuriame jaunas vyras skundėsi negalintis susirasti darbo vaikų priežiūros srityje, nes jis dėl savo lyties kelia aplinkinių nepasitikėjimą.

 
Komentarai
Naujas komentaras