Kas yra poliamorija?

5c6ae321eb3ce82618517692.jpg
 
Tiems, kas to nesupranta, poliamorija atrodo tikrai sudėtingas reikalas. Ir nesugebėjimas suprasti ir pavydo faktorius paaiškina, kodėl tik 5 procentai žmonių Jungtinėse Valstijose palaiko poliamoriškus santykius. Daugeliui, mintis, kad mylimu žmogumi reikia dalintis su kitais atrodo nesuvokiama. Tačiau nemažai žmonių mano, kad poliamorija suteikia daug daugiau erdvės nei monogamija.

Pavydas yra emocija, paremta netektimi – idėja, kad galite netekti žmogaus, ar gauti iš jo mažiau meilės. Pavydas yra sąmonės reakcija, kuri įspėja mus, jog galime prarasti kažkieno dėmesį.

Poliamorija yra paremta sugretinimu, o tai yra visiška priešingybė pavydui, net panašu į empatiją. Tai jausmas, kurį jaučiame, kai dalinamės laime su kitais. Įsivaizduokite jausmą, kai jūsų draugas susiranda darbą po ilgo bedarbystės laiko, ar kai jūsų tėvas pagaliau gauna ilgai lauktą gydymą. Tai džiaugsmas dėl to, kad džiaugiasi kitas.

Kai ši idėja pritaikoma santykiams, sugretinimas leidžia mėgautis malonumu, kurį gauna partneris. Toks mąstymas leidžia veikti poliamorijai kai kuriems žmonėms, tačiau kitiems ji atrodo netinkama. Štai devyni dalykai, kuriuos turite žinoti apie poliamoriją:

1. Biologija skatina žmonių monogamiją

Mūsų smegenys natūraliai išskiria „monogamijos hormonus“. Todėl, iš esmės, esame monogamiški padarai.

Evoliucija čia padarė savo darbą. Mokslininkai nemano, kad buvome sukurti nugyventi gyvenimą su vienu partneriu. Juk vienas partneris sumažina šansą turėti daugiau palikuonių.

Ar norime tą pripažinti, ar ne, seksas yra dauginimosi įrankis, tačiau išmokome mąstyti kitaip, todėl santykiams galime taikyti tą pačią logiką.

2. Mąstymą galima pakeisti

Jei norime suprasti, kas mus veikia, turime pakeisti mąstymą. Todėl seksas dažnai keliauja kartu su prisirišimu. Minčių pakeitimas gali veikti prisirišimą ir nesaugumą. Galite sakyti sau, kad seksas su kitais žmonėmis tikrai nekelia grėsmės jūsų santykiams.

Laikui bėgant, meilė nuo susižavėjimo kinta į prisirišimą. Kai pasiekiate prisirišimo fazę, paleisti ir dalintis gali atrodyti sudėtinga, nebent perrašote tai, ką žinote.

3. Tai yra daugiau nei tik seksas

Dažnai apie poliamorija manoma neteisingai – visų pirma, dažnai galvojama, kad tai tik seksas. Kai kuriems žmonėms tai yra pirmoji priežastis atviriems santykiams. Idėja, kad mylėsitės su vienu žmogumi likusį gyvenimą atrodo varžanti.

Tačiau poliamorija nėra vien tik seksą. Tai yra daugybė meilių.

Jausmas, kurį patyrėte, kai įsimylite, nedingsta. Įsimylite dažnai ir reguliariai jaučiate meilę iš kitų. Būti mylimam daugiau nei vieno žmogaus gali kelti priklausomybę, štai kodėl toks gyvenimo būdas daugeliui atrodo toks patrauklus. 

4. Poliamorijai būtinas kritinis mąstymas

Kai jaučiate pavydą, negalite nuraminti jausmų, tačiau galite keisti mąstymą apie pavydo rezultatą. Svarbu komunikacija. Šio pokyčio mąstyme reikia tam, kad jaustumėte saugumą santykiuose.

Į komunikaciją įeina ribų nustatymas poliamoriniams santykiams, taip pat kalbėjimas apie savo jausmus, norus ir susirūpinimus.

Taip pat svarbus perspektyvus mąstymas – galvokite apie tai, ką galvoja partneris ir tai, ką jaučia partneris.

5. Turite žinoti, kaip pavydas veikia smegenis

Pavydas skatina baimę, pyktį ir nesaugumą smegenyse. Tam tikros smegenų dalis, susijusios su skausmų ir ryšiais yra veikiamos pavydo, o ši emocija padidina testosterono ir kortizolio išsiskyrimą.

Mūsų poreikis monogamijai kyla iš noro apsaugoti protą nuo socialinio skausmo, kurį gali sukelti ir kiti pasirinkimai. Pavydas gali būti skausmingas, tačiau suprasdami jį kaip moraliai neutralią emociją, padarysite sau paslaugą ne tik būdami poliamorai.

6. Po to, supraskite savo pavydą

Kai jaučiate pavydą, paklauskite savęs, ar ši emocija yra tiesa? Ar jūsų baimė yra tikra? Pagalvokite apie meilę, kurią jaučiate partneriui, kvėpuokite ir nusiraminkite. Įjunkite mąstymą.

Kalbėjimas su savimi, kai jaučiate pavydą, gali būti sudėtingas, tačiau, kai skiriate laiko suprasti savo paties pavydą ir iš kur jis kylą, galite sumažinti šį jausmą ir matyti situaciją aiškiau.

7. Poliamorijai reikia keisti tai, kaip matote savo santykius

Yra du santykių tipai, kuriuos palaikysite būdami poliamorai: pirminiai ir antriniai. Pirminiai santykiai paprastai būna skirti partneriui, su kuriuo šiuo metu esate. Su laiku, gali atsirasti daugiau nei vienas pirminis partneris ir jiems gali būti siūloma tai, kas nesiūloma antriniams partneriams. Su pirminiais partneriais turite aiškias taisykles ir ribas: sutariate kaip miegosite, kaip gyvensite ir pan.

Antrinis partneris yra tik priedas prie pirminių santykių. Gal su juo susitikinėsite tik tada, kai turėsite tam daugiau laiko. Šis žmogus gali prisijungti prie jūsų pirminių santykių, arba galite mėgautis juo be pirminio partnerio. Galite turėti vieną antrinį partnerį, ar daug. Viskas priklauso nuo limitų ir susitarimų pirminiuose jūsų santykiuose.

8. Poliamorija nepadės sutvarkyti prastų santykių

Jei galvojate, kad atviri santykiai ar tapimas poliamorais sutvarkys santykius, kurie neveikia, klystate.

Poliamorija gali veikti kaip tikra svajonė, bet gali ir sužlugdyti santuoką. Jei santykiai yra sveiki, laimingi ir saugūs, poliamorija veiks geriau, nei santykiuose, kuriuose norima ja kažką išspręsti.

Kitaip sakant, poliamorija jums tiks, jei norite tyrinėti ar priimti žmogų į savo sveikus santykius. Negalite galvoti, kad tai sutvarkys esamas jūsų santykių bėdas.

9. Poliamorija netinka visiems

Nors yra daugiau nei kelios priežastys, dėl ko poliamorija gali tikti daugeliui, svarbiausia aspektai yra socialinė rizika ir nesugebėjimas palaikyti sugretinimo.

Poliamorija yra socialiai rizikinga ir dažnai neatitinka visuomenės nusistatymo. Todėl tai gali traukti žmones, turinčius patirties ir, galbūt tuos, kurie įgijo įgūdžių, o kartais, net atstumtuosius. Tačiau, jei nesugebėsite atsikratyti pavydo, monogamija jums tinka labiau.

Tam, kad poliamorija pavyktų, visi turi labai aiškiai išsakyti savo poreikius, lūkesčius ir jausmus. Daugelis žmonių fantazuoja apie atvirus santykius, ne visi gali įdėti emocinio darbo, kuris būtinas sėkmingiems poliamoriniams ryšiams.

Taigi, jei jūs galvojate apie poliamorinius santykius, turite gerai apžvelgti savo dabartinius santykius. Nors daugiau žmonių santykiams gali pridėti malonaus pikantiškumo, tai taip pat gali padaryti daug spaudimo pirminiuose santykiuose. Svarbu žinoti, ar jūsų santykiai gali priimti poliamoriją.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras