Kolega, draugas ar meilužis?

things-guys-want-girls-to-do-when-kissing-THS-655x353.jpg
 
Klasikinė situacija: turite priešingos lyties kolegą, su kuriuo puikiai sutariate. Jus sieja bendri darbo reikalai, biuro gyvenimo peripetijos. Dažnai dviese nueinate papietauti, susirašinėjate elektroniniu paštu, aptariate nebe tik darbo, bet ir asmeninio gyvenimo reikalus. Vienas iš jūsų, o gal ir abu, turite antrąsias puses. Judu dar nepermiegojote, veikiausiai nė neketinate to daryti. Ir vis dėlto ar galima tokią draugystę pavadinti "tik draugyste", o ne savotišku romanu?

Šalutiniai stiprios darbo komandos reiškiniai

Daugeliu atvejų kaip tik tokie santykiai ir vadinami darbiniu romanu, arba emocine neištikimybe. Paprastai tokius romanus užmezga žmonės, kurie apie tikrąją neištikimybę nė galvot negalvoja. Pasak statistikos, maždaug 38 procentai ištekėjusių moterų ir 45 procentai vedusių vyrų trumpiau ar ilgiau puoselėja tokį emocinį prisirišimą prie kito žmogaus, nesusijusį su seksualiniais santykiais. O darbo aplinka tokiose situacijose tampa idealia vieta formuotis artimai draugystei.

Dažnai tokie romanai yra šalutinis darbuotojų komandos stiprinimo reiškinys: jei įmonė įvairiais būdais skatina kolegišką bendravimą, dažnai rengia savo darbuotojams išvykas, vakarėlius, kur nedalyvauja antrosios pusės, natūraliai susiformuoja ir savotiškai draugiškos poros. Pastebima tendencija, kad anksčiau tokie romanai dažniausiai megzdavosi tarp porų, stovinčių ant skirtingo hierarchijos laiptelio, paprastai - viršininko ir pavaldinės. Dabar kur kas dažniau fiksuojami santykiai tarp kolegų, kurie dirba panašų darbą, užima panašų statusą, turi bendrų interesų ir, žinoma, galimybę dažnai matytis darbo vietoje.

Kur paspęsti spąstai?

Nieko nuostabaus, žmogus - jausminga būtybė, tad kodėl gi neatsipalaidavus kartkartėmis darbe? Juolab kad seksualinio artumo tarp tokių bičiulių nėra. Juk tiek moterims, tiek vyrams norisi jaustis patraukliais, pasitempusiais, žinoti, kad jais domisi ne tik savas partneris.

Tačiau psichologai įžvelgia priežasčių nerimauti ir tokiuose "nekaltuose" santykiuose. Atkreipkite dėmesį: absoliuti dauguma tokių draugysčių yra... paslaptis. Apie pokalbius, pasisėdėjimus po darbo ar susirašinėjimą elektroniniu paštu paprastai nežino teisėti sutuoktiniai. Nesvarbu, kad jūs, atrodytų, nieko blogo nedarote, tai - vis tiek apgaulė. Ir kaip tik ši apgaulė kelia didžiausią riziką jūsų tikriesiems santykiams, o draugystę - romaną su bendradarbiu paverčia ne tokiu jau nekaltu. Ir kuo labiau tikite, kad jūsų draugystė - visiškai nieko tokio, tuo greičiau rutuliojasi įvykiai ir tuo daugiau dalykų tenka slėpti nuo antrosios pusės. Nepamirškite, kad net jei šiandien apie seksą su kolega negalvojate, tokie santykiai vis dėlto turi tendenciją peraugti ir į intymesnį bendravimą. Nieko asmeniško, tik bendros tendencijos. Ar tikite, kad jūs būsite išimtis?

Jei neištikimybę vertintume tik kaip lytinius santykius su kitu partneriu - viskas būtų paprasta. tačiau neištikimybės sąvoka pastaruoju metu yra gerokai platesnė. Emociškai suartėję su kitu žmogumi, dalį šilumos ir švelnumo atimate iš savo artimųjų. O jei dar tam tikrą savo gyvenimo dalį slepiate nuo partnerio - jūsų poroje atsiranda emocinis plyšys. Kai kurie ekspertai tokį reiškinį vadina neištikimybės krize, nes tokių santykių skaičius pastebimai auga.

Emocinė neištikimybė gali būti ne mažiau traumuojanti apgautajam partneriui nei fizinė, o kartais ji paveikia netgi stipriau. Juk
idealūs santykiai, kurių siekia dauguma porų, būtent ir yra grįsti visų pirma emociniu artumu. Emocinis suartėjimas būdingas ne tik nuotykių ieškotojams arba žmonėms, kurie laiko savo santuoką nelaiminga - ir vieni, ir kiti paprastai ieško ne tik emocinių, o pilnaverčių ryšių, su kūniškais malonumais. Emocinė neištikimybė būdingesnė žmonėms, kurie visai nenori būti neištikimi ir nesuvokia, kad daro ką nors blogo, jie tiesiog emociškai prisiriša prie kito žmogaus, ne savo partnerio. Jei nepastebi momento, kada platoniška draugystė perauga į romantiškus jausmus. 

Diagnozė paprasta

Kaip sužinoti, ar dar neperžengėte ribos, skiriančios draugystę ir emocinę neištikimybę? Pamėginkite atsakyti į šiuos paprastus klausimus:
1. Ar kartkartėmis liečiate savo draugą (-ę), tegul ir nekaltai, bet vis dėlto taip, kaip neliestumėte kitų kolegų, pavyzdžiui, kai norite pavalyti išteptą skruostą?
2. Ar kalbatės su juo (ja) apie savo planus, praėjusios dienos įvykius, išgyvenimus daugiau nei su savo antrąja puse?
3. Ar savo santykius, tai, kas tarp jūsų vyksta, aptarinėjate dažniau nei savo santykius šeimoje, su artimaisiais?
4. Ar jūs sutuoktinis žino, kiek laiko praleidžiate su šiuo žmogumi?
5. Ar skiriate dėmesio savo išvaizdai prieš susitikimą su kolega?
6. Ar užsiimant įprasta veikla aplanko netikėtos mintys apie kolegą? Pvz. "Jam (jai) patiktų ši daina!", "Įdomi mintis! Kai tik susitiksime - būtinai jam (jai) papasakosiu!"
7. Ar kuris nors iš jūsų yra sakęs: "Tu labai patrauklus (-i), bet tarp mūsų nieko daugiau nebus, nes tu vedęs (ištekėjusi)"?
8. Ar jums atrodo bauginanti mintis, kad kurį nors jūsų susitikimą su kolega slapta pamatytų partneris?
Kiek kartų atsakėte "taip"?
0-1 - tai tik draugystė.
2-4 - jūs jau artėjate prie ribos. Geriau dabar pat šiek tiek atsitraukite, padidinkite jus ir kolegą skiriantį atstumą.
5 ir daugiau - taip, tarp jūsų - romanas.

Ką daryti toliau?

Jei iš tiesų blaškotės tarp savo emocinio prisirišimo ir ištikimybės savo partneriui, geriau kuo greičiau apsispręsti, ką renkatės, kol toks dvigubas žaidimas neatvedė prie santykių krizės. Vertėtų kuriam laikui nutraukti santykius su tuo žmogumi, arba kiek įmanoma juos apriboti.

Nenustebkite, nutraukti emocinį ryšį kur kas sunkiau nei fizinį, ir kaip tik todėl, kad tarp jūsų nebuvo seksualinio kontakto. Jums atrodys, kad nutraukiate ne romaną, o būtent draugystę. Bet tai - tik iliuzija.

Kaip išvengti tokio emocinio romano? Visų pirma reikėtų griežtai atskirti darbo ir asmeninius santykius ir darbe asmeninius kontaktus apriboti iki minimumo. Nevertėtų kasdien pietauti ir gerti kavą tik su vienu ir tuo pačiu žmogumi. O jei vis dėlto darbe su kuriuo nors priešingos lyties kolega užsimezgė nuoširdi draugystė, neslėpkite jos nuo savo partnerio: jei norite bendrauti ir po darbo - bendraukite šeimomis, supažindinkite su savo antrąja puse, nesislapstykite. Jei tarp jūs - tikrai tik draugystė, toks elgesys ją stiprins, o ne griaus.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras