Kovo 8-oji – Tarptautinė moters diena!

moteris.jpg
 
Kovo 8 dieną beveik visa planeta garbina moterį ir tiki, kad moteriška išmintis, jos grožis ir pats moteriškumas išgelbės pasaulį. Šią dieną vyrai skuba įteikti gėlę savo mylimai moteriai, merginai, dukrai ar mamai, o Kovo aštuntosios rytas kvepia ne tik pavasariu, bet ir tulpėmis, kurios jau ne taip ir seniai tapo moters dienos simboliu!

Moters dienos šventimo ištakos slypi dar Antikos laikais, o senovės Roma jau anuomet turėjo tradicijas susijusias su moters garbinimu. Buvo tikima, kad Jupiterio žmona, dviejų vaikų motina ir karalienė deivė Junona buvo apdovanota galinga jėga ir turėjo didelį potencialą. Junona visada simbolizavo gerą derlių, vaisingumą ir laimingą santuokinį gyvenimą. Buvo manoma, kad sėkmingiausias mėnuo vestuvėms – birželis (June), nes tokios santuokos buvo palaimintos deivės Junonos. 
 

Kiekvienai metais, pirmąją pavasario diena Romos moterys taip pat švęsdavo moterims be galo svarbią Matronalijos šventę. Šią  dieną visos senovės Romos moterys būdavo pasipuošusios iškilmingais apdarais ir su gėlėmis bei dovanomis rankose eidavo į šventyklą ir melsdavo jų globėjos šeimyninės laimės. Šią dieną buvo garbinamos ir gerbiamos laisvos Romos moterys ir vergės, o vyrai kovo 1 dieną sveikindavo savo žmonas, mylimąsias, o taip pat nepamiršdavo tarnaičių ir vergių. 
 

Šiandieniniame pasaulyje moterų diena švenčiama Kovo 8 d. Tradicija švęsti moters dieną prasidėjo XIX amžiuje, ir tai buvo laikas, kada moterys stojo į kovą už lygias teises. Kovo 8, 1857 metais New Yorke siuvyklos  ir batų gamyklų darbuotojos surengė protestą ir reikalavo lygių teisių bei geresnių darbo sąlygų. Anuomet moterys buvo priverstos dirbti už varganus pinigus 16 valandų per parą (vyrų užmokestis buvo didesnis, darbo sąlygos palankesnės). Po kovo 8- osios protesto, 1857 metais ėmė kurtis moterų sąjungos ir pirmą kartą moterims buvo suteikta teisė balsuoti. Tačiau tik 1910 metais kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Moterų teisių gynėja  Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moterų kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Švedijoje , Australijoje, Danijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos, tačiau tai buvo labai svarbus ir didelis žingsnis už moterų teises viso pasaulio akivaizdoje. 
 

Nuo tada, kovo 8 oficialiai tapo tarptautinio solidarumo už moterų teises diena. Apie šį įvykį rašė Aleksandra Kolontaj, viena pirmųjų rašytojų, išleidusių knygą apie Tarptautinę moters dieną. 
 

Šiandien, kovo 8 – tai pavasario šventė. Šią dieną norisi švęsti pavasario grožį, atgimimą ir  dovanoti gėles mylimosioms, mamoms  ir visoms  grožio deivėms – moterims!


www.suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras