6 faktai apie vaginizmą, kuriuos turite žinoti

vaginismus-feat.jpeg
 
Maždaug trys ketvirtadaliai moterų vienu ar kitu metu patiria skausmingą seksą. Nors priežasčių yra įvairių – cistos, endometriozė, netinkamas susijaudinimas – vaginizmas yra viena iš dažniausių skausmingo sekso priežasčių. Ši būklė paliečia 2 iš 1000 moterų gyvenimą.

Vaginizmas yra tokia būklė, kai raumenys, esantys aplink vaginą nevalingai susitraukia, todėl jaučiamas skausmas sekso metu. Vaginizmas ne tik trukdo mylėtis, tampa sunku į vaginą įvesti bet ką, pavyzdžiui tamponą ar ginekologinius įrankius. Nors vaginizmas yra gydomas, gėda ir stigmos dažnai sulaiko moteris nuo pokalbio su gydytoju. Kai kuriuos pacientės negali gauti tyrimo, nes gydytojas negali įvesti savo prietaiso į vaginą. Labai svarbu gydyti ne tik vaginizmą, bet ir tai kas jį sukelia.

Vaginizmas nėra tik fizinė liga

Nors gali atrodyti, kad vaginizmas yra griežtai fizinė būklė, tai daug labiau komplikuota liga, nei atrodo. Daugelis moterų nesupranta, kad vaginizmas pasižymi tiek biologiniais, tiek psichologiniais aspektais. Vaginizmą galima palyginti su mirksėjimu: makšties raumenų susitraukimai yra nevalingi, kaip ir mirksėjimas, o juos sukelia galimas pavojus. Tas pavojus gali būti skausmingo lytinio akto baimė. Biologinis raumenų susitraukimas yra sustiprinamas psichologinės baimės ir atvirkščiai ir taip sukuriamas uždaras ratas. Faktoriai, sukeliantys vaginizmą yra biologiniai, fiziniai, psichologiniai ir kiti, tačiau reikia atlikti daugiau su tuo susijusių tyrimų.

Tai dažniau pasitaiko moterims, kurių seksualinė patirtis menka

Moterims, kurios niekada nepatyrė sekso ar patyrė tai tik porą kartų, baimė, kad sekso metu skaudės kyla dažniau, o tai sukelia vaginizmą. Nerimas, kuris kyla dėl patirties stokos ar jos nebuvimo gali sukelti vaginizmą, o kai kuriais atvejais moterys nebenori jokio sekso. Labai svarbu gydyti vaginizmą susitvarkant su nerimu.

Tai gali pakenkti ir socialiniam gyvenimui

Kai žmogus ko nors labai bijo, ta baimė gali neleisti gyventi. Moterys, kurios pasižymi šia būkle gali imti vengti susitikinėjimo, o tos kurios vaikšto į pasimatymas gali jausti spaudimą (vidinį ar išorinį) išspręsti savo problemas ir pasimylėti. Tačiau nors susitikinėjimas su šia būkle gali atrodyti sudėtingas, tai nėra neįmanoma. Ši baimė gali kilti dėl spaudimo, ypač visuomenėje, kuri labai išryškina sekso temą. Galiausiai tai sukelia dar didesnę baimę ir nerimą. Socialinis ir emocinis spaudimas taip pat suvokiamas kaip pavojus ir gali panašiai veikti gydymą. Štai kodėl svarbu apie tai prabilti kuo anksčiau.

Vaginizmą gali sukelti seksualinė trauma

Nors kai kurios vaginizmą patiria dėl bendro nerimo, kuris sukelia raumenų sukietėjimą, kitoms susitraukimai gali kilti dėl patirtos seksualinės traumos. Daug, tačiau tikrai ne visos, moterų su šia būkle patyrė seksualinę traumą. Emocinė prievarta kartu su seksualine prievarta taip pat padeda išsivystyti šiai būklei. Jums padėti gali psichoterapija, nesidrovėkite kreiptis pagalbos.

Tai gali paveikti nėštumą

Dėl stigmų apie vaginizmą, ne pakankamai moterų kreipiasi dėl gydymo. Tai sukelia ne tik gyvenimą skausme, be, kai kuriais atvejais, tai iškreipia suvokimą. Taip pat tai gali sukelti būklę, kai moteriai nesaugu pastoti, kaip paaiškėjo 2019 metais atliktame tyrime. Buvo ištirtos 20 nėščių moterų su vaginizmu ir tik pusė jų reguliariai lankėsi pas ginekologę nėštumo metu. Nors reguliarūs vizitai pas gydytoją būtini, šias moteris sulaikė gėdos jausmas. To paties tyrimo metu paaiškėjo ir tai, kad 40% šių moterų niekada nesikonsultavo su savo gydytoju dėl patiriamo vaginizmo. Jei patiriate skausmingą seksą, labai svarbu, kad būtumėte atvira su savo gydytoju.

Tai išgydoma

Nors ši būklė gali būti sunkiai aptarinėjama, ji visiškai gydoma. O pradėti galite nuo dubens dugno raumenų. Labai dažnai darbas su vaginos dilatoriais ir atsipalaidavimo technikomis lengvai išsprendžia šią būklę. Kartais gali prireikti priešuždeginimių vaginalinių žvakučių ar raumenų relaksantų.

Vaginizmas negali būti diagnozuojamas be gydytojo. Baimė dėl to kas gali būti blogai dažnai neleidžia gyventi gyvenimą be skausmo. Ir visi nusipelnėme gyventi be skausmo.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras