Makšties sausumas: priežastys ir gydymo būdai

makstis.jpg
 
1 komentaras
Moters lyties organai - labai subtili ir jautri kūno dalis. Kiekvienas ginekologas pasakytų, kad makšties gleivinė atlieka svarbią lytinių organų apsauginę funkciją, o jei moterį vargina nuolatinis išsausėjusios makšties pojūtis, tai gali būti sudirgusios šlapimo pūslės ir kitų ginekologinių ligų atsiradimo priežastimi.

Plačiai paplitusi nuomonė,  jog jei moteriai yra sunkiau natūraliai sudrėkti, jos nejaudina sueitis ir jai visiškai nerūpi seksas. Tai netiesa! Sužinokite daugiau apie makšties sausumo problemas, priežastis ir kaip  su tuo kovoti.
 

Makšties sausumas, kas tai?

Tikriausiai kiekviena moteris žino, ką reiškia sausa makštis. Makšties sausumas pasireiškia vaginos elastingumo praradimu, sumažėjusiu tonusu, jaučiamas diskomforto jausmas. Apie sausą makštį gali byloti ir išskyrų nebuvimas. 


 

Makšties mikroflora ir disbalansas

Moters natūrali gleivinė susideda iš kelių epitelio sluoksnių.  Tai padeda apsisaugoti ne tik nuo mechaninių vaginos pažeidimų ir įtrūkimų, bet ir leidžia išvengti ir kitų problemų, tokių kaip makšties infekcijos, grybelis, šlapimo takų ligos. Natūrali makšties terpė yra rūgštinė (3,8 – 4,5 pH), o to priežastis-  didelis kiekis pieno rūgšties sekreto. Tokia terpė yra būtina, jog būtų išlaikytas būtinų mikroorganizmų gleivinėje balansas. Makšties gleivinėje  taip pat yra geležies, kuri turi įtakos visai moters reprodukcinei sistemai. Tačiau dažnai atsitinka taip, jog moters natūrali makšties mikroflora pakinta. Tada gali prasidėti įvairios infekcinės ligos, ima varginti gausios ir dvokiančios išskyros arba susiduriama su makšties sausumo problema.  


Veiksniai ir priežastys, dėl kurių pakinta natūrali makšties terpė

Gausios makšties išskyros arba jų nebuvimas priklauso nuo moters reprodukcinės sistemos ir bendros organizmo būklės bei moters amžiaus. Makšties mikrofloros disbalansui įtakos turi šie veiksniai:

•    Hormonų lygis organizme. Tam tikrų hormonų stoka arba perteklius.

•    Uždegiminių procesų ir infekcijų buvimas.

•    Nusilpęs imunitetas. 

•    Lytinių santykių stoka. 

•    Prasta mityba, alkoholis, rūkymas.

•    Nėštumas.

•    Netinkamų higienos priemonių naudojimas. Per dažnai ar per retai rūpinamasi intymia higiena. 

•    Antibiotikų ar hormoninių preparatų vartojimas.

•    Įvairios ligos (pavyzdžiui, navikai, fibrozės ir kt.)
Kaip taisyklė, menopauzės laikotarpiu makšties išsausėjimas yra labai dažna ir varginanti problema. Rizikos grupei priklauso moterys nuo 40 metų.  Brandesnio amžiaus moterų organizme ima sparčiai kristi hormonų lygis, tai stipriai veikia tiek fizinę, tiek psichinę moters sveikatą. Tad sulaukus brandaus amžiaus  ir atsiradus sausumo problemai, labai svarbu neatsisakyti lytinių santykių (tai tik dar labiau paskatins senėjimo procesus ir neigiamai įtakos hormonų pusiausvyrą). 

Antroji priežastis, kodėl jaunos moterys (nuo 25 metų amžiaus) gali susidurti su makšties sausumo problema, tai hiaulurono rūgšties gamybos deficitas. Ši rūgštis yra būtina gerai odos būklei, o taip pat ir makšties gleivinės natūraliai drėgmei bei elastingumui palaikyti. 
 

Makšties išsausėjimo požymiai

Ginekologai  pastebi, kad esant makšties išsausėjimui, moteris pradeda varginti šie simptomai:

•    Diskomforto jausmas intymioje zonoje.

•    Makšties skausmas (gali būti jaučiamas veriantis skausmas makštyje).

•    Skausmas lytinių santykių metu dėl nepakankamos makšties lubrikacijos.

•    Atsiranda kraujo po lytinių santykių.

•    Pasireiškia dažnesnis  noras pasišlapinti.

•    Makštyje atsiranda opų, įtrūkimų, kraujuojančių žaizdelių. Jei į pažeistą gleivinę patenka infekcija, gali atsirasti ir pūlių.

 

Makšties sausumo gydymas

Makšties sausumas pagydomas, tačiau pirmiausia jus turi apžiūrėti gydytojas ginekologas ir paskirti reikiamus tyrimus, siekiant išsiaiškinti vaginos išsausėjimo priežastį. Dubens ultragarso terapija, makšties gleivių tepinėlis bei hormonų testas (kraujo tyrimas) padės suprasti, kur slypi problema, o tada jums bus paskirtas tikslingas gydymas.

Atsižvelgiant į varginančios problemos priežastį, jums gali būti paskirti antibiotikai, antigrybeliniai preparatai, uždegimą mažinantys tepalai ar vaistai, hormoniniai vaistai ar medikamentai, kurie skatina papildomą kalogeno gamybą organizme. 

Kitos priemonės, kurias jums gali pasiūlyti gydytojas, tai makšties žiedas, kuriame yra hormono estrogeno. Taip pat galimi  ir specialūs makšties kremai , kurių sudėtyje yra šio hormono.  Tačiau prieš skiriant bet kokį gydymą hormonais, būtinas hormonų lygio organizme tyrimas. 


 

Lytiniai santykiai ir lubrikantų vartojimas
 

Šiais laikais net ir jauno amžiaus moterys vis dažniau susiduria su stresu ir neigiamais aplinkos veiksniais , tad tai atsispindi ir intymiame gyvenime. Gali būti sunkiau pasiekti  susijaudinimą, o jei dar skubama, makštis tiesiog neturi laiko sudrėkti. Tad lubrikantų naudojimas gali padėti  mėgautis maloniais lytiniais santykiais, o svarbiausia drėgmės palaikymas intymių santykių metu, gali padėti išvengti nemažai problemų, susijusių su lytine sveikata.


www.suaugusiems.lt

 
Komentarai (1)
O jeigu yra pernelyg gausus sudrekimas?
Naujas komentaras