LPL: Gonorėja – didžiausia grėsmė jaunimui

 
3 komentarai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2010 m. net 76 proc. gonorėja sergančių žmonių sudarė jauni, 20-34 metų žmonės, o net 89,8 proc. sergančiųjų buvo vyrai, turintys tik vidurinį išsilavinimą.

Šią ligą sukeliabakterija Neisseria gonorrhoeae, į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

Gonorėja yra klastinga liga, nes jos, kaip ir daugumos kitų lytiškai plintančių ligų, simptomus moterims pastebėti yra pakankamai sunku arba jų gali išvis nebūti, o pasekmės gali būti labai skaudžios. Net jei moterys turi nusiskundimų, jie būna panašūs į šlapimo pūslės ar makšties uždegimą. Dažniausi simptomai moterims – skausmingas šlapinimasis, pagausėjusios ir pakitusios makšties išskyros, kraujavimas tarp mėnesinių.  

Tuo tarpu vyrams šią ligą pastebėti kur kas paprasčiau. Praėjus 2-7 dienoms po užsikrėtimo, infekcija pasireiškia pūlingomis išskyromis iš šlaplės, deginimo jausmu, skausmu šlapinantis, kartais atsiranda skausmas sėklidėse.

Užsikrėtus gonorėja per analinius santykius, požymiai tiek vyrams, tiek moterims gali pasireikšti išangės niežuliu, šlapiavimu, kraujavimu ar skausmingu tuštinimusi. Gerklėje infekcija pasireiškia skausmu, bet dažniausiai negalavimų nesukelia.

Negydoma gonorėja sukelia sunkias ir ilgalaikes komplikacijas tiek vyrams, tiek moterims. „Gonorėjos pasekmės gali būti labai sunkios tiek pačiam žmogui, tiek būsimam jo vaikui“, - teigia ULAC direktorius doc. dr. Saulius Čaplinskas.  Vaikui gonorėja gali sukelti aklumą, sąnarių infekciją ar gyvybei pavojingą kraujo infekciją, tačiau ją diagnozavus ir paskyrus gydymą komplikacijų rizika sumažėja.

Moterims dažniausia komplikacija yra mažojo dubens uždegimas (MDU). MDU pažeidžia kiaušintakius, padidina negimdinio nėštumo riziką bei sukelia nevaisingumą. Negimdinis nėštumas – tai gyvybei pavojinga būklė, kai nėštumas vystosi ne gimdoje, o dažniausiai kiaušintakiuose. Vyrams gonorėja komplikuojasi sėklidės prielipo uždegimu (epididimitu), kurio negydant vystosi nevaisingumas.

Ši liga kelia ir dar vieną grėsmę – susirgus ja galima daug lengviau užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Be to, gonorėja sergantys ŽIV infekuoti asmenys ŽIV perduoda lengviau.

Kaip apsisaugoti? Specialistai teigia, kad geriausias būdas – susilaikyti nuo lytinių santykių. Dar vienas būdas – palaikyti santykius tik su vienu partneriu, kuris žino, kad tikrai nėra užsikrėtęs. „O jeigu jau einam į kontaktą su mažiau pažįstamu žmogumi, tai reikia maksimaliai apsisaugoti, būtinai teisingai naudoti prezervatyvą. Jei jau ryžomės tam, reiktų pagalvot ir įvertint riziką, o jeigu kyla įtarimas – nebijot kreiptis į mediką“, - sako doc. dr. S. Čaplinskas.

Nors statistiniais duomenimis 100 proc. pasitikėti niekada negalima, tačiau galima pasidžiaugti, jog specialistai pastebi, kad pastaraisiais metais sergamumas gonorėja Lietuvoje mažėja.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (3)
triperis ne liga-tai prisiminimai apie pirmaja meile...
Tai faktas, pritariu
nereik kaisiot kur papuola
Naujas komentaras