Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie cistitą

menesines-72558426.jpg
 
Ūminis šlapimo pūslės gleivinės uždegimas daugeliui moterų žinoma problema. Skausmas pilvo apačioje, dažnas ir staigus noras šlapintis, deginimo ir diskomforto jausmas. Tokius nemalonius simptomus kiekvienais metais patiria daugiau nei 36 milijonų moterų visame pasaulyje.

 

Cistitas, tai infekcinės kilmės šlapimo pūslės uždegimas. Dažniausias šios ligos sukelėjas yra bakterijos – Escherichia coli ir įvairios padermės stafilokokai. Daug rečiau gydytojai susiduria su virusinės ir grybelinės kilmės cistitu, apimančiu šlapimo pūslės, o kartais ir gimdos priedų  gleivinę. Dažniausiai infekcija prasideda šlaplėje ir patenka per tarpvietę, rečiau uždegimas prasideda inkstuose ir leidžiasi žemyn šlapimo takais.


Cistito diagnozę ir kilmės priežastį nustato gydytojas ir paskiria atitinkamą gydymą. Pagal rekomendacijas, pagrindinį gydymą sudaro gydytojo paskirtas  antibiotikų kursas, tačiau atsižvelgiant į tai, jog įvairūs patogenai tampa vis atsparesni antibiotikams, medikai rekomenduoja  atlikti šlapimo ar makšties išskyrų pasėlį bei nustatyti jautrumą antibiotikams. Siekiant, jog infekcija nepasikartotų yra labai svarbu laikytis gydytojų nurodymų ir nenutraukti vaistų vartojimo  simptomams tapus ne tokiems ryškiems ar visiškai išnykus.


Tačiau net ir tada, kada yra laikomasi visų gydytojų rekomendacijų, ši dažna moterų liga turi polinkį pasikartoti. Jog sumažinti pakartotinės infekcijos tikimybę, rekomenduojama dažniau praustis po dušu ir  vengti vonios malonumų. Dušo žėlė, vonios putos ir muilas moters lyties organams  dažnai yra per agresyvios priemonės. Visa tai gali sudirginti makšties gleivinę bei pažeisti natūralią makšties mikroflorą. Ko pasekoje, natūrali gleivinės apsauga ima mažėti, padidėja imlumas įvairioms infekcijoms ir  prasideda uždegimas.


Susirgus ir pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams taip pat naudingos gali būti liaudies medicinos priemonės. Viena efektyviausių – spanguolių sultys. Spanguolės mažina šlapimo pH ir trukdo bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų gleivinės, todėl yra slopinamas bakterijų ir kai kurių grybelių dauginimasis.


Jei dažnai kartojasi cistitas taip pat reikėtų koreguoti mitybą. Svarbu vengti ne tik saldumynų, bet ir sūraus bei aštraus maisto. Reikėtų vartoti daugiau skysčių ( 2 litrai į dieną). Patartina dažniau valgyti įvairių kruopų, gerti šviežių daržovių sulčių (pavyzdžiui, pomidorų, burokėlių ir obuolių, spanguolių), vartoti rūgščių pieno produktų, nes juose gausu gerųjų žarnyno bakterijų.


Labai svarbu laikytis asmens higienos taisyklių, kiekvieną dieną  reikia švariai nuplauti išorinius lytinius organus ir išangę (liejant vandenį tik iš priekio išangės link, o ne priešingai). Taip pat didesnį  dėmesį derėtų skirti šiltesnei aprangai. Šaltuoju metų periodu svarbu nesušalti, nesušlapti kojų, šiltai aprengti nugarą. Reikėtų vengti sintetinių ir pernelyg  aptemtų kelnaičių. Jei vartojate geriamuosius kontraceptikus, vertėtų pasikonsultuoti su gydytojų dėl kitų apsaugos nuo nėštumo priemonių, nes kontraceptikai yra viena dažnesnių cistito priežasčių. 


Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras