Kokių frazių geriau nesakyti vaikui?

163870038.jpg
 
Vaikystė - vienas iš svarbiausių žmogaus gyvenimo etapų. Būtent tada pradeda formuotis pasaulio suvokimas, atsiranda moralinės vertybės. Čia tėvams tenka pati svarbiausia užduotis - išmokyti atskirti, kur yra blogis, o kur gėris.

Tačiau ne visi tėvai susidoroja su šia užduotimi. Juk dažnas iš mūsų turime baimių, kurių užuomazgų reikėtų paieškoti vaikystėje. Netyčia tėvų ištartos frazės vaikams, iš pirmo žvilgsnio atrodančios visiškai nekaltai, gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Kodėl tu negali būti toks kaip…

Jokiu būdu nelygink savo vaiko (tas pats galioja ir būsimiems tėvams) su kuo nors kitu. Kaimynų dukra, klasioku, pusbroliu ar savimi. Galbūt tai atrodo kaip paskatinimas vaikui pasistengti, tačiau tai greičiau išprovokuos neigiamą vaiko reakciją ir nenorą daryti tai, ką tu liepi. 

Vaikas mažiau tavimi pasitikės, jei kiekvieną kartą kartosi šią frazę. Vietoje sumanios ir savimi pasitikinčios asmenybės užauginsi baikštų ir daugybę kompleksų turintį asmenį.

Nedaryk, aš tau padėsiu

Vaikui nori užtikrinti saugią ir laimingą aplinką, tačiau visapusiška pagalba tik pablogins situaciją. Psichologai teigia, kad ši frazė užprogramuoja vaiką nesėkmei. Kiekvieną dieną girdėdamas nedaryk, aš tau padėsiu / nedaryk, tu to nesugebėsi vaikas manys, kad be tėvų pagalbos jam nieko nepavyks. 2 - 3 metų vaikai, matydami, kaip elgiasi tėvai, patys bando juos kopijuoti, todėl nereikėtų jų sustabdyti. Natūralu, kad vaikas norės viską išbandyti pats, nes mato, kad ir suaugusieji viską daro patys.

Leisk vaikui pačiam apsiauti kelnes, jeigu to nori. Tegul bando užsirišti batus ar išsirinkti sau patinkančią suknelę. Nevaržyk vaiko savarankiškumo. Jeigu reikės pagalbos, tikrai to paprašys.

Berniukai / mergaitės taip nedaro…

Tau mama sakė, kad berniukai neverkia, todėl visada slėpei ašaras. Tėtis sakė, kad mergaitės su mašinėlėmis nežaidžia, todėl paklausei jo ir daugiau nelietei brolio žaislų. Tas pats galioja ir namų ruošoje - mergaitės plauna indus ir grindis, o berniukai to nedaro, nes jie to nesugeba. 

Venk darbų ar žaislų skirstymo į vyriškus arba moteriškus. Mergaitė, kuriai vaikystėje kalė į galvą, jog žaisti su mašinėlėmis ir karstytis po medžius yra blogai, niekada savimi nepasitikės ir darys tai, kas atrodo joms amžiui ir statusui yra būtina. Suaugęs berniukas taps „tikru vyru“ ir manys, kad iš darbo grįžusi žmona turi išplauti indus, nes tai jos pareiga.

Venk lyčių skirstymo ir leisk vaikams žaisti su tais žaislais, su kuriais nori žaisti. Namų ruošos darbai visiems yra lygūs ir vienodi. Tegul kiekvienas atlieka tai, ką nori ir ką iš tiesų sugeba daryti.

Jei taip darysi, daugiau tavęs nemylėsiu

Vaikai nežino, kad tėvų meilė yra besąlygiška, todėl nuoširdžiai išsigąsta tai išgirdę. Bet ar šią frazę turėtų girdėti vaikas? Tikrai ne.

Vaikas manys, kad tik gerai besielgdamas užsitarnaus tėvų meilę. Paauglystėje bijos prisipažinti iškrėtęs šunybę, o suaugęs manys, kad meilę reikia užsitarnauti, todėl stengsis daryti viską, kad kas nors jį / ją mylėtų.

Geriau paaiškink vaikui, kad taip, kaip jis / ji elgiasi, yra blogai, nes skaudina kitus žmones arba teršia aplinką. Nemanipuliuok vaiko jausmais. Vaikas - toks pat žmogus kaip ir tu, tačiau jam reikia daugiau meilės, rūpesčio ir švelnumo. Vaikas nėra kūdikis, reikalaujantis betarpiškos priežiūros, todėl kalbėk ir paaiškink, kodėl vienas ar kitas jo / jos elgesys nėra toleruotinas. 

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras