Kas atsitinka su Jūsų smegenimis kai įsimylite?

pagyvenusio-zmogaus-meile-672x372.jpg
 
Sakoma, meilė - narkotikas ir liga. Ir tą paneigti tikrai sunku. Įsimylėjimas gali išprovokuoti atsitiktinių neurotransmiterių formavimąsi kraujyje ir jų poveikis yra stipresnis už kai kuriuos medikamentus.

Žmogaus organizmas jau taip sutvertas, kad į kiekvieną  poros santykių etapą mūsų smegenys linkusios reaguoti skirtingai. Ir nors ir sakoma, kad meilė yra nepaaiškinamas reiškinys, tačiau moksliniai tyrimai liudija, kad šis stebuklas stipriai įtakoja  žmogaus organizmą veikti pagal tam tikrus principus. Štai kas vyksta mūsų smegenyse kai jaučiame šį ypatingą jausmą.
 

Pati pradžia

Kai žmogus sutinką naują jam imponuojantį asmenį, dopamine lygis smegenyse žaibiškai pakyla. Dopaminas suteikia daugiau pojūčių ir sukelia nunugalimą norą būti su tuo žmogumi. Baltymų neurotropinu pavadintas nervinis kylimo faktorius didina emocinę priklausomybę ir sukelia euforiją, o vykstant šiam cheminiam procesui mūsų smegenyse, serotoninas ima po mažu mažėti. Toks cheminis kokteilis ir sukelia tą nenusakomą trauką ir magnetizmą.

Tyrimai rodo, kad cheminės medžiagos koncentracija tik susipažinus su mums patinkančiu asmeniu sukelia panašius potyrius, kokius jaučia žmonės kenčiantys nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo, kuris pasireiškia įkyriomis mintimis ar veiksmais. Obsesijomis, vadinamos mintys, potraukiai ar vaizdiniai, kurie įkyriai ir stereotipiškai grįžta į sąmonę, tačiau ligonis tiesiog negali tam atsispirti ir pasipriešinti.

 

Kita santykių pakopa

Kai mėgėjiški santykiai perkopia kitą lygį ir kada “nebekankina” obsesiniai kompulsiniai sutrikimai, žmogaus smegenys ima gaminti daugiau serotonino ir per nervų augimo faktorių šio hormono konsentracija grįžta į įprastą lygį. Tada poros santykiai gali atrodyti mažiau įdomūs, tačiau serotonono augimas suteikia pasitikėjimo jausmą mylimu žmogumi ir leidžia mėgautis ilgalaikiais ryšiais. Tiesa, šis laimės hormonas tikrai ne vienintelis veiksnys leidžiantis išsaugoti santykius. Orgazmo metu žmogaus smegenys užsipildo oksitocinu. Šis hormonas gausiai išsiskiria meilės žaidimų ir orgazmo metu abiejų lyčių atstovams. Oksitocinas veikia centrinę nervų sistemą sukeldamas žmogaus dosnumą ir pasitikėjimo jausmą.Įdomu tai, kad, šis hormonas taip atsakingas ir už stiprų ryšį tarp motinos ir vaiko.
 

Kelerius metus iš meilės

Visiems žinomas posakis, o kai kas  gal net įvardina kaip taisyklę, kad meilė trunka tris metus. Bene geriausiai tokią liaudies išmintį paaiškintų  su laiku vis mažėjantis dopamino kiekis organizme. Kuo ilgiau trunka santykiai, tuo mažiau dopamino yra pagaminama smegenyse. Tačiau tai dar nereiškia, kad meilė baigėsi . Mūsų organizmas tiesiog tobulai prisitaikęs prie kiekvieno santykių etapo. Molekulė vadinama CRH (kortikotropinas –atplaiduojantis hormonas) padeda poroms išlaikyti santykius. Šis hormonas pradeda gamintis tada, kai partneriai  būna toil vienas nuo kito. Taigi, CRH gali padėti išlaukti partnerio nepatiriant streso.
 
Tiesa, tai dar ne viskas.  Ryšį tarp porų padeda užtvirtinti  ir kitas ne mažiau svarbus  hormonas - vazopresinas, kuris yra gaminamas tik  vyrų organizme. Šis hormonas susijęs su teritoriniu elgesiu, kas padeda  išsaugoti santykius ir išlikti lojaliam. Tačiau kitų vyrų atžvilgiu, vazopresinas  skatina agresiją.


Kokia nauda iš meilės?

Keista, tačiau meilė gali priversti galvoti protingai. Vieno tyrimo metu, dalyviams kompiuterio monitoriuje buvo parodyti mirksintys pavadinimai (jie keitėsi taip greitai, kad žmonės sąmoningai negalėjo jų atpažinti). Tačiau kai monitorius parodydavo mylimo žmogaus  vardą, šie gebėjimai atpažinti užrašą kaip mat pagerėdavo. Mokslininkai mano, jog taip atsitinka todėl, kad meilė suaktyvina dopaminerginės sistemos smegenų veiklą ir dėl to pagerėja kognityviniai ir motoriniai įgūdžiai.
 

Dažnai susiduriame su nuomone, kad  žmogų valdo instinktai, o organizmas mums suteikia visas dovanas, jog išpildytume šį gamtos šauksmą. Tačiau gamta žmogų apdovanojo ir dar vienu nuostabiu dalyku– meile, kuri tarsi perprogramuoja mūsų smegenis veikti kiek kitaip.

 

Suaugusiems.lt

 

Ar verta mylėti ir įsimylėti?
 
Komentarai
Naujas komentaras