LPL: Klastingas priešas – chlamidiozė

 
Didžiausias daugelio lytiniu keliu plintančių ligų (LPL) pavojus tyko dėl to, kad simptomai būna labai neryškūs arba išvis nepastebimi. Chlamidiozė – labiausiai Lietuvoje paplitusi LPL, ne veltui vadinama „tylia“ infekcija.

Šią ligą sukelia bakterija Chlamydia trachomatis. Ja užsikrėsti galima bet kokių (vaginalinių, oralinių ir analinių) lytinių santykių metu, o užsikrėtę asmenys, ypač moterys, dažnai neturi jokių nusiskundimų. Specialistų teigimu klinikiniai požymiai būna tik iki 30 proc. moterų ir iki 75 proc. vyrų.

Moterys turėtų stebėti save atidžiau

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus doc. dr. Sauliaus Čaplinsko teigimu chlamidioze gali būti užsikrėtę, tačiau to nė neįtarti, maždaug 7-10 proc. jaunų, seksualiai aktyvių žmonių. Jis pritaria, jog simptomai dažniausiai pasireiškia nedideliu diskomfortu, į kurį žmonės yra linkę tiesiog nekreipti dėmesio.

Labiausiai chlamidioze, kaip ir sifiliu bei gonorėja, užsikrėsti rizikuoja jauni, 20-34 metų amžiaus žmonės. LPL moterims užsikrėsti lengviau ne tik dėl blankesnių simptomų, bet ir dėl jų  urogenitalinės (šlapimo ir lytinių takų) sistemos ypatumų: didesnis lyties takų gleivinės plotas, menstruacijų ciklas,  taip vadinamas priimantis arba receptyvinis seksas.  Anot mokslinių tyrimų, tas, kuris priima, rizikuoja labiau, negu tas, kuris duoda. 

Dažniausiai pasitaikantys simptomai

ULAC duomenimis moterims dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra gleivingos ar pūlingos makšties išskyros, skausmingas šlapinimasis, kraujas po lytinių santykių, skausmai apatinėje pilvo dalyje ar lytinių santykių metu, pagausėjusios menstruacijos. Chlamidinė infekcija iš gimdos kaklelio gali giliau prasiskverbti į šlapimo – lyties organus ir sukelti mažojo dubens uždegiminę ligą. Tuomet pakyla temperatūra, skauda pilvo apačią.

Vyrams chlamidiozė gali pasireikšti baltomis ar skaidriomis išskyromis iš šlapimkanalio (šlaplės), deginimo jausmu šlapinantis. Kartais vyrai jaučia pasunkėjusį šlapinimąsi ar niežulį aplink šlaplės kanalą. Chlamidijos gali patekti į gilesnius vyro šlapimo ir lyties organus ir sukelti sėklidės, sėklidės prielipo uždegimą, pasireiškiantį skausmu kapšelyje, jo padidėjimu. Prasidėjus priešinės liaukos (prostatos) uždegimui, atsiranda maudžiami skausmai kryžkaulio, tarpvietės, kirkšnių, sėklidžių, šlaplės srityse, padažnėja šlapinimasis, ypač naktį, susilpnėja lytinis pajėgumas, gali pakilti temperatūra.

Ir vyrams, ir moterims, užsikrėtusiems chlamidioze per analinius lytinius santykius, gali atsirasti išeinamosios angos uždegimas (proktitas). Chlamidiozė gali sukelti akių junginės uždegimą (konjunktyvitą), sąnarių skausmus ar jų uždegimą.

Pasekmės gali būti labai skaudžios

ULAC direktorius doc. dr. S. Čaplinskas teigia, kad negydomos ligos pasekmės gali būti skausmingos: „Kadangi simptomai dažnai būna neryškūs, nežymūs, tai žmonės, o ypač moterys, dažnai neįtaria, kad ją turi ir tai vyresniame amžiuje gali komplikuotis nevaisingumu“. Kaip ir pati infekcija, taip ir pažeidimai, kuriuos ji sukelia, dažnai būna „tylūs“.

Negydoma chlamidiozė moterims išplinta į gimdą ar kiaušintakius, sukeldama mažojo dubens uždegimą. „Tylioji“ infekcija sukelia ilgalaikius pakitimus kiaušintakiuose (sąaugas), gimdoje ir aplinkiniuose audiniuose. Šiuos pakitimus lydi lėtinis pilvo apačios skausmas, nevaisingumas ir negimdinis nėštumas. Chlamidinė infekcija padidina ŽIV užsikrėtimo riziką, o chlamidiozeužsikrėtusi motina gimdymo metu gali ją perduoti naujagimiui.

Svarbu nebijoti kreiptis

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius santykius su žmogumi, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti LPL taip pat sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Specialistai tikina, kad dažnai žmonės delsia į juos kreiptis: „Žmogus vengia kreiptis dėl, kaip sako liaudyje, anų galų. Prisiminkim, kad kai kuriems sunku nueiti net pas stomatologą. Ir štai čia yra pagrindinė problema: kad, pirma, užsitęsia liga ir, antra, gali būt įvairios komplikacijos. Pats žmogus to nežinodamas, gali dovanot ligą savo lytiniam partneriui“.

Pakeitus partnerį ar turint jų ne vieną pasitikrinti reikėtų kartą per metus. Žmogus, kuriam diagnozuota chlamidinė infekcija, turėtų informuoti savo lytinį partnerį ar partnerius, kad šie taip pat apsilankytų pas gydytoją. Lytiniai santykiai rekomenduojami tik po gydymo.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras