Pavojaus kodas: LPL

 
2 komentarai
Praūžus šiltajam metų sezonui dažnai pastebimas lytiniu keliu plintančių ligų (LPL) sergamumo padidėjimas. Vasarą žmonės daugiau ilsisi, keliauja ir turi daugiau atsitiktinių lytinių santykių. Tai tamsioji malonumo pusė, kuri gali užklupti netikėtai ir nepastebimai. Medikų tai nestebina, tačiau jie įspėja, kad pasekmės pastebimos tik vėliau.

Pirmieji su atitinkamais pacientų nusiskundimais susiduria šeimos gydytojai, urologai, dermatovenerologai, ginekologai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius doc. dr. Saulius Čaplinskas teigia,  kad  tikslius LPL  mastus sunku nustatyti  dėl to, kad į menkai pastebimus simptomus žmonės dažnai tiesiog numoja ranka.

Dažniausiai sergama nespecifinėmis patologijomis

Vienų ligų simptomai gali pasireikšti po kelių dienų, kitų po savaitės, o dar kitų – po kur kas  ilgesnio laikotarpio. Pavyzdžiui, ūmi ŽIV infekcija (pirmomis savaitėmis po užsikrėtimo) pasireiškia simptomais, panašiais į gripą, dėl kurių asmuo net nepagalvos kreiptis į dermatovenerologą ar ginekologą. ŽIV infekciją naujomis technologijomis  jau galima nustatyti praėjus trim savaitėm po užsikrėtimo. „Tuo momentu žmogus to net nežinos,  jis linksmai praleido vasarą  ir pasigavo kažkokią dovanėlę.  Vėliau pats to nežinodamas  metai iš metų gali ją dovanoti kitiems“, - sakė doc. dr. S. Čaplinskas.

Labiausiai Lietuvoje paplitusi – chlamidiozė. Doc. dr. S. Čaplinskas teigia, kad dažnai žmonės jos, kaip ir kitų plačiai paplitusių nespecifinių patologijų ir įvairių uždegimų, neįvertina, neatkreipia į juos dėmesio ir net nepagalvoja, kad galėtų sirgti.

Specialistų teigimu, chlamidioze gali būti užsikrėtę, tačiau to nė neįtarti, maždaug 7-10 proc. jaunų, seksualiai aktyvių žmonių. Teisingai vartojant medikamentus ši liga gali būti pagydoma, tačiau negydant, komplikacijų sąraše yra ir nevaisingumas.

Rizikos grupė – jaunos moterys

Labiausiai užsikrėsti LPL rizikuoja jauni žmonės – iki 25 metų amžiaus. Moterys – silpnoji lytis.  Jos gali būti lengviau pažeidžiamos ir lytiniu keliu perduodamų  infekcijų dėl urogenitalinės (šlapimo ir lytinių takų) sistemos ypatumų: didesnis lyties takų gleivinės plotas, menstruacijų ciklas,  taip vadinamas priimantis arba receptyvinis seksas.  Anot mokslinių tyrimų, tas, kuris priima, rizikuoja labiau, negu tas, kuris duoda. 

Dar viena aplinkybė, dėl kurios moterims LPL gresia dažniau – tai, kad dažnai simptomai joms būna ne tokie pastebimi, arba jų visai nebūna. „Jeigu vyrams greičiau pradės perštėti, deginti, atsiras nemalonus jausmas šlapinantis, jie greičiau kreipsis medicininės pagalbos.  Tuo tarpu moterims simptomai neryškūs, jos  kantresnės“, - pažymi  dr. doc. S. Čaplinskas.

Didžiausia problema – savigyda

Dar daugiau žalos nei laiku nepastebėta liga gali padaryti bandymas gydytis  pačiam. Kartais žmonės galvoja, kad nežymūs simptomai laikui bėgant praeis patys. Kai kurie ryžtasi  patys nuspręsti, kokių ir kiek medikamentų jiems reikia.

ULAC direktorius paminėjo  dažniausią scenarijų: „Na, jeigu mano draugui ar draugei, kaimynui ar kaimynei padėjo šitas vaistas, tai reiškia turi padėt ir man. Kiti įsitikinę,  kad jeigu šitas vaistas brangus ir kažkokios žinomos firmos, tai turėtų būti geras ir tikti nuo visų ligų. Norint tinkamai parinkti vaistus, reikia nustatyti ligos sukėlėją. Vieni vaistai, gerai veikia bakterijas, t.y. prieš  bakterinius susirgimus, bet neveikia virusų, t.y. prieš virusines ligas, nors simptomai gali būti labai panašūs“.

Derėtų prisiminti ir tai, kad nors simptomai ir yra labai panašūs, bet ligos sukėlėjai gali skirtis, todėl  kiekvienam sukėlėjui turėtų būti skirtingas ir gydymas. Be to, kiekvienas žmogus yra individualus, todėl tik medikas gali paskirti tinkamą medikamentą ir nustatyti tinkamą vaistų dozę. 

Neteisingai parinkus vaistą arba suvartojus nepilną kursą, ligos sukėlėjas gali įgyti atsparumą tam vaistui. Tuomet užtęstų ligos formų ir komplikacijų pavojus išauga. Atsparumą  įgijusiu  sukėlėju  užkrėtus kitą žmogų, jo gydymas sudėtingėja ir brangsta.

Prognozės – gąsdinančios

„Pasaulyje  pastebimos grėsmingos tendencijos  –  antimikrobinių  vaistų  sukūrimas užtrunka labai ilgai, o atsparios mikroorganizmų formos vystosi pakankamai greitai“, - sako doc. dr. S. Čaplinskas.

Specialistai teigia,  jei tokia situacija išliks ir tęsis neatsakingas antibiotikų vartojimas, savigyda,  jau visai netolimoje ateityje gali virsti labai rimta medicinine ir net socialine problema.

Antibiotikų gausu ir mūsų aplinkoje. Pavyzdžiui, gyvulių mėsoje ir pieno produktuose. Dažnai girdima, jog maisto pramonėje jie naudojami tiek leistinais, tiek neleistinais kiekiais ir būdais. Tai taip pat gali sąlygoti atsparių antibiotikams mikroorganizmų vystymąsi.

„Jei tęsis neracionalus antibiotikų vartojimas,  po  5-6 metų dabar  išgydomos ligos  gali tapti  sunkiai pagydomos arba iš vis nepagydomos. Pavyzdžiui,  gonorėja,  tuberkuliozė,  ŽIV infekcija ir t.t.“, - perspėja ULAC direktorius.

LPL – elgsenos ligos

„Ar galima užsikrėsti LPL viešajame transporte ar pirtyje? Įmanoma, jei ten užsiiminėsite seksu“, - juokauja medikai. Lytiškai plintančią infekciją sukeliantis mikroorganizmas į žmogaus organizmą turi pakliūti tam tikru keliu – lytinių santykių metu arba kai kuriais atvejais per kraują.

Medikų  nuomone, žmonės, norėdami jausti psichologinį komfortą ir nesigailėti dėl praeities poelgių, pirmiausia turi galvoti, kaip elgiasi. Doc. Dr. S.Čaplinskas  įvardija formulę 10:20:20:50: „Tiktai 10 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo medicinos, po 20 proc. nuo aplinkos ir nuo genetikos,  ir daugiausiai - 50 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo mūsų  žmogaus elgsenos ir gyvensenos“.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

 
Komentarai (2)
Būtų geriausia, kad vaistus gydančius lytiniu keliu plintančias ligas parduotų be receptų. Tada mažiau rizikos susirgimams būtų. Nes žmonės tiesiog profilaktiškai pasigydytų po netikėtų atsitiktinių santykių ir poliklinikose eilės sumažėtų.
geriausia apsauga - nemiegoti su kuo papuolda!
Naujas komentaras