Sapnai – išlikimo mechanizmas

 
2 komentarai
Sapnavimo faktas jau daugelį metų domina specialistus. Šiandien sapnai yra pakankamai plačiai ištyrinėta sfera, tačiau, nepaisant to, ji vis dar kelia aibes klausimų.

Sapnai pažymi pasąmonėje slypinčias mintis, baimes ir troškimus. Taip tikėjo ankstyvesni psichologai bei filosofai. Dabartiniai tyrimai parodė, kad sapnai reiškia labiau praktinius aspektus.

„Sapnavimas yra tiesiog gyvybiškai svarbus, nes tik to dėka galima surūšiuoti visą per vakarykštę dieną sukauptą informaciją paliekant svarbiausia ir išmetant nereikalingą“, - kalbėjo Pietų Australijos universiteto Miego tyrinėjimo centro profesorius Drew‘as Dawson‘as.
Anot jo, viena iš teorijų aiškina, kad būtent sapnų dėka leidžiama smegenims atsistatyti bei konsoliduoti praėjusios dienos įvykius. „Jeigu mes lieptumėme asmeniui susidoroti su kokia nors sudėtinga nauja užduotim, o jam nuėjus miegoti neleistumėme sapnuoti, atsibudęs žmogus jaustųsi taip, tarytum nė bluosto nebūtų sudėjęs“, - pavyzdį pateikė profesorius.

Klaidingai manoma, kad viena iš penkių miego stadijų REM, dar žinoma kaip greitasis akių judėjimas, yra giliausia miegos stadija. Anot D.Dawson‘o, žmonės giliau įmigę būna dar prieš sapnus. REM yra paskutinė miego ciklo, trunkančio maždaug dvi valandas, stadija, kurios metu ir sapnuojama. Sapnuojančio žmogaus smegenų bangos yra labai panašios į atsibudusiojo.

Taigi, šis aspektas kai kuriuos mokslininkus privedė prie minties, kad sapnai – tai evoliucinio išlikimo mechanizmas, skirtas smegenų išlaikymą budriomis. Taip pat, manoma, kad sapnai apsaugo nuo tokio gilaus įmigimo, kurio metu staiga pažadintas žmogus būtų itin pažeidžiamas.

Smegenų bangų tyrimai su gyvūnais parodė, kad sapnuoja ir jie. Tačiau šų vizualumo nustatyti niekaip neįmanoma.

Įdomu tai, kad į miego stadiją pereinančius žmones suparalyžiuoja. Pasak miego ir nuovargio eksperto daktaro Stewart‘o Bawlk‘o, taip kūnas apsaugojamas nuo nevalingo judėjimo sapnuojant. Pasitaiko atvejų, kada žmonės, patyrę miego paralyžių, atsibunda, yra visiškai sąmoningi, tačiau realybėje mato vaizdinius iš sapno. „Viena besilaukianti moteris atsibudusi nuolatos matydavo savo lovos gale sėdinčią sapne regėtą mergaitę. Tačiau gimus vaikui, šie vaizdiniai pradingo“, - pasakojo S.Bawlk‘as.

Suaugusiems.lt, parengta pagal Dailytelegraph.com.au 

 
Komentarai (2)
Man kartais norisi neprisimint, ką sapnavau...
aš tai labai labai tikiu sapnais :)
Naujas komentaras