Psichologija: Koks yra sudėtingas ir kompleksuotas žmogus?

1-26303.jpg
 
Ką reiškia būti kompleksuotu žmogumi? Psichologai jau seniai suteikė šiam žodžiui apibrėžimą. Tačiau vien apibrėžimo nepakanka. Žmogus yra kur kas sudėtingesnis. Nepilnavertiškumo kompleksas gali pasireikšti labai įvairiai. Tačiau kiekvienas jų turi savo pavadinimą ir turint šiek tiek psichologinių žinių, galima pabandyti suvokti nuo kokio komplekso kenčia žmogus.

Tiesą sakant,kompleksas gali būti suprantamas kaip nesaugumo jausmas, kuris gali paskatinti žmogų ieškoti savo paskirties ir pašaukimo gyvenime. Kai sakoma “Jis yra kompleksuotas”, turima omenyje, kad asmuo turi baimių, yra bailus, nedrąsus ir kuklus. Nors iš tiesų nepilnavertiškumo kompleksas gali pasižymėti ir atvirkštiniu elgesiu – įžulumu, pasitikėjimu savimi, baimės jausmo nebuvimu.

Psichologas Alfred Adler tokį paradoksą sieja su vaikystės tarpsniu. Pavyzdžiui, jei vaikas buvo dažnai kritikuojamas tėvų ir jautė nuolatinius kaltinimus, palaipsniui gali išsivystyti nepilnavertiškumo kompleksas. Tada žmogus nesąmoningai bando atsigriebti už nepatirtos meilės, pagarbos stoką ir siekia įrodyti savo vertę. Taigi, žmogus bet kokiomis priemonėmis to siekia. To pasekoje, nepilnavertiškumo kompleksas perauga į permokos kompleksą .

Dauguma žmonių kenčia nuo šio komplekso, tačiau būtent dėl to tik dar labiau siekia parodyti, kad jis yra protingas, talentingas ir vertas ne tik kritikos. Visa tai yra kompleksų kompensacijos rezultatas. Taigi, mes atsikratome bejėgiškumo ir netinkamumo jausmo.
 

Psichologai daro prielaidą, kad jeigu žmogus įgauna sudėtingo asmens statusą, jis tiesiog kenčia nuo pernelyg didelės kompensacijos, kuri pasireiškia kaip nepilnavertiškumo kompleksas.


Zigmundas Froidas, žodį "kompleksas" apibūdino kaip bendrą sumą. Sudėtinga asmenybe tampama per tam tikrą laiką, po tam tikrų įvykių ar konkrečios patirties ir yra labai sudėtinga nustatyti ar žmogus kenčia nuo ypatingo komplekso ar reikia ieškoti kitų priežasčių. Nepaisant to, daugelis kompleksų susiformuoja vaikystėje tam tikru laiku.
 

Pirmąją žmogaus kompleksų koncepciją įminė Z. Froidas ir jis puikiai paaiškino žmogaus elgesį.  Froidas nustatė keletą dešimčių kompleksų, kurie padėjo daugeliui psichologų įminti žmogaus problemų priežastis, o tai pirmas žingsnis išsilaisvinimo link.
 

Daugelis kompleksų yra pavadinti mitologinių būtybių , biblijos ar kitų žymių  personažų vardais. Populiariausi  kompleksai:
 

 • Edipo kompleksas. Jeigu berniukas patiria neigiamą tėvo elgesį, jis pereina į motinos pusę, o jo Edipo kompleksas pasireiškia veiksmais, kada norima užimti tėvo vietą.
   
 • Griseldos kompleksas – Tėvas atmeta visus, siekiančius dukters rankos kandidatus, nes jis nesąmoningai laiko save vieninteliu jos savininku.
   
 • Otelo kompleksas -   išsiskiria patologišku pavydu. Vyras nuolatos įtarinėja savo partnerę neištikimybe ir trokšta, kad moteris besąlygiškai priklausytu tik jam. Toks vyras bijo tapti pažemintas ir išjuoktas.
   
 • Tristano ir Izoldos kompleksas – partnerių kompleksas, kurie jaučia stiprų kaltės jausmą ir turi didžiulį seksualinį poreikį. Abu partneriai yra kamuojami prieštaringų jausmų.
   
 • Marlyn Monro kompleksas - destruktyvus (neigiamas) savęs vertinimas, kuris gali pasireikšti savęs bjaurėjimusi, įvairiomis fobijomis, depresija.
   


Atrodo, jog turėti kompleksų gali būti įdomu ir net naudinga, tačiau kompleksai gali paskatinti ne tik tobulėti, tačiau paverčia žmogų ir labai sudėtinga asmenybe,o  išsiaiškinti to slypinčias šaknis gali būti tikra mįslė. 


www.suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras