Kada su vaikais pradėti kalbėti apie seksą?

1(3).jpg
 
Lytinis švietimas – tikras galvos skausmas ne tik mokytojams, bet ir tėvams. Geriausia su vaikais pradėti kalbėti dar vaikystėje, bet, kaip sakoma, niekuomet ne vėlu. Iš pradžių galbūt jausitės nepatogiai, tačiau viskas praeis su laiku. Kuo daugiau ir dažniau apie tai kabėsite, tuo greičiau tai pradės atrodyti natūraliai.

Tai, kas išgirstama apie seksą iš tėvų, daro vaikams didesnę įtaką nei tai, ką išgirsta iš mokytojų. Pastebėta, kad vėliau priimami sprendimai (kada pirmą kartą pasimylėti, kokią kontracepciją naudoti ir pan.) dažnai pasiremia tėvų nuostatomis. Taigi, tikėtina, kad vaikai vadovausis būtent tuo, ką išgirs iš Jūsų lūpų. Pradėti kalbėti apie seksą su paaugliais tikrai nėra lengva. Ir vis dėlto – įmanoma.

Kaip pradėti apie tai kalbėti?

Dabartiniais laikais yra begalė būdų, kaip šnekėti apie tai. Esama nemažai filmų, kuriuose paauglys išgyvena brendimo problemas, tad galite filmus panaudoti kaip mokomąją medžiagą, tik, žinoma, filmą reikia kruopščiai parinkti.

Kada reikėtų pradėti apie tai kalbėti?

Žinoma, kiekviename amžiaus tarpsnyje reikėtų skirtingai pasakoti apie tuos pačius dalykus. Pvz., penkiametis paklausia, iš kur jis atsirado. Tinkamiausias atsakymas būtų – „iš mamos pilvo“ (pamirškime istorijas apie „gandrus“ ir „kopūstus“). Jei to paties paklausia dešimtmetis, atsakymas turėtų būti detalesnis, pvz. „mama nešioja vaiką pilve, o po 9 mėnesių gimsta vaikas“.

Kaip reikėtų atsakyti vaikų klausimus apie seksualumą bei seksą?

Kartais vaikų klausimai gali šokiruoti, todėl derėtų išsiaiškinti, kas klausiama. Svarbu išsiaiškinti, kur vaikas apie tai išgirdo bei ką konkrečiai žino. Atsakant į klausimus, nederėtų per daug išsiplėsti, trumpai paaiškinus galima pasidomėti, ar  vaikas norėtų apie tai sužinoti plačiau. Ką nors aiškindami, domėkitės, ar vaikui viskas pateikiama suprantamai.

Keletas klausimų ir atsakymų pavyzdžių:

K: Ar normalu liesti save?

A: Žinoma, kad normalu, tačiau tai derėtų daryti niekam nematant.

K: Kaip žmonės suserga AIDS?

A: AIDS susergama užsikrėtus ŽIV virusu. Tai gali nutikti skirtingais būdais: per kraują, motinos pieną arba lytiniu būdu, todėl derėtų naudoti prezervatyvą. AIDS negalima užsikrėsti geriant iš tos pačios stiklinės kaip ir užsikrėtęs žmogus, taip pat neįmanoma užsikrėsti tiesiog kalbantis.

K: Ką reiškia žodis „gėjus“?

A: Kai vyrą traukia vyrai. Ar turi dar klausimų apie tai?

Paauglių klausimai gali būti kiek sudėtingesni:

K: Kokios  bus mano krūtys?

A: Sunku pasakyti. Krūtų būna įvairių dydžių ir formų. Ar tavo krūtys bus „apelsino“ ar „citrinos“ formos, tai visiškai normalu.

K: Ar tiesa, kad mergina negali pastoti, jei mylisi pirmą kartą?

A: Netiesa. Nepriklausomai nuo to, ar mergina mylisi pirmą kartą, ar šimtas pirmą kartą, ji gali pastoti.

K: Koks geriausias kontracepcijos būdas?

A:  Skirtingi būdai gali būti geriausi skirtingiems žmonėms. Paties eksperimentuoti neverta, visuomet gali patarti gydytojas.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras