LPL ir prevencija: atsakymai į rūpimiausius klausimus

1361816621_profilaktika-infekciy-peredayuschihsya-polovym-putem.jpg
 
Tarp daugelio infekcinių susirgimų , lytiškai plintančios ligos (LPL) užima ypatingą vietą. Pasak PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) kiekvienai metais užfiksuojama 250 milijonai naujų ligos atvejų visame pasaulyje. To priežastys labai įvairios: seksualinio gyvenimo pradėjimas, dažna lytinių partnerių kaita, barjerinių kontracepcijos priemonių nenaudojimas, antibiotikų vartojimo kontrolės nebuvimas, savigyda, neefektyvus lytinis švietimas.


Dažniausiai pasitaikančios LPL - lyties organų pūslelinės, chlamidijos, žmogaus papilomos viruso (ŽPV), lytinių organų karpos, chancroid ir sifilis, uretritas ir vaginitas gonorėja bei  įvairūs grybeliai , kaip Candida (dažna moterų liga, kuri nepriskiriama venerinėms ligoms, tačiau gali būti perduodama lytiniu keliu).
 

Ir nors kiekvienas žino, kad prezervatyvo naudojimas yra efektyviausia priemonė siekiant apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų, tačiau daugelį aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančių žmonių vien fakto, kad reikia naudoti prezervatyvą nepakanka. Taigi siūlome sužinoti rūpimiausius klausimus apie lytiškai plintančias ligas, jų pavojus, užsikrėtimo tikimybę, paplitimą ir žinoma, prevencijos priemones.


 

Kokia yra rizika užsikrėsti LPL jeigu bus mylimasi be prezervaryvo?

Galima teigti, kad kiekvienas aktyvų lytinį gyvenimą gyvenantis žmogus priklauso LPL rizikos grupei. Didesnė tikimybė užsikrėsti nepageidaujamomis ligomis turi tie asmenys, kurie naudojasi prostitučių paslaugomis, turi kelis lytinius partnerius, dažnai juos keičia ar turi nesaugių lytinių santykių su žmogumi, kuris negali užtikrinti savo lojalumo . Tikimybė užsikrėsti yra mažesnė, jei lytinių santykių turima su vienu nuolatiniu ir patikimu partneriu. 

Norint nustatyti tiksliai, kokia yra rizika užsikrėsti  LPL pasimylėjus nenaudjant  prezervatyvo, beveik neįmanoma. Nes užsikrėtimo rizika priklauso nuo žmogaus organizmo , jautrumo infekcijai bei daugelio  kitų veiksnių. 

Dėl tam tikrų dažniausiai pasitaikančių infekcijų, rizikos tikimybę  galima apibrėžti statistiškai.

Pavyzdžiui, tikimybė perduoti ŽPV lytinių santykių metu, kada mylimasi  be prezervatyvo yra   70-75%.

Užsikrėsti gonorėja labiau rizikuoja moterys. Tikimybė užsikrėsti gonorėja vaikinui (kada mylimasi su sergančiąja  be barjerinės kontracepcijos) yra maždaug 20%. Tačiau jei mylimasi daugiau nei keturis kartus, tikimybė užsikrėsti išauga iki 80%. Tačiau, tikimybė, kad infekcija bus perduota moteriai nuo vyro jau per pirmus nesaugius lytinius santykius yra apie 70%.

Atsižvelgiant į tai, kad visos lytiniu keliu plintančios  ligos yra labai pavojingos jūsų sveikatai, negalima manyti, kad statistika jus aplenks.Todėl negalima sau leisti mylėtis be prezervatyvo, jeigu neturite nuolatinės partnerės arba turite jų ne vieną. 
 

Kokios yra padidėjusio pavojaus susirgti infekcine liga priežastys?
 

Analinio ir vaginalinio sekso metu užsikrėtimo pavojus yra ypač didelis jei:

•    Vienas ar abu lytiai partneriai yra užsikrėtę liga, sukeliančią lytinių organų uždegimą ir tai silpnina organizmo atsparumą. Tad grėsmė užsikrėsti nauja  infekcija ženkliai padidėja, nes organizmo atsparumas būna sumažėjąs. 

•    Mylimasi, kada lytiniuose organuose (gimdos kaklelyje, makšties gleivinėje,ant varpos) yra pažeidimų ir žaizdų. Didesnė tikimybė patekti infekcijai pro kraujuojančias ar  pažeistas vietas.

Padidėjusi infekcijos perdavimo grėsmė oralinio sekso metu, kada mylimasi be barjerinės kontracepcijos jei:

•    Buros ertmėje yra opų ar kitų pažeidimų

•    Jei ejakuliacija įvyksta į burną.


 

Kokios yra labiausiai paplitusios ligos ?
 

Trichomonozė - labai paplitusi seksualinė liga. Kiekvienais metais, visame pasaulyje užregistruojama milijonai naujų pacientų, užsikrėtusių šia liga. Pacientai kenčia nuo lytinių organų uždegimo, o negydant gresia nevaisingumas. Trichomonozė turėtų būti gydoma  paskirtais antibiotikais.

Gonorėja tikriausiai labiausiai "populiari" venerinė liga visoje planetoje. Vyrams infekcija prasideda nuo problemų su šlapinimusi dėl galimo prostatos uždegimo. Moterims, padidėjo nevaisingumo rizika ar negimdinio nėštumo tikimybė, nes atsiranda problemų su kiaušintakiais. Taip pat gali imti varginti ligos kaip akių uždegimas, artritas ir  meningitas.  Gonorėjos gydymą antibiotikais turėtų prižiūrėti gydytojas. 

Pūslelinė - labai paplitusi liga, kuria serga apie 90 procentų žmonijos. Herpes patekęs į organizmą, jame gyvena amžinai, o apie save mėgsta priminti nusilpus imunitetui, esant stresui, kitoms ligoms. Pūsleles ar pabėrimus reikėtų tepti acicloviro tepalu, vengti kontakto, neliesti pažeistos vietos, kad neužkrėsti kitų kūno dalių, svarbu laikytis asmeninės higienos. Įtarus geniatalijų herpes, pasirodykite gydytojui, jei pabėrimai atsirado po nesaugių lytinių santykių.

Sifilis – lytiniu būdu perduodama liga, kurią sukelia bakterija Treponema pallidum. Diagnozuojama, atlikus kraujo mėginius. Tai labai sunki ir alinanti liga. Kuo ilgiau liga yra negydoma, tuo daugiau organų pažeidžiama. Nėsčios infekciją gali perduoti vaisiui. Sifilis gydomas antibiotikais, o gydymą turi prižiūrėto gydytojas. 

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) - labai paplitusi liga, kuri paprastai aptinkama pas daugelį lytiškai aktyvių pacienčių. 90 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija. Norint išvengti ligų, kurias gali sukelti žmogaus papilomos virusas, moterims svarbu reguliariai lankytis pas ginekologą ir atlikti priklausančius tyrimus. Taip pat rekomanduojama vakcina nuo ŽPV.
Kaip dar įmanoma užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis ?
 

Žinoma, užsikrėsti LPL galima ne tik per seksą. Tačiau tikrai neverta tikėti pasakomis, kada vyras bando jus įtikinti, jog sifilį ar gonorėją pasigavo baseine ar  pirtyje. Taip pat vargiai ši infekcija perduodama kontaktuojant su namiškiais. 

  • Kalbant apie baseiną ir infekcijos perdavimą, užsikrėsti Trichomonoze baseine yra įmanoma. 
     
  • Ureaplasmosis, chlamidijos, mikoplazmozė gali gali būti perduota vaisiui nėštumo metu. 
     
  • ŽPV infekcija ir pūslelinė gali patekti į organizmą per kasdienį kontaktą.


Kokie apsisaugojimo būdai egzistuoja?
 

Prezervatyvai - efektyviausias ir plačiausiai paplitęs apsisaugojimo būdas. Jeigu mylitės su nepažįstamu žmogumi visada naudokite prezervatyvą. 

•    Naudoti naują prezervatyvą prieš kiekvieną sueitį, jeigu mylimasi su nauju partneriu.

•    Jei prezervatyvo neturite, geriau atsisakykite lytinių santykių.
 

Spermicidai – kontraceptinė priemonė, kuri naikina spermotozoidus. Moteris įveda juos į makštį prieš pat lytinius santykius. Laikoma, kad tai gana efektyvi apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė, net naudojant tik spermicidus. Spermicidus naudojant kartu su prezervatyvu, užtikrina dar didesnę apsaugą nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Vakcina  - jeigu dar nesate užsikrėtę ŽPV, rekomenduojami skiepai. 

Kontraceptinės tabletės gali apsaugoti nuo nėštumo, bet ne nuo lytiškai plintančių ligų. 

 

Naudingi patarimai:

Jei praktikuojate atsitiktinius lytinius santykius:

•    Visada naudokite prezervatyvą.

•    Po ir prieš aktą lytinius organus apsiplaukite muilu ir vandeniu. 

•    Jei lytinių organų srityje pajutote deginimo jausmą, niežulį ar pradėjo varginti bendra pablogėjusi savijauta, kreipkitės į gydytoją ir pasakykite, kad norite atlikti LPL tyrimus.

•    Net jei ir gerai jaučiatės, reguliariai tikrinkitės sveikatą.

•    Jeigu ant partnerio ar partnerės lytinių organų pastebite žaizdeles, opas, bėrimus, lytinių santykių geriau atsisakykite.


www.suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras