Tūkstančių vaikų tėvas - Martin Coney

tevas(1).PNG
 
Daktarą Martinas Coney galime drąsiai vadinti tūkstančių ar net milijonų vaikų tėvu. Tai žmogus padaręs tikrą perversmą medicinos istorijoje. Dar 1903 žydų kilmės amerikietis gydytojas M. Coney suprato, kaip galima padėti per anksti gimusiems kūdikiams ir savo ruožtu jis Coney salą (Niujorkas) pavertė tūkstančių neišnešiotų kūdikių gyvybės langeliu.

Tiesa , tai net ne langelis, o visas gyvybės į gamtą  langas . Tuo metu neišnešioti kūdikiai gydytojams nebuvo vaikai, kuriuos reikėtų gelbėti. Ankščiau laiko pasaulį išvydusios būtybės  pačių medikų buvo “nurašomos” ir  visa tai turėjo pavadinimą - natūralioji atranka. Tačiau gydytojas Martinas Coney taip visai nemanė ir išrado pirmuosius inkubatorius, skirtus  per anksti gimusiems vaikams.

Kiekvienas jų buvo pagamintas iš plieno , stiklo ir stovėjo ant  ilgų metalinių kojelių. Šone buvęs į taisytas  vandens šildytuvas tiekiantis  karštą vandenį į vamzdį po lovele, ant kurios miegojo kūdikis. Reikiama temperatūra buvo reguliuojama termostatu, o kitu vamzdžiu į inkubatorių iš lauko patekdavo oras, kuris buvo filtruojamas per antiseptiku suvilgyta vatą. Įrenginio viršuje buvo įtaisytas į  kaminą panašus įrenginys, kuris ištraukdavo orą iš inkubatoriaus. 

Tad galite tik įsivaizduoti, kad tokio  įrenginio pagaminimas ir priežiūra reikalavo didžiulių pinigų. Tačiau M. Coney nenuleido rankų ir sugalvojo būdą kaip pritraukti lėšų ankstukų gyvybėms išgelbėti.  Coney saloje, kuri tuo metu dėl  keistų joje vystančių pramogų buvo dar vadinama Amerikos žaidimų aikštele, gydytojas nusprendė atidaryti neišnešiotų kūdikių inkubatorių, o  į mažas, dėl gyvybes kovojančias gyvybes galėjo  paspoksoti kiekvienas "cirko" lankytojas, kuris  tik kišenėje turėjo ketvirtį dolerio. Anuomet, ligoninės negalėjo tinkamai pasirūpinti neišnešiotais naujagimiais todėl gydytojas M. Coney įsteigė nuolatinę parodą "Luna Park Coney"  saloje, kur parko lankytojai už 25 centus galėjo pamatyti kūdikius inkubatoriuose.
 

Tokiu būdu surinktų pinigų pakako išgelbėti tūkstančius per anksti gimusių kūdikių. Gydytojas niekada neėmė pinigų iš tėvų už išgelbėtą gyvybę ir jam niekada nerūpėjo neišnešiotukų rasė ar jų gimdytojų socialinis statusas. Pinigų, surinktų iš pramogos stebėtojų pakako  profesionalių slaugių atlyginimams išmokėti bei kitoms reikalingoms išlaidoms padengti. 


Išgelbėtos gyvybės sėkmė priklausė ne tik nuo pačio inkubatoriaus, bet ir profesionalaus slaugių darbo. Tą visada akcentavo  Coney.


Po kurio laiko, kada medicina  pripažino M. Coney pasiekimus ir ligoninėse atsidarė pirmieji inkubatorių kambariai, neišnešiotukų Tėvas Coney uždarė savo „pramogų centrą“ ir paskelbė, jog savo darbą baigė. Po kelerių metų gydytojas mirė (1950). Martinas Coney padėjo išsaugoti apie 6500 gyvybių, tarp kurių, kaip manoma, puikuojasi Čarlzo Darvino, Niutono, Viktorą Hugo ir Marko Tveno pavardės. 
Šaltinis: http://imgur.com

 
Komentarai
Naujas komentaras