Šiuolaikinės poros labiau toleruoja neištikimybę?

 
2 komentarai
Ar neištikimybė prarado savo reikšmę? Ar gyvenant amžiuje, kai žmonės tuokiasi daugybę kartų, o santykiai seka vieni po kitų, išdavystės skausmas sumenko?

Kai turtingi, žinomi ir galingi, pradedant nuo Veino Rūnio (Wayne Rooney) iki Bilo Klintono (Bill Clinton) ir Dominiko Štrauso-Kano (Dominique Strauss-Kahn), gali būti neištikimais ir slapstytis nuo savo žmonų, o dėl to santuoką užgauti, bet ne sudaužyti, ar neištikimybė yra tik neišvengiamas mylimojo nuosmukis, o ne galima skyrybų priežastis?

Remiantis naujausiu kasmetiniu Granto Torntono buhalterijos firmos Didžiojoje Britanijoje tyrimu apie skyrybas, nesantuokiniai santykiai nebėra pagrindinė priežastia, dėl kurios poros nusprendžia skirtis. Neištikimybę pakeitė tokios priežastys kaip „nutolimas“ ir meilės jausmo dingimas.

Tačiau iš tikrųjų, kaip santykių minų lauke nutinka dažnai, probemos nėra tokios paprastos, kokios gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Sakyti, kad neištikimybė yra paprasčiausias trumpalaikis nuosmukis, būtų tas pats, kas atmesti niokojančią išdavystės įtaką ir didelį skausmą. Neištikimybė pasityčioja iš santuokos įžadų – tų pažadų, kurie paprastai daugumai juos tarančių žmonių tuo metu kai ką reiškia.

Gėdos jausmas ir paslapties dėl neištikimybės laikymas, kaip ir požiūris į tai, visiškai pasikeitė. Visa tai dabar išnyko ir dėl to žmonės mato šiuos reiškinius visuose visuomenės sluoksniuose. Vis dėlto, teigti, jog santuoka yra pasmerkta – negalima.  

Kai Amandos (vardas pakeistas) vyras prisipažino jai turėjęs trijų metų romaną, jai buvo 47-eri ir jie augino dvi paaugles.

„Aš nieko nesitikėjau, kai vieną vakarą lovoje kartu skaitėme, o jis tiesiog padėjo savo knygą ir išpyškino visą niekingą scenarijų. Tuo metu, nepaisant jo nuoširdaus gailesčio ir pažado, kad romanas jau baigtas, viskas, ką galėjau galvoti, buvo: „Gana, santuoka su vyru, kurį myliu – baigta“.

Vis dėlto, Amanda nusprendė priimdama sprendimą neskubėti. Jos dukros tuo metu ruošėsi egzaminams, todėl ji nenorėjo daryti nieko, kas galėtų neigiamai paveikti jų susikaupimą mokslams.

Per kelis mėnesius, su konsultanto pagalba, ji iš lėto prisiminė visus gerus dalykus, nutikusios santuokoje, ir nusprendė, jog nori ją išsaugoti.

„Aš gerai viską apgalvojau ir nenorėjau to prarasti. Patrikas yra geras tėtis, linksmas ir protingas, mes abu esame mokytojai, taigi turėdavome daug bendrų temų. Šeima mums reiškė daugiau nei tik vaikus. Aš myliu jo mamą, o mano seserys dievina Patriką. Vis dėlto, mūsų seksualinis gyvenimas niekada nebuvo puikus ir laiku bėgant vis nyko. Tiesa ta, kad aš nesu ypač seksuali, bet nemanau, kad tokiu buvo ir Patrikas. Žinoma, jis NORĖJO sekso, tačiau ne su manimi. Mane dar labiau skaudino mintis, kad jis mylėjosi su manimi, tačiau iš tikrųjų rūpinosi ir kita moterimi“.

Po kelių terapijos mėnesių Amanda įtikino savo vyrą pas santykių konsultantą nueiti kartu. Jie nusprendė nesiskirti, o vietoj to – pakeisti savo mylinčią, tačiau neintymią santuoką ir atgaivinti savo seksualinį gyvenimą.

Praėjo 10 metų ir jie vis dar kartu. Amanda nežino, ar Patrikas po to dar turėjo romanų, tačiau sako: „Jei jis būtų turėjęs, aš jo nekaltinčiau. Tai keista, tačiau tas romanas mus suartino, nes, nepaisant to, kad jis galbūt mylėjosi su kita moterimi, aš žinau, kad jis niekada manęs nepaliks. Kai kurie žmonės gali sakyti, kad celibatas santuokoje yra neįmanomas, tačiau lažinuosi, kad susilaikančių porų pasaulyje yra daugiau nei to nedarančių“.

Skyrybų advokatei ir šeimos psichologei Šarlotei Fridman (Charlotte Friedman) romanas yra toli gražu ne pagrindinis faktorius, dėl kurio būtų galima skirtis, o ypač tokiose bylose kaip Amandos, kai abu partneriai nenori jos nutraukti.

Pasak jos, yra du pagrindiniai neištikimybės tipai.

„Pirmasis, kai vienas iš partnerių santuokoje yra nesąžiningas. Kitu atveju, tai panašu į problemos santuokoje simptomą, kuris nebūtinai turi reikšti, kad neištikimas partneris nori viską baigti“.

Psihologės nuomone tokiais atvejais daugiausiai pastangų atstatant santuoką reikia įdėti išduotajam partneriui.

„Reikia labai didelės valios, norint sutelkti drąsą ir energiją, susitaikyti su realybe ir sunkiai dirbti vėl atstatant pasitikėjimą, tačiau jei taip nutinka, santuoka gali egzistuoti toliau. Mano patirtis byloja, jog santykiai gali būti komplikuoti, gali būti ankšta kaip drambliui kambaryje, tačiau po dvejų ar trejų metų reikalai nusistovi“.

Kai kuriose kultūrose ir visuomenės sluoksniuose neištikimybė visuomet ėjo koja kojon su santuoka.

Kilmingieji „ėjo į kairę“ visais laikais. Kai Kornvalio hercogienė Kamila (Camilla Parker Bowles) be rūpesčių tęsė romaną su princu Čarlzu (Charles) po jo santuokos, ji darė tą patį, ką jos proprosenelė Alisa Kepel (Alice Keppel) sugebėjo sėkmingai padaryti be didesnio nepritarimo. 

Prancūzai tam taip pat pritaria. Žymūs intelektualai Žanas Polis Sartras (Jean-Paul Sartre) ir Simona de Bovuar (Simone de Beauvoir) visą gyvenimą puikiai puoselėjo savo santykius, kuriuose buvo atvirai priimtini atsitiktiniai abiejų partnerių romanai.

Nepaisant jos literatūrinės sėkmės ir šlovės, feministė de Bovuar visuoment kartojo, kad santykiai su Sartru (Sartre) buvo geriausias jos pasiekimas.

Dabar matome Anos Sinkler (Anne Sinclair), Dominiko Štrauso-Kano (Dominique Strauss-Kahn) žmonos spektaklį, liekančios šalia savo vyro ne tik po įtarimų išprievartavimu Niujorko viešbučio kambaryje, tačiau ir pasiruošusios žiūrėti pro pirštus į pastovias jo išdavystes per 20 bendro gyvenimo metų.

Kai kurie specialistai teigia, jog neištikimybė neturėtų būti vertinama labai griežtai.

Estera Perel (Esther Perel), porų psichologė ir „Tuoktuvės nelaisvėje“ (ang. „Mating In Captivity“) autorė, gina racionalesnį požiūrį. Ji tvirtina, kad nesantuokiniai romanai yra dar vienas būdas individams atrasti save ir atgaivinti seksualinį gyvenimą.

Pasak Žanetos Reibstein (Janet Reibstein), psichologijos profesorės ir Eksterio universiteto ir „Geriausiai išsaugota paslaptis: Kaip meilė gali trukti per amžius“ (ang. „The Best Kept Secret: How Love Can Last For Ever“) autorės, skubėjimas nutraukti santykius dėl romano gali sukelti daugiau problemų, nei susitaikymas su tuo.

„Mes visi esame matę skyrybų pasekmes, ypač kai į tai įtraukiami vaikai. Taip pat visi žinome, kad sekso už santuokos ribų pasitaiko ir dauguma sutuoktinių tai išgyvena“.

Pastaruoju metu meilės stoka ar nutolimas yra dažnesnės skyrybų priežastys nei nesantuokinis romanas. Regis, išnykus meilės kibirkštėlėms, šiuolaikinė santuoka išgyventi negali.

Suaugusiems.lt

Ar kada buvote neištikimi?
 
Komentarai (2)
Na kad taip jau išeina kartais - nėr kur dingti. Tenka toleruoti.
nieks nekomentuos? :)))
Naujas komentaras