Kaip atpažinti sociopatą santykiuose?

images(20).jpg
 
Sociopatai nėra pasižymėję kaip tobuliausi partneriai. Jie linkę susitelkti ties savimi, nei ties kažkuo kitu, Daugybė jų yra impulsyvūs, jiems trūksta empatijos ir yra linkę manipuliuoti artimiausiais žmonėmis. Sociopatams taip pat puikiai sekasi slėpti savo tikrąją prigimtį. Kai kalba pasisuka apie įsipareigojimus, ekspertai sako, kad sociopatai santykiuose turi gana netikėtų įpročių.

“Sociopatas” nėra formali diagnozė, o sociopatiški žmonės pasižymi kai kuriomis charakteristikomis, kurias turi nesocialūs žmonės ir narcizai.

Kai sociopatai bendrauja su žmonėmis, jie ima jais naudotis. Jiems atrodo, jog taisyklės ir netgi įstatymai negalioja ir dažnai jie save iškelia virš kitų, bei nejaučia tikros empatijos. Kai sociopatas gauna tai, ko norėjo iš žmogaus, jis juda į priekį. 

Sociopatiškumas gali pasireikšti įvairiomis formomis, priklausomai nuo to, ko sociopatas ieško santykiuose. Atpažinti sociopatą sunku, nes jie dažnai puikiai moka prisitaikyti. Jie yra manipuliacijos meistrai ir puikiai žino kaip elgtis prie skirtingo tipo žmonių.

1. Sociopatai pradžioje labai daug komunikuoja

Sociopatams gal ir trūksta empatijos, tačiau jie puikūs stebėtojai. Jie intuityviai jaučia kitus žmones, o jų vertybėmis moka pasinaudoti manipuliacijai. Tai pasirodyti gali bet kurioje santykių stadijoje, tačiau daugiausiai taip nutinka santykių pradžioje, kai sociopatas vis dar stengiasi jus atsikovoti.

Sociopatai dažnai pasižymi trimis elgesio fazėmis: idealizavimu, nuvertinimu ir atsikratymu. Pradžioje sociopatas daro viską, kad partneris jaustųsi geidžiamas. Jie trokšta, kad partneris jaustų jaudulį susipažįstant artimiau ir stengsis nuolatos palaikyti komunikaciją skambindami ar rašydami. 

2. Jie lieka draugais su eks

Sociopatui būdina negražiai kalbėti apie buvusius santykius. Toks elgesys kyla iš to, jog žmogus daugiau nebepatinka. Sociopatai gali bandyti sugriauti žmogų ir jo reputaciją.

Tačiau, sociopatas laikys savo eks netoli, jei tai jam bus naudinga. 2017 metais publikuotame tyrime paaiškėjo, kad žmonės, turintys “tamsią” asmenybės pusę, pasižyminčia narciziškumu, dvilypumu ir psichopato požymiais bando išlaikyti savo eks netoliese. Tokie žmonės dažnai lieka draugais su buvusiomis meilėmis dėl savanaudiškų priežasčių: dėl poreikio meilei, statuso, informacijos, sekos, pinigų ir pan. Sociopatui pakankamai lengva atkurti ryšius.

3. Sociopatai linkę į santykius su gero charakterio žmonėmis

Sociopatai žmones mato kaip potencialius taikinius, konkurentus arba grobuonis. Jie nesirenka ilgalaikių santykių, intymumo ar bet kokių kitokių nuoširdžių jausmų. Jiems netrukdo niekas ir jie beveik visada turi pasiteisinimų tam, ką daro.

Dėl šių priežasčių, sociopatai dažniausiai ieško santykių su gero charakterio žmonėmis. Tai padarę, jie jaučiasi užtikrinti ar užsitarnavę tam tikrą statusą.

4. Jiems patinka spontaniški, jaudinantys pasimatymai

Sociopatai puikiai žinomi dėl savo impulsyvaus elgesio. Jie nori, ko jie nori ir kada nori. Jie siekia malonumo, nepagalvodami apie pasekmes, ypač, susijusias su kitais žmonėmis. Jie taip pat labai greitai ima nuobodžiauti. Taigi, perdėtas noras jauduliui ir stimuliacijai gali būti sociopato bruožai. Tai dažnai gali būti painiojama su spontaniškumu, sociopatai nuolat ieško naujos jaudinančios patirties ir rizikos dėl savo polinkio į žemą savidiscipliną ir nuobodulį. Šis stimuliacijos noras gali kiltu iš praeityje patirtų traumų. Kai kurie sociopatai linkę į sumažėjusį jautrumą baimei, ypač, jei yra patyrę stiprų stresą ir traumą gyvenime.

5. Jie išlieka ramūs ekstremaliomis situacijomis

Sociopatai dažnai išlieka ramūs net ir absurdiškiausiomis aplinkybėmis. Nors gerai būti tarp žmonių, kurie gali likti ramūs, su sociopatais tai veikia kiek kitaip: jiems taip kaip super žmogaus neliečiama jėga, lyg jie negalėtų rūpintis tuo, kas vyksta aplinkui. Taip pasireiškia jų empatijos trūkumas.

Empatija yra toks sugebėjimas jausti tai, ką jaučia kitas žmogus. Sociopatams tai visiškai nesiseka. Jie būna emociškai atsitvėrę nuo tokio tipo ryšio, todėl jiems sunku rodyti užuojautą ar pasitikėti kitais jiems sunkiu gyvenimo metu.

6. Jie trokšta žinoti viską apie partnerį, tačiau apie save pateikia labai mažai informacijos

Ne taip kaip narcizai, sociopatai retai norės dėmesio sau. Būdami šalia sociopato, jausitės apsupti nuoširdžiu dėmesiu. Deja, bet pažinti sociopatą labai sunku. Toks žmogus suteiks pakankamai informacijos, kad jums atrodytų, jog jį pažįstate, tačiau realybėje, tai retai būna kažkas gilaus ar asmeninio.

Sociopatai miglotai kalba apie vaikystę, arba nutapo netikrą, bet rožinį savo šeimos paveikslą prieš kitus. Kai kurie taip daro todėl, kad vaikystėje patyrė smurtą. Kalbėjimas apie tai ne tik suteiktų skausmo, bet ir leistų jiems pasijusti mažiems ir silpniems, o to sociopatai netoleruoja. Kai kurie sociopatai pasakoja išgalvotas savo vaikystės versijas tam, kad žmonės juo imtų pasikliauti.

7. Jie pribloškia partnerį prieraišumu, o po to staiga atsitraukia

Santykiuose sociopatai gali būti perdėtai malonūs tam, kad išbalansuotų partnerį. Jie apgaubia partnerį dėmesiu ir atima jį iš giedro dangaus. Jei sociopatui naudinga būti mielu, geru ir mylinčiu, jis būtinai tokiu ir bus. Sociopatams patinka laikyti partnerį ant trumpo pavadžio, jie kontroliuoja ir manipuliuoja.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras