Žmogus, kuris laiko pagiežą dažniausiai pasižymi aukštu jautrumu. Labai jautrius žmones lengva įskaudinti ir jiems labai rūpi tai, ką kiti apie juos mano. Pagieža palieka neištrinamą pėdsaką smegenyse – ji labai liūdina, nors tai, dėl ko ją jaučiate nutiko seniai.
Nors nesate atsakingas už partnerio pasirinkimus, yra daugybė būdų kaip palaikyti jį kelionėje link išsivadavimo nuo neigiamų jausmų. Net kažkas menko, kaip pritarimas jų emocijai ar pripažinimas, kad jį įskaudino, gali padėti.
Štai kaip padėti partneriui nustoti laikyti pagiežą:
1. Leiskite partneriui vesti pokalbį
Bet kuriame pokalbyje, ypač tokiame, kuriame kalbama apie kažką tokio jautraus kaip partnerio pagieža, sunku žinoti, ko tikėtis. Jei partneris atvirauja apie savo pagiežą kitam žmogui, būtų labai naudinga žinoti, kodėl jis atvirauja būtent dabar. Paklauskite partnerio patikslinančių klausimų pokalbio pradžioje – juk turite žinoti, ar partneris nori tik išsipasakoti, ar nori jūsų pagalbos. Tai padės suprasti, kokį vaidmenį vaidinate jūs.
2. Perfrazuokite, kad įsitikintumėte, jog viską suprantate
Jei partneris jaučia pagiežą (jums ar kitam žmogui), pokalbio apie tai metu padėti gali ramus partnerio žodžių pakartojimas. Kai išklausote partnerį, pakartokite ar perfrazuokite tai, ką jis sakė. Pasistenkite neanalizuoti to, ką jis sako ir neinterpretuoti jo emocijų šioje stadijoje, o perfrazuodami įsitikinkite, ar gerai suprantate tai, kas jums sakoma. Tokiu būdu leisite partneriui pasijausti jaukiai ir parodysite, kad jį suprantate.
3. Įsijauskite
Partnerio emocijų atspindėjimas yra dar vienas būdas jam parodyti, kad ne tik išgirdote, bet įsivaizduojate, ką jis jaučia. Jūs atspindite jo emocijas jam atgal. Jūs stengiatės teisingai suvokti ir patvirtinti partneriui, kad suprantate jį. Tokiu būdu padedate jam pasijusti artimesniam jums ir dabar galite lengviau šią problemą išspręsti.
4. Likite ramus
Jei konfrontuojate partnerį dėl jo tendencijos pagiežai, gali būti paprasta kalbėti kaltinamuoju tonu. Tačiau to turėtumėte vengti, norėdami produktyviai pasikalbėti. Įvardinkite jo elgesį neutraliu tonu ir naudokite neutralią kalbą. Inicijuokite tokį dialogą, kuris nekeltų spaudimo.
5. Prisipažinkite kaip prisidėjote
Net jei manote, kad tai, jog partneris laiko pagiežą jums nėra tinkama, skirkite laiko ir pagalvokite, ar tikrai negalėjote pasielgti kitaip. Norite, kad partneris išmoktų nepykti, tačiau jums taip pat naudinga panaudoti šią patirtį taip, kad suvoktumėte kaip išvengti žeisti partnerio jausmus kai tik įmanoma. Jūs nesate atsakingas už kažkieno kito emocijas, tačiau buvimas geru partneriu reiškia atsakomybės prisiėmimą už savo veiksmus. Gerbkite jo jausmus ir prisiminkite, kad nuoširdus atsiprašymas pakeičia daug.
6. Atsiprašykite už savo dalį
Jei partneris laiko pagiežą dėl jūsų kaltės, jūs galite imti gintis. Nesvarbu dėl ko partneris įžeistas, pasistenkite nekelti klausimų, kas teisus, o kas klysta. Vietoje to, atsiprašykite. Net jei nemanote, kad padarėte kažką skaudinančio, išreikškite, kad apgailestaujate dėl to, kad įskaudinote.
7. Pabrėžkite savo atsidavimą
Po sunkaus pokalbio apie partnerio jausmus, svarbu pabrėžti jam savo atsidavimą ir tai, kad palaikote ir mylite jį. Įsitikinkite, kad atiduodate partneriui visą savo dėmesį. Žiūrėkite jam tiesiai į akis. Tai padės partneriui nusiraminti ir suprasti, kaip jis rūpi jums ir tai, kad jo klausotės. Patvirtinkite partneriui, jog abu esate komanda ir esate pasiruošęs dėl jo padaryti bet ką, ko prireiks, kad išspręstumėte visas bėdas.Jei partneris pasijus tikrai saugus ir palaikomas, jis galės pradėti laižytis senas žaizdas.
Suaugusiems.lt