Kas yra endometriozė?

Endometriosis-Symptoms-and-Diagnosis-RM-722x406.jpg
 
Turbūt esate girdėję milijonus kartų, kad mėnesinių skausmas neišvengiamas, bet tai nėra tiesa. Lengvas ar vidutinis maudimas sukelia tam tikrų nepatogumų, tačiau, stiprus skausmas, dėl kurio tampate netgi nedarbinga, nėra nei normalu, nei tai, ką turėtumėte amžinai kęsti. Maudimo, jaučiamo per mėnesines, priežasčių yra nemažai, tačiau viena iš dažniausių priežasčių yra endometriozė.

Maždaug 1 iš 10 moterų serga endometrioze. Endometriozė – liga, susijusi su menstruacijų ciklu, sukelianti gimdos audinių išvešėjimą už gimdos ribų. Šie audiniai dažniausiai išveši dubens srityje: kiaušidėse, kiaušintakiuose, pūslėje, makštyje, tiesiojoje žarnoje, žarnyne ir pan. Šią ligą sunku diagnozuoti, o ji sukelia skausmus, kurių lygis priklauso nuo kiekvienos pacientės individualiai.

Be to, apie šią ligą trūksta žinių ir švietimo. Vidutinė endometriozės diagnozavimo trukmė yra dešimt metų. Prie to prisideda ir tai, jog moterims dažnai sakoma, jog skausmas mėnesinių metu yra normalu.

Atsakomybė dėl tikslios ir greitos diagnozės yra tiek gydytojo, tiek paciento reikalas, tačiau yra keli dalykai, kurie gali palengvinti procesą. Paaiškinsime, ką turėtumėte daryti, jei manote, kad patiriate endometriozės simptomus.

1. Sekite simptomus

Dauguma endometriozės simptomų nepasireiškia vienu metu, todėl labai svarbu juo stebėti tam, kad galėtumėte aiškiai papasakoti gydytojui. Užsiveskite simptomų žurnalą ir prie kiekvieno simptomo prirašykite kuriuo ciklo metu jį pajautėte. Pavyzdžiui, maudimą imate jausti ovuliacijos metu ir jis tęsiasi iki naujo ciklo pradžios. Skauda tuštintis savaitę iki būsimų mėnesinių. Visą tai užrašykite į žurnalą. Pažymėkite viską, kas atrodo neįprasta – ne tik jaučiamą skausmą, bet ir įvarius žarnyno sutrikimus, nuovargį, pilvo pūtimą, nugaros skausmus, skausmus sekso metu ir pan. 

2. Apžvelkite savo sveikatos istoriją

Praeityje patirti sveikatos sutrikimai, kurie nebūtinai atrodo susiję su endometrioze, gali būti užuominos, kurios padės gydytojui diagnozuoti jūsų ligą. Pavyzdžiui, vienas tipinių endometriozės simptomų gali būti anksčiau diagnozuotas dirgliosios žarnos sindromas, ypač, jei šio sindromo simptomai nepraėjo po gydytojo nustatytos dietos laikymosi. Dar vienas su endometrioze susijęs dalykas – gydytojas jums yra skyręs nuskausminamųjų vaistų mėnesinių skausmams malšinti. Taip pat, pasikalbėkite su savo giminaitėmis apie jų menstruacinius ciklus. Net jei nei vienai iš jų nebuvo diagnozuota endometriozė, žinojimas apie jų ciklo sutrikimus ar kitus dubens srities susirgimus, padės jūsų gydytojui.

3. Apsilankykite pas gydytoją

Galite pradėti tiek nuo vizito pas ginekologą, tiek ir nuo šeimos gydytojo. Taip pat, jei daug domitės endometriozės simptomais ir eiga, ar jau esate apsilankiusi pas kitus specialistus, tačiau jiems nepavyko nustatyti jokios diagnozės, turėtumėte pagalvoti apie apsilankymą pas endometriozės specialistą.

4. Ateikite pasiruošusi ir atvirai kalbėkitės

Idealiu atveju, jūsų ginekologas išklauso ir užduoda klausimus, kurie padeda diagnozei. Deja, tačiau taip būna ne visada. Net gi geriausi gydytojai skuba dėl pacientų gausos, o taip pat, yra tokių ginekologų, kurie vis dar mano, jog skausmas mėnesinių metu yra visiškai normalus ir įprastas. Tam, kad galėtumėte greičiau ir aiškiau apibūdinti situaciją ir simptomus, turite atsinešti savo simptomų žurnalą.

5. Palepinkite save už drąsą

Greičiausiai, jūsų ginekologo kabinete nėra indo pilno ledinukų. Sunku būti atvirai ir aiškiai išreikšti savo mintis, tam reikia drąsos. Suteikite sau mažą apdovanojimą – tai gali būti jūsų mylimiausi sausainiai, ar bilietas į ilgai lauktą filmą, bet kas, kas suteiks jums laimės.

6. Būkite kantri ir atkakli

Kuo daugiau moterų kalbės viešai apie endometriozę, tuo lengviau bus ją diagnozuoti ir gydyti. Tačiau liūdnas faktas lieka – endometriozę diagnozuoti sunku ir prireikia laiko. Nepasiduokite nuėjusi pas pirmą, antrą ar penktą gydytoją, išklausykite jų visų ir nueikite pas kitą, jei nei vienas iš prieš tai jus tyrusių medikų nerado nieko neįprasto. Skausmas, patiriamas menstruacijų metu, net jei tai nėra endometriozė, nėra nei normalus, nei įprastas, todėl būtina išsiaiškinti kas ir kodėl jį sukelia.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras