5 klausimai, padėsiantys išsiaiškinti santykių problemų šaknis

image(4).jpg
 
Jei jaučiate, jog santykiuose trūksta harmonijos, kelias, vedantis į problemų sprendimą, gali būti trumpesnis, nei galvojote. Kaip ir daug dalykų, tai prasideda nuo apsisprendimo: jūs pasirinkote būti su partneriu, tad kodėl nepasirinkus žengti pirmus žingsnius, kad sukurtumėte fenomenalius santykius?

Štai penki klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti sau, jei trokštate atkurti puikius santykius. Ir jei šie klausimai bus vertingi jums, pasidalinkite jais su antrąja puse.

1. Ar man užtenka laisvės būti savimi?

Šis punktas labai svarbus. Tiesą sakant, dauguma santykių ima byrėti tada, kai vienas arba abu partneriai ima daugiau dėmesio kreipti į vienas kito poreikius, taip nusisukdami nuo savęs. Daugybė santykių būtent nuo to ir prasideda todėl, kad pačioje jų pradžioje būname patraukliausi ir mieliausi vienas kitam.

Taigi, priprantame teikti malonumą partneriui, visiškai prarasdami save. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad visi priimami sprendimai būna tik tam, kad partneris būtų laimingesnis. Laikui bėgant toks elgesys veda į pasipiktinimą ir kartėlį, nors dažnai ir nesuprantame, jog taip nutiko dėl mūsų pačių kaltės.

Gera žinia yra ta, jog niekada nevėlu atrasti save iš naujo. Tai prasideda nuo jūsų pasirinkimo gerbti save, duodant sau laisvę būti tuo, kuo iš tiesų esate.

Iš esmės tai reiškia, jog imate priimti daugiau sprendimų, kurie darytų laimingą jus, tuo pačiu, nustojate ignoruoti tuos interesus ir ambicijas, kurios, kaip manėte, nesutampa su jūsų partnerio. Turite išmokti atsisakyti tų užsiėmimų, kurie jūsų nedomina, o vietoje to, skirti laiko pabūti su savimi (nors 30 minučių kiekvieną dieną), užsiimant tuo, kas teikia malonumą jums.

Iš pradžių toks rūpestis savimi gali sukelti keblumų, ypač, jei manėte, jog toks elgesys savanaudiškas. Tačiau iš tikrųjų taip nėra! Ir jei jūsų santykiai atsidūrė pavojuje, būtent tai gali padėti juos išsaugoti. 

Pagalvokite, kaip galite skirti dėmesio kitam, jei neskiriate pakankamai dėmesio sau.

2. Ar galiu suteikti partneriui tokią pačią laisvę?

Skatinkite savo antrą pusę daryti tai, kas įkvepia ir augina kaip asmenybę, net jei ta veikla jūsų neįtraukia. Jei šokiai jums nepatinka, tačiau partneris dievina šokti, nebandykite jo sulaikyti. Pasikrovęs puikia energija, partneris grįš pas jus dėkingas ir laimingesnis. Nei jūs, nei jūsų antroji pusė neturi keisti savęs ar atsisakyti mėgiamos veiklos.

Nuostabiausia yra tai, kad atradę laisvę ir užsiimdami savo mėgstamais dalykais, nustosite mėginti vienas kitą pakeisti ir būsite laimingesni. Juk abu trokštate kurti tokius santykius, kurie teiktų laimę ir pasitenkinimą. 

3. Kaip įsivaizduoju santykius?

Beveik visi turi nuomonę kaip atrodo nuostabūs santykiai. O kokia jūsų nuomonė? Ko tikitės iš partnerio ir santykių su juo? O svarbiausia – iš kur atsirado šie idealai?

Daugybė žmonių nuomonę, kaip turi ar neturi atrodyti santykiai, susidaro iš to, kokius santykius puoselėjo jų tėvai, ar iš to, ką matė socialiniuose tinkluose, taip pat iš to, kaip nusisekė geriausio draugo santuoka, ar iš televizijos serialo. Visada verta savęs paklausti: “Kodėl siekiame tam tikrų standartų iš santykių?” Dažnai nutinka taip, jog tie standartai netinka realybėje, arba jie nėra nustatyti mūsų, o iš tiesų, juos nustatė aplinka.

Kai susikuriame tobulą santykių viziją (ir dažniausiai ją sukuriame ne patys), ši vizija mus persekioja ir stabdo. Dažnai pasitaiko, jog mūsų lūkesčiai būna tikrai įgyvendinami, tačiau mąstome per siaurai, todėl nepriimame nieko, kas neatitinka idealo, į kurį tiek daug investavome.

Šis mąstymas atsiranda iš įpročio teisti visus ir visada, todėl toliau apžvelkime tai.

4. Kaip dažnai teisiu save ir partnerį?

Jūs teisiate save, savo partnerį ir jūsų santykius kasdien, o jūsų partneris, greičiausiai, taip pat daro tą patį.

Kad teisiate jūs ir partneris, nėra nieko kaltė – juk taip elgiamės visą gyvenimą. Nuolatos skirstome žmones ir elgesį į gerą ir blogą, teisingą ir neteisingą. Teisimas į mūsų gyvenimus ateina taip pat lengvai, kaip ir tobulumo paieškos.

Jokie du žmonės neturi vienodų nuomonių apie tai kas yra teisinga ir neteisinga, priimtina ir pan., taigi, susiduria dvi skirtingos vertinimo sistemos, o tada du žmonės laikosi savų sistemų, jog atsisako priimti kito nuomonę.

Nuolatinio teisimo priešnuodis, žinoma, yra tolerancija. Kai į pasaulį išmokstame žiūrėti tolerantiškai, tai viską, kas mums nutinka, priimame su susidomėjimu. Tada nustojame klijuoti etiketes. 

Ar pastebite skirtumą tarp šių dviejų atsakymų į tą patį pasisakymą:

„Aš nebesu patenkintas mūsų santykiais kaip buvau anksčiau.“

„Ką? Kodėl? Ką turi galvoje? O, dieve, tai siaubinga. Ar manai, kad tai mano kaltė? Nes, jei taip manai, tu klysti.“"

Antras variantas:
„Aš nebesu patenkintas mūsų santykiais kaip buvau anksčiau.“

„O. Tiesa. Gerai. Pabandykime išsiaiškinti, kas nutiko.“

Antrajame atsakyme yra daug daugiau lengvumo, erdvės ir galimybių, nei pirmame. Taip atsakydami, atsisakote teisti, be to, toks atsakymas leidžia minutę atsikvėpti, išvalyti mintis ir judėti toliau. Kai į viską žiūrite su tolerancija ir susidomėjimu, sumažėja įtampa ir visi santykiai su žmonėmis tampa paprastesni. 

5. Kaip galime įnešti daugiau žaismingumo į santykius?

Pagalvokite, kodėl judu pradėjote kurti santykius. Kas jus sužavėjo ir kaip kartu smagiai leisdavote laiką? Ir kada paskutinį kartą smagiai leidote laiką su partneriu?

Žinoma, jei turite vaikų ar kitokių įsipareigojimų, gali būti sunku rasti laiko smagiems užsiėmimams dviese, tačiau tai padaryti yra gyvybiškai svarbu. Kai užstringame skirtingose rutinose, gali praeiti savaitės ir net mėnesiai, kol suprasite, jog kartu vaikiškai nesijuokėte jau kurį laiką, o tokiam juokui būtina ramybė ir ryšys santykiuose.

Kai tik turėsite galimybe, paklauskite partnerio: „Ką smagaus šiandien galime kartu nuveikti?“, „Ką galėtume sukurti?“

Taip pat rekomenduojame atrasti vieną dalyką, dėl kurio esame dėkingi partneriui ir išsakyti tą garsiai. Dažnai vienas kitą priimame kaip „savaime suprantamą dalyką“, o toks paprastas veiksmas gali priminti abiem partneriams, kaip svarbu vienas kitą priimti ir vertinti. 

Puikūs santykiai yra tokie, kuriuose dėkingumas ir tolerancija yra kasdienybė, kai dovanojate vienas kitam laisvę siekti savo tikslų. Tai tokie santykiai, kai kuriate juos kartu, o į ateitį žiūrite su jauduliu, smalsumu ir atvira širdimi.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras