Senovės Graikija: gyvybei pavojingas grožis

 
1 komentaras
Šiandien mes puikiai suvokiame, kaip reikia rūpintis savo kūno grožiu. Tačiau, jeigu kas paklaustų, kokiomis procedūromis moterys lepindavosi laikais dar prieš mūsų erą, mažai kas galėtų į tai atsakyti. Pabandykime pasidomėti, kaip savimi rūpindavosi, pavyzdžiui, heteros – vyrų kompanionės Senovės Graikijoje.

Senovės Graikijoje heteromis buvo vadinamos išsilavinusios bei netekėjusios moterys, kurios dažniausiai gyvendavo laisvai ir nuo nieko nepriklausomai. Dažnai jos gyvendavo po turtingų globėjų sparneliais, nes savo namuose priiminėdavo įvairius menininkus, politikus ar kitus svarbius asmenis. Nors heteros buvo ir didžiosios koketės bei žaviosios vyrų kompanionės, jų niekas nelaikė prostitutėmis. Tokios moterys galėjo pačios rinktis su kuo mylėtis.

Dėl tokios savo padėties, heteros būdavo priverstos rūpinsi savimi. Kaip amžiais dar prieš mūsų erą tai darydavo pasiturinčios heteros?

„Heteros griebdavosi daugybės gudrybių, kad atrodytų aukštesnės, lieknesnės ar paslėptų atsikišusį pilvą. Savo privalumus jos pabrėždavo aukštakulniais batais, juostomis, kuriomis susiverždavo juosmenį ar pilvą. Pernelyg tamsią odą šviesindavo švino baltalu, o pernelyg blyškią paryškindavo raudonais dažais, gautais iš dygmino, augančio Egipte. 

Svarbiausia buvo pabrėžti privalumus ir paslėpti trūkumus. Jei hetera turėjo gražius dantis, ji dažnai juodavosi. O jeigu dantys buvo sugedę, jinai juos slėpdavo, kartais net būdavo įsikandusi mirtos šakelę. Kad žvilgsnis taptų įtaigesnis, heteros akių vokus dažydavo mėlynai ir žaliai. Nagus dažydavo arba trindavo audeklo skiautele, išmirkyta aliejuje su benzoinės dervos milteliais. Taip jie imdavo blizgėti ir tapdavo labai gražūs. Skaistalais hetera ne tik pasislėpdavo raukšles, bet ir suteikdavo veidui patrauklesnį atspalvį.

Kokių tik kaukių ji nedėdavo, rūpindamasi savo oda, kokiais tik aliejais bei tepalais ji netrindavo savo plaukų, kad šie imtų blizgėti. Buvo žinomi korintiečių receptai: veidui – medus, išplakti kiaušinių tryniai, migdolų miltai; plaukams – migdolų aliejus, veršiuko taukai, lazdyno riešutų aliejus su benzoine derva, cinamonas, gintaras. Veidui taip pat naudoti rožių ar medaus vanduo, rasa, augalų ir žolių antpilai ar sultys. Raukšles naikindavo gysločių ir citrinų sultimis bei granatų žievelių nuoviru.

Kiekvieną rytą heterai tarnaitės darydavo makiažą. Dantis ji valydavosi prie rankenėlės pritvirtinta kempinėle, išmirkyta anglies, koralų, kreidos ir aromatinių esencijų mišinyje. Ištisą dieną ji kramsnodavo mastikmedžio sakus, kad dantys būtų balti ir žvilgantys, o kvapas gaivus.

Hetera maudydavosi iškvėpintame vandenyje, jos kūną tarnaitės įtrindavo kvapiasiais tepalais. Ji taip pat mėgdavo odą švelninančias ir gaivinančias vonias, tokiomis lepindavosi turtingos korintietės ir atėnietės. Į šiltą vandenį įmesdavo miežių, ryžių, alijošių, sėlenų, dedešvų žiedų, agurklės ir linų sėklų, paskui jį sumaišydavo su vandeniu vonioje. Į vonią taip pat pridėdavo rozmarinų, čiobrelių ir raudonėlių.

Žilstelėję plaukai buvo dažomi sakais, geležies milteliais, trintomis šeivamedžio uogomis, žagrenio vaisių ar ūglių nuoviru. Tarnaitės taip pat paruošdavo negesintų kalkių, vandens ir švino oksido mišinį. Šie mišiniai buvo gana pavojingi ir naudoti juos buvo galima tik tam tikrą laiką. Jeigu hetera juos, įtrintus į plaukus, laikydavo pernelyg ilgai, plaukai galėjo tapti juodmedžio spalvos. Per trumpai išlaikytas mišinys suteikdavo rausvą atspalvį. Bet blogiausia, kas galėjo nutikti, - nudeginti plaukai nuslinkdavo.“

Suaugusiems.lt, parengta pagal V.Vanoyeke knygą „Meilės tarnaitės Egipte, Graikijoje ir Romoje“  

 
Komentarai (1)
siais laikais, manau, merginos/moterys dar ne tokiu nesamoniu susigalvojusios turi ;DD
Naujas komentaras