Tai, ko nežinojote apie bučinius

maxresdefault(18).jpg
 
1 komentaras
Bučiniai, anot mokslininkų, iš tiesų nemažai pasako apie jūsų su partneriu suderinamumą, draugystės stiprumą. Mokslininkė, žurnalistė Sheril Kirshenbaum, knygos „Bučinių mokslas“ („The Science of Kissing: What Our Lips Are Telling Us“) autorė, aptaria dažniausiai žmonėms kylančius klausimus ar netikėčiausius faktus apie bučinius. Smalsu, kas vyksta smegenyse, apskritai kūne, bučinio metu? Svarstote, ar bučinys moteriai svarbesnis nei vyrui? Taigi, į šiuos ir kitus klausimus apie bučinius atsakymus rasite šiame straipsnyje – remsimės minėtos mokslininkės aprašomais faktais.

Bučiavimuisi svarbus ne tik patrauklumas

Nors du nepažįstami asmenys gali įžvelgti vienas kitame patrauklumą, trauką, tačiau dažniausiai puikūs bučiniai kyla iš stipraus emocinio ryšio ir jaukios atmosferos, nuotaikos. „Juk labai svarbu suprasti kito asmens norus, poreikius ir troškimus. Žinoma, nėra vienos visiems tinkančios formulės, tačiau kai sieja stiprus ryšys, tarsi intuityviai žinai, kur padėti rankas, kaip sukurti tinkamą nuotaiką, priversti partnerį jaustis patogiai, saugiai, patikimai. Bučinys atskleidžia, kaip jūs jaučiatės bei kaip vertinate antrąją pusę.“,- sako knygos autorė.

Bučiavimasis – natūraliai atsiradęs įgūdis, tobulėja ar keičiasi tik bučinių technika

Esame bučiuojami bene nuo gimimo. Beje, kiti linkę bendrauti gyvūnai tai taip pat daro! Bonobos, šimpanzės, bučiuojasi net iki 12 minučių. Žirafos, rodydamos jausmus, susipina kaklais, o žuvys – susiglaudžia lūpomis. Nors, rodos, mes tarsi užprogramuoti žinoti, kaip bučiuotis, iš tiesų specifines technikas nusižiūrime iš filmų, apskritai televizijos. „Be abejonės, galima bučiavimąsi paversti dar geresne patirtimi. Trumpam pamirškite ar atidėkite spaudimą (lūpomis) – jo metu išsiskiria streso hormonas kortizolis, kuris žlugdo ar menkina susijaudinimą. Žinoma, bėgant laikui partneriai tiesiog geriau vienas prie kito prisitaiko, atpažįsta ir labiau patenkina poreikius, tad bučinių kokybė tampa nepalyginamai geresnė.“

Net lengvas lūpų prisilietimas gali nusiųsti smegenims „susijaudinimo“ signalą

„Tai šiek tiek priklauso ir nuo to, kokios kultūros yra partneris. Indų „Kama Sutra“ pataria gundymą pradėti nuo lūpų glamonių, žinoma, nepamiršti burnos vidaus, taip pat krūtinės ir apskritai viso veido. Mokslininkai pateikia dar vieną labai svarbų faktą: stimuliuojant lūpas signalas smegenims nusiunčiamas nepalyginamai greičiau nei kitas vietas, greičiau net už intymiosios vietos stimuliaciją. Beje, lūpų glamonės „išjudina“ didesnę smegenų dalį.“,- teigia minėta mokslininkė.

Žmonės bučiuojasi jau daugybę šimtmečių

Anksčiausias raštiškai užfiksuotas bučinys – prieš 3500 metų Indijos Vedos Sanskrito tekstuose. Kaip bebūtų, tikėtina, jog žmonės bučiuojasi nuo tada, kai egzistuoja. Žinoma, nėra tą garantuojančio įrodymo, tačiau bučinių pradžia siejama su senovės moterų įpročiu sukramtyti mažiems vaikams maistą ir perduoti lūpomis – kaip gyvybės šaltinį, jausmų įrodymą. Lūpų stimuliacija skatina gerų hormonų (pavyzdžiui, oksitocino, vadinamo meilės hormonu) išsiskyrimą, kelia geras emocijas, taigi mums tarsi įgimtas pasimėgavimo tuo jausmas – nesvarbu, ar tai motinystės, ar partnerio meilės prisilietimai.

Bučiuojamasi visame pasaulyje

Taip, šiandien tai daroma beveik visame pasaulyje.Tačiau anksčiau buvo kiek kitaip: anot antropologės S. Fisher , kadaise Pietų Afrikoje bučiniai buvo laikome pasišlykštėjimą keliančiu reikalu, Rytų Afrikoje bei Pietų Amerikoje apie tokį reiškinį žmonės nė nebuvo girdėję. „Kaip bebūtų, šiose kultūrose vis tik buvo įprasta laižyti, čiulpti partnerio veidą intymumo metu. Beje, juk šiandien bene visi žmonės prižiūri savo burnos higieną, naudojame dantų pastas ir t.t. – tad mums bučiuotis tikrai maloniau.“

Eskimai iš tiesų „bučiuojasi“ ne trindamiesi nosies galiukais

„Iš tiesų dauguma eskimų to nedaro, tačiau Kanadoje gyvenanti unitų tautinė grupė bei Naujojoje Zelandijoje gyvenantys Maori genties žmonės bučiniams vietoj lūpų naudoja nosis. Jie gana stipriai uosto mylimojo veidą, ypač – zoną tarp viršutinės lūpos ir nosies. Nėra atlikta pakankamai tyrimų, jog būtų žinoma, ar tokie „bučiniai“ kelia tokias pačias geras emocijas kaip mums įprastieji. „Žinoma, nesvarbu, kaip bučiuojamės, bet visi darome tai dėl tos pačios priežasties – noro su kažkuo susijungti, atskleisti ryšį ar parodyti jausmus“.

Mes visada prisiminsime savo pirmąjį bučinį

Mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, jog dauguma žmonių pirmąjį bučinį prisimena kur kas geriau nei nekaltybės praradimą. Tikrosios to priežastys – neaiškios, tačiau bučinys dažnai siejamas su įžanga, įėjimu į seksualinį, brandesnį gyvenimą. Taip pat pirmojo bučinio patirtis siejama su pirmąja meile, jausmais.

Vyrams liežuvio glamonės patinka labiau nei moterims

Ar pamenate „Seksas ir miestas“ sceną, kai Šarlotė buvo nustebinta vyro, pradėjusio laižyti jos veidą? Taip, šie skirtumai tikrai egzistuoja, tačiau tai dar – ne taisyklė. Kaip bebūtų, stipriosios lyties atstovai dažniausiai pirmenybę teikia šlapiems, stipresniems bučiniams, juos žavi liežuvio judėjimas partnerės burnoje. Beje, toks elgesys turi priežastį: atviresnių, stipresnių bučinių metu vyrai perduoda daugiau seilių, o su jomis – testosterono, keliančio lytinį susijaudinimą.

Vyrams bučiniai – sekso ženklas

Nėra dvejonių: bučiniais mėgaujasi tiek vyrai, tiek moterys. Dailiosios lyties atstovės bučiniams teikia didesnę prasmę („Ar jis tikrai tas vienintelis?“), tuo tarpu jų partneriai greičiau siekia trumpalaikės naudos. Jiems bučiniai dažniausiai simbolizuoja artėjantį seksą (pamenate su seilėmis perduodamą testosteroną?), tai – lyg susijaudinimo priemonė, glamonių pradžia. Tuo tarpu moterys bučiniais tikrina draugystės stiprumą, yra jautresnės.

Viskas priklauso nuo pirmo įspūdžio

Blogas pirmasis bučinys santykius gali sugadinti greičiau nei kažkas kitas. Vienos apklausos duomenis, 59 procentai vyrų ir 66 procentai moterų yra nusprendę nebesusitikinėti su žmogumi dėl iš tiesų nekokio pirmojo jų bučinio. Tai parodo, jog bučinio metu mes nesąmoningai vertiname partnerių suderinamumą, o geras bučinys gali iš tiesų sustiprinti santykius ir ateities viltis. Apskritai, bučinio metu daugėja įvairių hormonų, jie kelia tiek romantinius, emocinius pojūčius (oksitocinas), tiek malonumą (dopaminas). Dažniausiai šių hormonų junginys (kartu ir – geras bučinys) kelia didelį norą greičiau būti su tuo žmogumi, suartėti.

Tai – privalus ilgos ir stiprios draugystės atributas

Jeigu siekiate, kad santykiai tęstųsi ilgai, nepamirškite skirti laiko bučiniams: reguliarūs lūpų prisilietimai simbolizuoja sveiką draugystę, įamžina meilumą. „Nublankus naujų santykių jauduliui, bučiniai padeda išlaikyti prisirišimą, mylėjimo jausmą, dėl to „kaltas“ vėl oksitocinas. Dažnai ilgai esant kartu poros pamiršta bučinių svarbą, gyvena rutinoje, tai gali būti viena iš išsiskyrimo priežasčių.

Svarbu, kaip mes kvepiame

Kalbant paviršutiniškai, partnerio kvapas atskleidžia, ar jis tik nevalyvas apsileidėlis, ar prisižiūrintis, gaiviai kvepiantis mylimasis. Tačiau taip pat kvapas atskleidžia, ar bučiuojame potencialų būsimą kūdikio tėvą – teigiama, jog DNR užkoduotas genetinio suderinamumo pojūtis, kurį atskiriame iš natūralaus žmogaus skleidžiamo kvapo.

Taigi, higiena ir galbūt kvepalų aromatas nulemia, ar norėsite su tuo žmogumi susitikinėti, tačiau ilgainiui pajaučiamas natūralus kūno kvapas – taip pat labai svarbus partnerystės indikatorius.

Norite labiau viliojančių lūpų? Padažykite jas raudonai!

Daugelis dailiosios lyties atstovių trokšta tokių lūpų, kokiomis didžiuojasi Angelina Jolie, tačiau bėgant metams estrogeno kiekis mažėja ir lūpos tampa ne tokios dailios. Žinoma, per didelės lūpos (neproporcingos veidui) teikia priešingą nei norima efektą – tai taip pat negražu. „Tyrimo duomenimis, patraukliausiai atrodo raudonos lūpos, tad džiaukitės tuo, ką turite ir paryškinkite tai gražia, sodria raudona spalva.“

Egzistuoja priklausomybė nuo bučinių

Ar patyrėte jausmą, kai atrodė, jog bučinių niekada nebus gana? Dėl to kaltas dopaminas. Beje, jo daugiausia išsiskiria santykių pradžioje, dėl to tik susikūrusios poros nori tiek daug bučiuotis. Dėl dopamino padidėjimo esant naujiems santykiams žmonės kartais ir būna neištikimi – tai kelia didesnį jaudulį, stipresnį potraukį.

Bučiavimasis, kai organizmas yra lengvai apnuodytas, kelia didesnę aistrą

Vartoti alkoholį ar ne? Žinoma, yra daugybė alkoholio šalutinių poveikių, tačiau ištirta, jog po vienos ar dviejų taurių bučiniai sukelia didesnę aistrą. Žinoma, svarbu, kad alkoholis neiškreiptų tikrovės suvokimo, tačiau nedidelis jo kiekis dažnai sustiprina teigiamus lūpų prisilietimo pojūčius.

Bučiniai niekada nepasens – net kai pasensime mes

Nors nėra atlikta daug tyrimų, siejančių bučinius ir ilgaamžiškumą, tačiau žinant, kiek gerų emocijų jie kelia, kaip teigiamai veikia santykius ir gyvenimą, galime teigti, jog tai – nesenstanti tradicija. Beje, juk taip malonu pamatyti bučiniu meilę išreiškiančią senyvą porą!

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (1)
Apie nieką
Naujas komentaras