Kodėl kartais būna fiziškai sunku išgyventi skyrybas?

liudna-mergina-vejyje.jpg
 
Jei nors kada jautėte, jog judėjimas į priekį po skyrybų atrodo neįmanomas, jūs neklystate. Pasak ekspertų, tai moksliškai įrodyta. Nepaisant jūsų pastangų judėti į priekį, jūsų kūnas gali neleisti jums pamiršti buvusio partnerio.

Santykiai yra raminantys, o skyrybos yra visiška to priešingybė. Jūsų prisirišimo sistema suformuoja ryšį, kai įsimylite. Tada partneris tampa jūsų dalimi dėl šios prisirišimo sistemos smegenyse.

Tam, kad suprastumėte, kodėl skyrybos būna tokios sunkios, svarbu suprasti meilės mokslinę pusę. Vieno tyrimo metu paaiškėjo, jog meilė gali sukelti priklausomybę dėl tam tikrų išsiskiriančių cheminių medžiagų. Kai įsimylite, smegenyse išsiskiria dopaminas, oksitocinas, adrenalinas ir vasopresinas. Šie cheminiai junginiai yra atsakingi už tai, kad prisirišate prie partnerio.

Jūsų smegenims santykiai atrodo kaip gardus šokoladas, kuriuo maitinatės nuolat. Tačiau išsiskyrimo metu, ši prisirišimo sistema sugriūna. Štai kodėl išsiskyrimas dažniausiai būna kaip šoko sistema, o judėjimas į priekį nėra lengvas. Štai kaip kūnas gali neleisti jums judėti į priekį:

1. Smegenys reaguoja į išsiskyrimą taip pat, kaip reaguoja į skausmą

Skyrybos sunkiai pakeliamos tiek smegenims, tiek kūnui. Kai jaučiate fizinį skausmą, smegenys taip pat reaguoja į skausmą, patiriamą dėl išsiskyrimo. Tos pačios smegenų sritys aktyvuojamos tada, kai jaučiate fizinį skausmą ir tada, kai jaučiate skausmą dėl išsiskyrimo. Taigi, smegenys tikrai jaučia skausmą, štai kodėl skyrybos būna tokios sunkios.

2. Smegenys vis dar trokšta jūsų partnerio

Meilė užtvindo smegenis hormonais, kurie verčia jaustis nuostabiai, o seksas užtvindo smegenis hormonais, kurie kuria ryšį. Šie hormonai apdovanoja malonumo centrus smegenyse visai taip pat, kaip narkotikai. Euforija juntama tada, kai esate su savo mylimuoju, o tai lemia tokius pat metimo simptomus, kurie pasireiškia metus narkotines medžiagas.

3. Žmonės sujungti socialinio ryšio

Trokšdami socialinio ryšio, ieškome partnerio. Tada, dėl suaugusio žmogaus prisirišimo stiliaus (saugaus, nerimastingo, neorganizuoto), galime atstumti partnerį, arba prisirišti prie jo po skyrybų. Abi “strategijos”, kylančios po išsiskyrimo, kylančios dėl mūsų prisirišimo, gali situaciją padaryti dar sunkesne. Kai kurie žmonės savo buvusį partnerį sugeba ištrinti iš gyvenimo, o kiti prisiriša taip stipriai, jog niekaip nebesugeba pamiršti.

4. Emociniai prisiminimai neleidžia judėti į priekį

Taip pat, kaip raumenys prisimena pratimus sportuojant, kūnas taip pat kuria emocinius prisiminimus, kai ilgą laiką su kažkuo palaikote santykius. Ypatingi momentai, tokie kaip pirmas pasimatymas, svarbios vietos, ar net dainos ir filmai – visą tai yra emociniai prisiminimai. Štai kodėl buvimas mylimiausiame bare po skyrybų sukelia tiek emocijų. Kai išsiskiriate su partneriu, apima jausmas, jog esate labai toli nuo to, ką mėgote ir mylėjote. Emocinių prisiminimų pagalba, smegenys mėgina grąžinti jus atgal todėl, jog tai prasminga ir malonu. Tačiau tai taip pat gali sukurti beviltiškumo jausmą po skyrybų, kuris dažnai užsitęsia. 

5. Žmonės pasižymi baime būti atstumtiems

Esame sukurti, kad išgyventume, o išgyvenimas reiškia nebūti išspirtam iš kaimo. Net moderniuose laikuose, skyrybos, kai esame atstumiami, sukelia gėdos jausmą ir baimę būti išspirtam, nenorimam ir paliktam. Mūsų kūnai nėra sukurti susitvarkyti su atstūmimu. Tiesą sakant, vieno tyrimo metu paaiškėjo sąsajos tarp socialinio atstumimo reakcijos ir nervų sistemos. Dalyviai, kurie buvo atstumti savo artimųjų, tą iš tikro jautė širdimi. Kai kurių širdies ritmas kiek sulėtėjo.

6. Moterys dažniausiai investuoja daugiau į santykius, todėl joms sunku judėti į priekį

2017 metais publikuotame tyrime paaiškėjo, jog moterys patiria didesnį emocinį ir fizinį skausmą po skyrybų, nei vyrai. Pasak tyrėjų, taip gali būti todėl, jog moterys daugiau investuoja į santykius. Dėl biologijos, moterys yra kiek labiau išrankios, kai renkasi partnerį, todėl, kai baigiasi santykiai, tai joms išgyventi būna sunkiau.

7. Jūsų kūnui tiesiog reikia laiko

Gijimas ir judėjimas į priekį yra procesas. Kartais šiam procesui reikia laiko. Tiesą sakant, vieno tyrimo metu paaiškėjo, jog daugelis žmonių atsigauna po skyrybų per 11 savaičių. Pasak tyrėjų, prireikia maždaug trijų mėnesių tam, kad atgauti save, vėl išmokti būti su savimi ir apie save imti galvoti pozityviau. Taigi, tokie dideli pokyčiai negali atsirasti per naktį.

Išsiskyrimai yra sunkūs ir deja, bet kūnas jų nepalengvina. Laimei, nebūsite šioje beviltiškoje padėtyje amžinai. Su laiku, pagysite ir judėsite į priekį.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras