Kuo skyrybos skiriasi nuo išsiskyrimo? Atsako psichologai

gresia-skyrybos(1).jpg
 
Skyrybos yra sunkios, nepaisant to, ar santykiai buvo oficialūs, ar ne. Kad ir ką darytumėte, greičiausiai, prisiminsite skyrybas dar ilgai. Kai kurios skyrybos būna dar sudėtingesnės: pavyzdžiui skyrybos, kai buvote vedę, gali būti skausmingesnės, nei išsiskyrimas, bet ekspertai sako, kad tai lemia daug faktorių, įskaitant to kainą ir stresą. Štai kodėl išgyvenimo metodai, kurie padėjo jums, kai buvote 20 – ies, nebepadeda, kai skiriatės sulaukę 30 – ies.

Santuoka niekada automatiškai nekeičia santykių, o skyrybos nėra iš prigimties sunkesnės, nei išsiskyrimas. Išsiskyrimas, kai pora nebuvo vedę nėra psichologiškai mažiau skausmingas, nei vedusios poros skyrybos.  

Tūkstantmečio vaikų santuokos gerokai skiriasi nuo kitų kartų – 2018 metais atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad tūkstantmečio vaikai tiek tuokiasi, tiek skiriasi rečiau, nei X kartos atstovai. Šiai kartai santuoka tampa vis retesniu dalyku ir ilgiau išliekančiu, nei kitoms kartoms. Daugiau tūkstantmečio vaikų paprasčiausiai renkasi būti kartu nesituokiant, o jei tokie santykiai žlunga, psichologinė skyrybų įtaką yra tokia pat stipri, kaip ir išyrant santuokai.

Pora, kuri kartu išbūną ilgą laiką, net jei ir nesusituokusi, dažnai patiria tą patį gedulą, pyktį, stresą ir liūdesį, kurį patiriame skyrybų proceso metu ir po jo. Ilgalaikių santykių skyrybų psichologinė įtaką gali būti itin stipri, pavyzdžiui, žmonės ima prarasti ryšį su savo asmenybėmis. Tačiau, šis poveikis nesitęsia amžinai. Santuokos žlugimas padidina prastos sveikatos riziką dėl streso, tačiau daugelio žmonių gyvenimo kokybė ir pasitenkinimas juo gerėja bėgant metams po skyrybų.

Santykių trukmė nėra vienintelis rodiklis: 2017 – aisiais mokslininkai pabandė išsiaiškinti tai, jie tyrė išsiskyrusius žmones ir paaiškėjo, kad santuokos trukmė nepadarė įtakos tam, kaip žmogus susidorojo su skyrybomis. Kuo daugiau laiko praėjo nuo santuokos nutrūkimo ir kuo greičiau jie surado naują partnerį, tuo greičiau žmonės atsigavo, nepaisant to, ar jų santuoka truko 7 metus ar 25 – erius. Tam tikri asmenybės bruožai ir finansinis saugumas po skyrybų žmonėms taip pat padėjo greičiau atsigauti.

Kai kurie žmonės taip pat galimai geriau susidoroja su atstūmimu ar sielvartu, nei kiti: mokslininkai išsiaiškino, kad plataus požiūrio žmonės, kurie susitelkę į mokymąsi iš nesėkmių, atsigauna po skyrybų greičiau, nei tie, kurie nemano, kad gali greitai pasikeisti. 

Yra keli kiti faktoriai, kurie gali lemti kaip jausitės po skyrybų ar išsiskyrimo. Kuo labiau įsipareigoję buvote ir kuo daugiau dalijotės su partneriu, įskaitant nuosavybę, gyvūnus, vaikus, tuo sunkiau bus skirtis. Patys santykiai taip pat veikia tai, kaip jie baigiasi: jei santykiuose buvo daug priešiškumo, pykčio ar nusivylimo tarp partnerių, tuo, psichologiškai, skaudesnės bus skyrybos.

Tačiau yra vienas tam tikras faktorius, dėl kurio skyrybos gali būti skaudesnės, nei išsiskyrimas: skyrybos gali būti skaudesnės, nes santykių įteisinimas sukuria daug logistinių problemų, norint išsiskirti. Skyrybos sukuria be galo didelį ir stiprų neigiamą stresą.

Skyrybos nėra automatiškai kitokios nei išsiskyrimas, žiūrint iš psichologinės perspektyvos. Tačiau, skyrybos tikrai gali užtrukti ilgiau ir, priklausomai nuo jūsų finansinės situacijos, gali brangiau kainuoti.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras