Riteriškumas – ar jis dar egzistuoja?

 
8 komentarai
Vargas, vargas, triskart vargas! Damos, pasiruoškite padėti į šalį savo siuvinėjimus ir šiukšles išsineškite pačios.

Gal kažką tai dar šokiruoja, tačiau piko metu viešajame transporte šiais laikais moteriai vietos neužleis niekas. Taip pat galima pamiršti apie vaikinus, patiesiančius apsiaustus ant balos vien tam, kad nesušlaptų velvetiniai merginos bateliai. Dabar turi kovoti už save, sesute.

Riteriškumas miršta! Jis silpsta, nyksta, jis neegzistuoja. Pasak Michellės Dockery, aktorės, vaidinančios tokiuose filmuose kaip „Dauntono abatija“ (ang. Downtown Abbey), jaučiama, kad šiuolaikiniame pasaulyje galantiškumui vietos nebelikę.

„Šiais laikais mes turime labai daug laisvių. Aš galiu keliauti kur noriu, aš galiu susilaukti vaikelio kada noriu, aš galiu dirbti tokį darbą, kokio noriu, tačiau aš sutinku, kad riteriškumas yra šiek tiek prarastas“, - sakė 29-erių M. Dockery, paklausta, kaip pasikeitė vyrų ir moterų santykiai nuo Dauntono laikų.

„Tos senos manieros, pavyzdžiui, kad moteriai įėjus į valgomąjį vyrai atsistoja ar atidaro duris, atrodo žavingai. Tačiau jauni vyrai apie tai nepagalvotų nė sekundės, nes tai jau nebėra mūsų kultūros dalis“.

Akivaizdu, ką panelė M. Dockery taip sakydama turi galvoje. Ji teisi, kad geros manieros ir mandagumas gali būti malonūs ir kad galantiškumo laikai jau praėjo tam, kad būtų pakeista neišauklėtu elgesiu ir vulgarumo era.

Net baisu. Tačiau ar tikslinga moterims, reikalavusioms, kovojusioms ir turėjusioms naudos iš lyčių lygybės, dabar liūdėti dėl nykstančio riteriškumo? Argi dauguma mūsų neatsidarytų tų durų pačios, jei su mumis būtų elgiamasi kaip su lygiomis draugėmis, o ne kilnojamuoju turtu?

Būtent, pirmuosiuose „Dauntono abatijos“ epizoduose Ledi Marija užsimeta audinės kailinius ir dejuoja, kaip jai nusibodo snobai, kurie neturi gyvenimo per gerus darbus, ir laukimas, kol ją pašauks santuoka.

Iš tikrųjų, pagrindinė jos, kaip išgalvoto veikėjo, funkcija yra reaguoti į vyrus: virpėti iš geismo Matthew ir drebėti dėl didėjančios antipatijos laikraščių magnatui serui Richardui Carlisle'ui. Ji nesitikėjo ko nors pasiekti sau.

Vis dėlto, M. Dockery tiki, kad Dauntono moterims gyventi buvo geriau nei šiuolaikinėms dėl vienos svarbios priežasties: jos buvo apdovanojamos senamadišku riteriškumu tik iš tų vyrų, kurie rėžė aplink jas sparną.

Aktorė mano, kad mandagūs Dauntono kavalieriai turėtų būti pavyzdžiu šiuolaikiniams tipams, kurie turėtų pasižiūrėti šią dramą, kad suprastų, kaip reikėtų tinkamai elgtis su dama.

Tinkamai? Hm...hm... Visai taip, kaip turkų diplomatas Pamukas elgėsi su ledi Marija tą niekšišką meilės naktį? Jo tariamos nekaltos aristokratės vilionės buvo tiek riteriškos, kiek su tikslu užšokti ant to nesitikinčios avelės per pievą lekiantis avinas.

Pasakykite, kas čia riteriško? Tiesa ta, kad tvankiame Dauntono abatijos pasaulyje ledi Marija kartu su seserimis ledi Sybile ir ledi Edita gyveno tais laikais, kai moterys turėjo vos kelias teises tiek miegamajame, tiek ir už jo ribų.

Aukštesniųjų klasių atstovams viešas ir privatus moters, kaip sėkmingos, įvertinimas buvo įmanomas tik jei moteris palankiai išteka. Ledi Marija ir jos seserys yra ribojamos gausybe tokių žiaurių būdų. Arba, sakant dar tiksliau, jos tik tos eros gyvenimo gardėsiai.

Jos atlieka tik dekoracijos funkciją, kaip ir daugybė moterų, laukiančių, kad joms kas meilikautų ir jas vestų. Jos neabejotinai buvo skrupulingai mandagios savo brangiesiems. Lipšnus komplimentas galėjo nueiti ilgą kelią, kol visos moterys turėjo galvoti, kaip mažus prikimštus triušius padaryti sėkmės simboliu kariams Somoje.

Palyginus su galimybėmis, kuriomis gali mėgautis šiuolaikinė moteris, ano meto moterims pavydėti tikrai nėra ko. O jei šiuolaikiniai vyrukai gali užminti moteriai ant kojos, kad sumuštinių krautuvėlėje gautų paskutinį vėžį ant ruginės duonos, tai moteris bent jau žino, kur ji yra su jais. Mažų mažiausiai, ji gali žinoti kur ji stovi – dažniausiai, jų kelyje.

Neseniai viešajame transporte įsiplieskė tikrai ne pirmas ir ne paskutinis toks kivirčas, kai vyras atsisakė užleisti savo vietą moteriai. Ji pradėjo šaukti, kad jam trūksta pagarbos, tačiau jis nepasijudino. Gal ir teisingai, kodėl jis turėtų? Pagarbos negalima reikalauti, ją reikia užsitarnauti.

Galima išgirsti nuomonę, kad riteriškumas darbe yra miręs, tačiau ar šioje erdvėje jam kada nors buvo vietos? Tai subjektyvu, tačiau jei vyras kolega atidaro duris ir mandagiai palydi eiti pirmai, tai jau kažką reiškia.

Tai reiškia, kad pernakt jis tikriausiai išgriovė grindis, o keletu aukštų žemiau paspendė užnuodytų spyglių spąstus. „Po tavęs, mieloji“. „Ne, ne, po tavęs“. Tačiau galiausiai, vyrai ir moterys supranta vieni kitus.

Iš tikrųjų, kiekvieną dieną galima pastebėti mažytes, tačiau įtikinamas riteriškumo apraiškas. Kavos puodelis, pagalba su vaikišku vežimėliu ir vaiku – menkai pastebimas sunkus žingsnis. Taip yra dėl tos pačios lyčių lygybės. Geriau ar blogiau, bet dabar visi žmonės yra vienuose ratuose.

Šiandien geros manieros, kasdienis geranoriškumo demonstravimas nepažįstamiesiems ir mandagumas su visais yra civilizacijos variklio degalai. Dabar tai ne vyrų prerogatyva, kiekvienas turi dėl to stengtis.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (8)
Na feministe manau yra aiskus skirtumas tarp riteriskumo-dzentelmeniskumo ir moters uzrakinimo virtuveje tad nepainiokite. ir nesakykite,kad nemalonu kai vyras atidaro duris ar paduoda ranka kai stojates
Riteriai? Nu baikit, fu. Net nupurte skaitant. Kuriais laikais gyvenat? Jei yra pykstanciu ant riteriskumo nebuvimo, tai tada tos moterys turetu buti beteises uzdaros virtuvines butybes. Apgailetina. As uz paslauguma zmonems aplink save. Ne vyru paslauguma moterims! O visiems vieni kitiems.
princesiu dar yra :)
viskas taip turi buti, laikai keiciasi juk, nebera piliu ar princesiu.. :))
Manau tikrai ju yra nemazai :) Bent as pazystu tikrai neviena. Zinot kaip sakoma vyras geras kai ji gera moteris valdo :D Tad manau kiekviena moteris gali susikurti riteri reikia tik pastangu,kiekvienas vyras manau linkes i vienoki ar kitoki kompromisa :)
nuostabu, mano vyras irgi toks, deja, manau jis vienas is paskutiniuju :)
Na manau yra dar tu "riteriu". As asmeniskai visada atidarau draugei duris ir jai reikia pernesu per bala :)
Dazniausiai vyru galantiskumas yra apsimestinis, kazko siekiant, kai pasiekiama, islenda bjaurus parsiukas, kuris juose ir gyvena :) arba gaidziukas
Naujas komentaras