Nevaisingumui suduotas dar vienas smūgis

 
19 komentarai
Nevaisingiems vyrams gali būti suteikta galimybė „patiems užsiauginti savo spermą“. Taip tėvystės durys būtų atvertos tūkstančiams.

Mokslininkai panaudojo „dirbtinę spermą“ siekdami atstatyti vaisingumą prasiveržimo metu. Neeilinių tyrimų metu mokslininkai kūrė spermą nuo nulio. Pirmą kartą istorijoje jiems pavyko sėkmingai ją panaudoti sukuriant sveiką jauniklį.

Eksperimento metu paaiškėjo, kad žiurkės jaunikliai, išsivystę iš dirbtinės spermos, yra vaisingi. Šis reikšmingas tyrimas gali nutiesti kelią vaistams nuo nevaisingumo – širdį veriančios, bet dar mažai suprantamos ligos, kurią išgyventi tenka kas šeštai porai.

Likimo nuskriausti vyrai, pavyzdžiui, tapę nevaisingais dėl vėžio gydymo, vieną dieną taip pat galėtų „užsiauginti savo spermą“. Šefildo universiteto vyrų vaisingumo ekspertas Allanas Pacey sakė: „Tai žingsnis į priekį vystant nevaisingų vyrų spermos gaminimo metodus. Tai labai įdomu“.

Mokslininkai metų metus bandė pakeisti embrionines kamienines ląsteles – „pagrindines ląsteles“, dažnai įvardijamas kūno remonto įrankių komplektu – paversti jas į spermą. Jie buvo netoli savo tikslo, tačiau iki šiol visos tokiu būdu pastojusios žiurkės atsivesdavo ligotų jauniklių, kurie išgyvendavo labai trumpai.

Dabar japonų mokslininkai pasiūlė žingsnelių seriją, kuri, rodos, išsprendžia problemą. Jie pradėjo nuo kamieninių ląstelių, paimtų iš žiurkės embriono pirmomis gyvenimo dienomis, ir naudodami chemikalų ir vitaminų mišinį, pačioje vystymosi pradžioje pavertė jas sperma. Tuomet persodino ją į nevaisingų žiurkių sėklides, kur ji išsivystė visiškai funkcionuojančią spermą. „Dirbtinė sperma“ tuomet buvo naudojama apvaisinti kiaušinėlius, ir tai lėmė 60-ies „nepaprastai sveikų“ ir vaisingų žiurkių jauniklių gimimą.

Kioto universiteto mokslininkai viliasi galėsiantys pakartoti savo sėkmę kaip pradinę medžiagą naudodami odą.  Tai leistų nevaisingam vyrui susilaukti vaikų ir perduoti jiems savo genus.

Mokslininkai taip pat siekia sukurti kiaušinėlius. Atskleidus spermos ir kiaušinėlių gamybos paslaptis, būtų galima sukurti „stebuklingas“ tabletes, kurios pakeltų vaisingumo lygį ir padėtų milijonams porų. Defektai spermos ir kiaušinėlių vystymesi yra didžiausia nevaisingumo priežastis, bet, dėl daugybės etapų gimdoje, mokslininkai stengėsi išstudijuoti procesą detaliai.

Mokslininkas dr. Mitinori Saitou įspėjo, kad, prieš pradedant taikyti šį metodą žmonėms, reikia įdėti dar daug daugiau darbo: „Mūsų darbas vis dar yra tik mokslinis pasiekimas naudojant laboratorines žiurkes ir šio darbo pritaikymas žmonėms reikalauja daug daugiu tyrimų, laiko ir etinių diskusijų“.

Galima sakyti, kad šis atradimas atidaro etinių dilemų Pandoros skrynią. Galimybės išplėtė, tačiau taip žmogus tarsi būtų „atleidžiamas iš darbo“ užmezgant gyvybę, o vaikai būtų kuriami visiškai dirbtiniu būdu. Dr. Peteris Saundersas iš Krikščionių medicinos draugijos teigė, kad atradimas „sukelia didžiules etines problemas“.

Josephina Quintavalle iš agitacinės grupės „Diskusijos apie reprodukcinę etiką“ sakė, kad šis darbas buvo „visiškas narcisizmas“ ir iškėlė „vyrų kiaušinėlių“ iš vyrų odos ir „moterų spermos“ iš moterų odos sukūrimo galimybes: „Kam reikia vyro? Kam reikia moters? Viskas, ko dabar reikia, yra dirbtinės gimdos ir mes turėsime visiškai perdirbtą žmonių reprodukciją“.

Pasaulyje žmonių nuolatos daugėja. Tad kritikai kvestionuoja, ar teisinga liestis prie ląstelių vien tam kad poros patenkintų savo norą turėti vaikų.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (19)
Taigi yra dirbtinis apvaisinimas ir dar yra ketinimai dirbtines kiaušialąstes pagamint, kaip supratau.. Na čia su lengva ironija toms, kurios mane beprote laiko..
O šiaip tai aš manau, kad geriau išbandyti pigesnius ir mažiau kenksmingus būdus tokius kaip kinų medicina. Atvirai pasakius, aš ja tikiu žymiai labiau nei mūsų tradicine medicina ir tais dievus vaidinančiais mokslininkais..
Kaip tik neseniai teko skaityti straipsni nevaisingumo tema, tai jo autorė prisiminė posakį: žmonės planuoja, o Dievas juokiasi. Būna gi, kad gydytojai pasako, kad niekada negalės turėti vaikų, o po to oplia ir netyčiukas :) Nenukabinkit nosies mielosios, vien savitaiga nemažai gali:) o dar pridėjus šimtmečius atlaikiusias medicinas..
O ka daryti toms moterims, kurios negali tureti vaiku? ..
Kaip ir rašiau pirmame komentare, aš dar nežinau, kas manęs laukia, taip, kad nereikia čia manęs gėdinti. Manot nesu apsvarsčiusi tokios galimybės? Pilnai gali būti, kad pati negalėsiu turėti, o gal vyras negalės, o gal taip ir neištekėsiu, maža kas gali būti. Tokiu atveju kreipsiuosi į vaikų namus. Na gal prieš tai vertėtų pabandyti taip pas mus vadinamą netradicinę mediciną. Aišku turiu omeny ne šamanus ir vudų žynes, o ajurvedą, tradicinę kinų mediciną ar akupunktūrą. Jeigu tai ir nepadės, tai bent nepakenks nei pačiam žmogui, nei ateinančioms kartoms, ką ramia sąžine nemanau ar kada galės pažadėti dirbtiniai apvaisinimas, sperma ar kiaušialąstės.
Manot tiems mokslininkams rūpi nevaisingos poros ar žmonijos ateitis? Jiems svarbiausia įrašyti savo vardą į istorija ir pinigų užsidirbti. Daugelis dalykų būna paprasčiausiai nutylima vien dėl to, kad taip jiems naudingiau. Taip kaip niekas neištyrė galimos modifikuotų produktų žalos, taip kaip niekas netiria vaistų poveikio kitoms kartoms, taip, kaip sėkmingai tylima, jog nuo hormoninių kontraceptikų žiurkių trečioje kartoje pasireiškė sunkūs apsigimimai (belieka palaukti apie 7 metus, kol pradės gimti anūkai moterų, vartojusių hormoninius kontraceptikus, prieš šioms susilaukiant savų vaikų, ir paaiškės ar toks pat poveikis ir žmonėms), taip ir čia bus. Pateiks gražius faktus apipintus saldžiomis sapalionėmis nutylėdami nepalankius faktus ir tai, kad ne viskas dar iki galo aišku.
Belieka tik tikėtis, kad, jei mokslas ir įstatymai suteiks tokią galimybę, kiekvienas gerai pagalvos ar verta įgyvendinti savo norą/užgaidą perduoti savo genus rizikuojant savo vaikų ir anūkų sveikata ir gerove.
Prie savo ilgo komentaro dar noriu parašyti vieną istoriją mūsų visų pamąstymui. Ta istorija tikra, išgirsta vaikų neurochirurgijos skyriuje. Moteris, dabar jau mama, norėjo vaiko taip pat, kaip ir visi čia. Problema ta, kad ji epileptikė, todėl visą laiką turėjo vartoti antiepilepsinius vaistus, kurie yra stipriai veikiantys, turintis nemažai šalutinių paveikių ir su nėštumu ne ką geriau suderinami nei alkoholis. Motinos užgaida įgyvendinta, rezultatas: vaikutis gimė su smegenų vandene ir stuburo išvarža, nuo pat gimimo iki 2 mėnesiu nei karto nebuvo namuose (kaži ar dabar praėjus dar porai mėnesiu gėlėtų mus nudžiuginti), dėl išvaržos nelaiko nei šlapimo, nei išmatų ir tai nepasikeis, kojytes judina, bet dar klausimas ar vaikščios, jei taip, ar gerai. Pati motina dėl ligos juo rūpintis negali, tėčiui reikia išlaikyti šeimą, taigi berniukas auga tik seselių prižiūrimas. Užgaida įgyvendinta, bet ar vaikas jai padėkos..vargu..
noreciau matyti kaip giedotum jei negaletum tureti vaiku geda juk sitaip tu tyciojiesi is seimu kurios negali tureti vaikuciu
aisku reikalinga nes visi nori tureti vaiku net labai reikia
O aš manau, kad tai visai nebloga idėja. Kaip ir rašė, prieš pritaikant žmonėms, reikia atlikti dar daugybę tyrimų ir bandymų, tad tai nebus pritaikyta žmonėms dar labai ilgą laiką. Dabar verkia, kad žmonių daugėja pasaulyje - Japonijoj ir kinijoj jau yra įvestos taisyklės ribojančios vaikų skaičių šeimoje. Tad kodėl negali ir čia taip? O čia mirga straipsniai apie 50 vaikų su 30 žmonų. O čia manau, kad jei suteiks galimybę susilaukti vieno visiškai sveiko vaiko nevaisingoj šeimoj tai manau išeis tiki į gerą. Negi jūs nenorėtumėt pratęsti savo giminės?
Kur pinigai, etikai vietos nelieka. Kad ir dirbtinis apvaisinimas, kurį norima įteisinti ir Lietuvoje. Prigamina embrionų, juos užšaldo pasiteisindami, kad gali nepavykti per pirmuosius bandymus arba tėvai norės daugiau vaikų. O kur po to juos dės? Išmes arba panaudos moksliniams tyrimams. Argi tai etiška? Bet šiandien, tai jau jokia fantastika.
Reikėtų dar pridurti, kad nobelio premija buvo skirta tam, kuris sumąstė šaldyti embrionus, o ne tam, kuris suteikė galimybę šaldyti kiaušialąstes ir veliau pagal poreikį jas apvaisinti.
gamins naujus vaikus iš embrioninių kamieninių ląstelių? oho, kaip etiška: vienus embrionus išardau, tada užauginu lytines ląsteles, ir vėl kuriu jau kitokius embrionus. fantastika...
sss, tavo vaikui tik 10 savaičių, o tu jau jam gyvenimą suplanuot nori.. Geriau stenkis užaugint dorą žmogų ir duok die be kompleksų, nes jei perdėtai stengsiesi surast būdą, kaip jam vaiką įsitaisyt, tai dar klausimas ar jis savo vaiko norės ar tiesiog jaus tau pareigą padovanot anūką. Tegu viskas ramiai eina savo vaga, jei užaugęs norės, tai pats ieškosis būdų. Kaip sako, pagyvensim pamatysim :)
O šiaip aš lieku prie savo nuomonės, kad gamta išmintingesnė už žmogų.. Geriau įprasminti savo gyvenimą pasiimant kūdikėlį ar vaikutį iš vaikų namų ir suteikt jam tą šilumą ir meilę bei galimybę užaugt savim pasitikinčiu žmogumi nei vaikytis užgaidos būtinai perduot savo genus.
O kas čia įpatingo kai negali pasidaryt savo kopijos, kodėl manai kad jūsų genai geriausi, ar tikrai vikas ačių užaugęs pasakys už tokį netobulą kūną. Gal protingiau būtų daryt konkursą spermos banke pagal jau esančius sėkmingai išsivysčiusius žmones. O ne eksperimentuot gausis ar nesigaus...
mano berniukui dar tik 10 sav, o jau zinom, kad negales tureti savo vaiku. anksciau i tokius straipsnius nesureaguodavau, o dabar tik laukiu, kad mokslas sioje srityje zengtu i prieki
Hmm.. kažkaip fb visi tik už.. o čia vieningai prieš :D Tikėjausi padiskutuot su kažkuo, bet nepavyko... :D
O laikui norėčiau pasakyti, kad kur nusimato pinigai, dideli beje, tai tas netrunka taip ilgai. Pora dešimčių metų gal, bet tikrai ne šimtai, ir gims pirmasis pavadinkim žmogus iš dirbtinės spermos. Dirbtinis žmogus..
Pamirskit tas nesamones. Prisiminkit Dieva, Biblija, Kristaus mokymus. Cia tiems, kas nori susilaukti vaiku. O kiti nesivarginkit komentuodami ir siusdaami mane ant triju raidziu. Nuo to niekas nepasikeis. Pasauli sukure ir valdo Dievas, norit jus to ar ne.
kad taip stengtųsi išgydyt vėžį...
Netolima ateitis: DNR kodų hakeriai, lastelių konstarvimo įranga. Dabar žmonės saviraiškai naudoja: šukuoseną, jos spalvą, drabužius, ateityje kuo įmantresnė mutacija tuo geriau シ Belieka tik pafantazuot kuo ateities jaunimas nustebins savo tėvus.
kol visos tos mokslines fantazjios pribres iki realaus panaudojimo praeis desimtys ar simtai metu. o kol kas tik planuojam, rodom kad dirbam..
na moksla stobuleja, tas gerai. Bet pvz kas garantuoja, kad antra arba trecia karta is tokios spermos buv sveiki? manau, negalima kistis i evoliucija, kuri truko milinojus metu, o dabar bandoma viska padaryti per 10, 15 metu,manau, reikia atsipeiketi. beto, sutinku su Rasa, reikia ziureti kaip vaikai auginami, nes kazkaip musu seneliai ir proseneliai tokiais dalykais nesiskunde, vaiku buvo dvizenklis skaicius seimoje.
Visiškai prieš. Pati esu jauna ir tikrai nežinau, kaip man bus, bet tokiu drastiškų priemonių tikrai nepalaikau. Iš tikrųjų kuo mažiau kišimės į gamtą, tuo geriau, nes ji "protingesnė" už mus ir mato toliau savos nosies.
Geriau pagalvokit į ką kišat savo ką tik gimusius berniukus. Gamta yra taip sutvarkius, kad vyrų sėklidės butų išorėje, nes jose turi būti žemesne temperatūra nei kūno, kad nesutriktu spermos vystymasis. O motinos įkiša į sintetiką ir po to stebimės, kodėl daugėja nevaisingų vyrų. Aišku yra ir daugiau veiksniu kaip maistas, vaistai ir pan. O moterims taip pat vertėtų mažiau save farširuoti hormoniniais kontraceptikais, nes yra tikimybė, kad nustojus juos vartoti, vaisingumas taip ir negrįš.
pritariu nuomonei, akd zmogus negali kistis i zmoniu skaiciaus reguliavima....
Naujas komentaras