Tiriami stereotipai apie vyrų ir moterų humoro jausmą

 
Naujo tyrimo išvadose rašoma, kad vyrai yra linksmesni už moteris, tačiau tik nežymiai ir, dažniausiai, tarp kitų vyrų.

Stereotipinis įsitikinimas, kad vyrai turi gerą humoro jausmą, yra paremtas evoliuciniu seksualinės atrankos argumentu. Tai būtų galima palyginti su povo uodega ar elnio ragais, kuriuos  pirmiausiai pademonstruodami patinai naudoja kaip priemonę sužavėti potencialius partnerius.

Vis dėlto, pagrindinė tyrimo autorė Laura Mickes, mokslininkė iš Universiteto koledžo San Francisko psichologijos departamento, sakė, kad jos atradimai to neparodo.

„Skirtumai, kuriuos mes  pastebėjome, tarp vyrų ir moterų sugebėjimo juokauti yra tokie maži, kad jie negali daryti jokios įtakos stereotipiniam mąstymui“.

Tyrimo metu, Mickes ir jos komanda tyrė vyrus ir moteris, kurie tyliame kambarėlyje rašė antraštes „New Yorker“ karikatūroms. Tuomet, karikatūros su dvejomis antraštėmis buvo parodomos kitiems grupės dalyviams. Ši grupė vertino antraštes penkių raundų turnyre. Laimėjusios pirmąjį raundą antraštės buvo atsitiktine tvarka sugretinamos, vėl duodamos vertinti ir taip toliau. Raundų kiekis, nuo nulio iki penkių, kuriuose iki išmetimo išliko antraštė, lėmė kiek taškų gavo jos autorius.

Nors užrašytos antraštės ir ne pats natūraliausias būdas juokauti, bet Christenfeld ir Mickes paaiškino, jog taip sudaromos vienodos sąlygos, o taip pat eliminuojamas ir šališkumo efektas vertinant humorą, nes tokiu atveju  vien iš užrašytų žodžių yra sunkiau pasakyti, ar autorius yra vyras ar moteris.

Rezultatai parodė, kad vyrai aplenkė moteris 0,11 taško, kai teoriškai įmanomas maksimumas buvo 5,0. Tuo tarpu beveik 90 proc. abiejų lyčių tyrimo dalyvių sutiko su stereotipu, kad vyrai yra linksmesni.

Dar įdomiau gali pasirodyti tai, sako mokslininkai ir kas rodosi priešinga visiems aiškinimams, kodėl vyrai galėtų būti juokingesni, kad vyrams geriau sekėsi juokauti su kitais vyrais: moterys vertintojos skyrė vidutiniškai vos 0,06 taškais daugiau vyrų rašytoms antraštėms, o tuo tarpu vyrai jiems davė vidutiniškai net 0,16 aukštesnius balus.

„Liūdna dėl vaikinų, kurie mano, jog juokaudami sužavės damas, tačiau iš tikrųjų jie tiesiog sužavės kitus vyrus, taip pat norinčius sužavėti moteris“, - sakė Christenfend.

Taigi, jei tyrimas nėra klaidingas ir vyrai yra tik vos vos juokingesni, kodėl taip yra? Analizuojant antraščių turinį mokslininkai pastebėjo, jog vyrai buvo linkę kiek dažniau naudoti nešvankybes ir seksualinį humorą, tačiau tai neatrodė esą „laimėjimo“ priežastis, nes antraštės nebūtinai buvo vertinamos geriau dėl jų stiliaus.

Gali būti taip, kad vyrai mato daugiau galimybių pajuokauti ir, kaip teigė Christenfeld, tikėtina, kad jie labiau arba dažniau stengiasi.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras