Bandant suprasti fetišus: Vojarizmas ir ekshibicionizmas

 
Ar kada nors jums buvo kilęs noras stebėti seksualią kaimynę, besideginančią prie baseino? Ar kada nors svajojote apie seksą viešoje vietoje? Jei taip, gali būti, kad esate šiek tiek linkęs į vojarizmą arba ekshibicionizmą. Dauguma žmonių daugiau ar mažiau yra į tai linkę, tačiau būtent, kiek, gali reikšti fantazijų kurstymą ir erotinių aistrų patenkinimą arba kažkieno privatumo pažeidimą ir rimtas problemas.

Fetišų supratimas prasideda nuo parafilijos

Remiantis „Diagnostiniu ir statistiniu psichologinių sutrikimų vadovu“, parafilija yra pasikartojančios, intensyvios seksualinės fantazijos, seksualinis potraukis ar elgesys, paprastai įtraukiantis nežmogiškus objektus, savęs ar savo partnerio, vaikų ar pilnamečių kančią ar žeminimą.

Tiek vojarizmas, tiek ekshibicionizmas yra įvardijami kaip parafilija. Vojarizmas – tai žmogaus, kuris to nenutuokia stebėjimas jam nusirenginėjant ar užsiiminėjant seksu. Ekshibicionizmas – tai savo genitalijų demonstravimas to nesitikinčiam nepažįstamajam. Kiekvienas iš šių sutrikimų gali būti dovanėle bent 6 mėnesiams, o žmogus, susidūręs su šiais seksualiniais poreikiais ir fantazijomis ar juos patyręs gali patirti didelį sielvartą ar dėl visuomenės normų susidurti su sunkumais nustatant diagnozę.

Nors kiekvieno žmogaus seksualinė elgsena skiriasi, labai svarbu yra gauti kito žmogaus leidimą. Vojerizmo ir ekshibicionizmo slaptažodis yra „netikėtumas“, kuris reiškia, kad žmogus nedavė leidimo seksualiniam elgesiui. Tiems, kurie mano, jog galėtų išbandyti vieną ar abi šias parafilijos kategorijas, kvalifikuotas psichinės sveikatos specialistas diagnozuotų vojarizmą ir/ar ekshibicionizmą. Gydymas gali padėti tiems, kurie kenčia nuo tokių aistrų.

Bandant suprasti fetišus gali atsirasti prieštaravimų

Vojaristas ir ekshibicionistas parafilų rojuje galėtų būti idealia pora. Vienam patinka stebėti, kitas dievina, kai stebi jį. Jūs galvojate, kad užtektų gražios muzikos, tačiau kiekvienas žmogus turi savo individualias aistras, potraukius ir ribas, todėl kartais gali būti sunku nubrėžti aiškią liniją. Dažnai būtent sutikimas reiškia atmosferos įkaitimą, atšalimą, pyktį, susijaudinimą ar patekimą į bėdą su įstatymais. Kai kuriuos jaudina tai, kad jie negavo sutikimo, tačiau šis žaidimas gali būti pavojingas.

Šiomis dienomis yra daugybė žmonių, kurie išreiškia savo vojaristines/ekshibicionistines aistras ir jų būna tiek nežalingų, tiek kenksmingų.

Atskleidžiant vojaristą

Kai kuriais vojaristinio elgesio pavyzdžiais, kai neprašoma kito žmogaus sutikimo, gali būti stebėjimas pro skylutę, sekimas ir slaptų kamerų naudojimas, filmuojant po sijonais tokiose vietose kaip vonios, persirengimo kambariai ir privati/vieša aplinka.

Tuo tarpu vojaristinio elgesio pavyzdžiais, kai kitas žmogus su tuo sutinka, galima įvardinti stebėjimą, kaip nusirenginėja ar masturbuojasi antroji pusė, žiūrėjimas „gyvas“ transliacijas internete, žmonių stebėjimas nudistų pliaže ir žiūrėjimas į kitų žmonių lytinį aktą sekso klube.

Turėkite omenyje, kad tie, kurie filmuojasi internetinėmis kameromis, nuogi vaikšto paplūdimiu ir atlieka lytinį aktą sekso klube, duoda tam tikro lygio sutikimą, nes supranta, kad juos gali stebėti kiti žmonės. Ekshibicionistai ir žmonės, užsiiminėjantys seksu viešoje vietoje, kur jie gali būti užtikti, gali būti pavadinti ekshibicionistais be sutikimo. Tuo tarpu egzotiškos šokėjos ar žmonės, kurie filmuojasi internetinėmis kameromis, užsiiminėja seksu per Skype ar susirašinėdami intymaus turinio žinutėmis siunčia erotines savo nuotraukas, gali būti vadinami sąmoningais ekshibicionistais.

Kas lemia tokias aistras?

Nėra aišku, iš kur tokios aistros atsiranda ir kaip jos pasireiškia. Yra daugybė teorijų, tačiau galutinių atsakymų nėra. Vienas tikrai aiškus dalykas yra tas, kad fetišų ir parafilijos atvejais didelis vaidmuo tenka smegenims. Jei smegenys tiesiogiai veikia aistrą, susijaudinimą ir nevaldomą elgesį, mūsų vojarizmo, eksihibicionizmo, parafilijų ir fetišų ateities supratimas tikriausiai susikirs su smegenų ir elgesio tyrimais.

Kai kurios teorijos teigia, kad vaikystės potyriai ir nesusipratimai šeimoje gali būti susiję su fetišais ir parafilijomis. Kitos teorijos kildina parafilijas ir fetiškus iš testosterono kiekio kūne, dėmesio trūkumo ir traumuojančių galvos sužeidimų. Vis dėlto, tarp šių teorijų yra ir jungčių, mat pasirodo, kad daug žmonių parafilijoms ir fetišams įtaką daro daug faktorių (biologiniai, sociologiniai, patyrimai, traumos ir t.t.). Tyrimais nustatyta, kad būtini vojarizmo ir ekshibicionizmo komponentai gali tapti problematiškais, silpninančiais ir gali turėti įtakos žmogaus seksualiniam funkcionalumui.

Suprantant vojaristą

Diagnozuotas vojaristas susiduria su daugybe vidinių ir išorinių psichologinių konfliktų. Dažniausiai tai yra vyrai ir dauguma jų kovoja su savo seksualiniais potraukiais ir aistromis. Dažnai jie yra seksualiai sužlugdyti ir turi sunkumų užmegzdami seksualinius santykius ir susitikinėdami. Vojaristinis elgesys padeda žmogui susigyventi su nepilnavertiškumo kompleksu, nesaugumo jausmu, skausmu, nepasitikėjimu savimi ar neryškiomis psichinėmis problemomis. Toks elgesys gali padėti pasitenkinti ar patirti seksualinį pasitenkinimą ir laimę. Jei sujungiate šiuos sunkumus su nenumaldomu poreikiu stebėti to neįtariančius žmones seksualiniais tikslais, tai gali tapti sunkia našta kiekvienam ir sukelti žalingas pasekmes.

Suprantant ekshibicionistą

Diagnozuotas ekshibicionistas taip pat gali patirti sunkumų, kurie gali paveikti jo seksualinį ir tarpasmeninį funkcionalumą. Dauguma ekshibicionistų yra seksualiniu gyvenimu nepatenkinti vyrai. Dažnai jie patiria vidinę psichologinę frustraciją ar įtampą, o savęs demonstravimas padeda sušvelninti šiuos jausmus. Kai kurie jų svajoja, kad jų pasirodymas išprovokuos seksualinį stebėtojo atsaką. Dažnai jie siekia specifinės reakcijos, pavyzdžiui, nuostabos, šoko, pasišlykštėjimo ar pykčio, kuris padeda jiems užpildyti seksualinę ir psichologinę tuštumą. Toks atsakas gali sukelti seksualinius jausmus ir susijaudinimą, dėl kurio eksihibicionistai po to masturbuojasi. Jei žmogus reaguoja kitaip nei buvo norėta (jie buvo ignoruojami, pašiepiami, išjuokiami), eksihibicionistas gali pasijusti atstumtu, pažemintu ar supykti. Dėl to vėliau jie gali susidurti su psichologiniais sunkumais, dėl kurių jie bus priversti tęsti savo veiklą.

Mažai tikėtina, kad vojaristas ar ekshibicionistas bandytų užsiiminėti seksu su žmogumi. Vis dėlto, abu aktyviai ieškos žmonių ir situacijų, kuriose jie galėtų patenkinti savo erotines aistras. Kai kurie geidžia ne tiek susikoncentruoti psichologiškai, kiek gryną susijaudinimą dėl poelgio erotiškumo. Kitiems, psichologija, susijaudinimas ir nevaldomos mintys bei poelgiai gali būti galingu deriniu, kurį jie stengiasi kontroliuoti.

Ką apie šiuos fetišus sako mokslininkai?

Yra palyginti nedaug mokslininkų, kurie domėtųsi vojarizmu ar ekshibicionizmu. Dėl to sunku surinkti patikimus statistinius duomenis. Dauguma tyrimų sutelkia dėmesį ties žmonėmis, kurie niekad neturėjo tokių aistrų ar tų, kurie dėl savo poreikių patenkinimo turėjo reikalų su teisėsauga. Abi šios kryptys pateiks pabai skirtingus duomenis. Taigi, skaičiai gali skirtis atsižvelgiant į paplitimą.

Pagrindinis švedų tyrimas, kuriame dalyvavo 2450 atsitiktinai parinktų 18-60 metų žmonės, atskleidė, kad 3,1 proc. žmonių (4,1 proc. vyrų ir 2,1 proc. moterų) sakė bent kartą patyrę incidentą, kai parodę savo genitalijas nepažįstamajam, seksualiai susijaudino. To paties tyrimo metu buvo pastebėta ir tai, kad 8 proc. žmonių (12 proc. vyrų ir 4 proc. moterų) prisipažino bent kartą seksualiai susijaudinę slapta stebėdami besimylinčius kitus žmones.

Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas atskleidė, jog 42 proc. koledžo amžiaus vyrų prisipažino bent kartą slapta stebėję kitus seksualiose situacijose. Kyla klausimas, ar šie skirtumai tarp vojaristiškai nusiteikusių vyrų (12 proc. prieš 42 proc.) turi ką nors bendro su nuosaikiai sekso atžvilgiu nusiteikusia Švedijos visuomene ir lytiniu švietimu vidurinėse mokyklose ir neigiamai sekso atžvilgiu nusiteikusia Amerikos visuomene bei neprivalomu vaikų ir paauglių lytiniu švietimu. Verčia susimąstyti, ar ne?

Pasotink savo erotines aistras

Per daug gerų dalykų ir abipusio susitarimo trūkumas gali turėti neigiamų rezultatų bet kokioje seksualinėje veikloje. Vojarizmas ir ekshibicionizmas yra tarsi vanduo: kartais jis atgaivina ir maitina, o kartais jis gali užvirti ir nuplikyti. Kiekvienam žmogui svarbus seksualumas ir jo seksualinių aistrų patenkinimas yra įprastinė gyvenimo dalis. Pasitelkite savo fantaziją ir pasinaudokite visomis teigiamomis saugaus ir abipusiu sutarimu grįsto sekso galimybėmis. Būkite atsargūs, elkitės protingai ir suraskite teigiamas savo erotinių aistrų puses. 

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras