Sifilis apie abejotinus lytinius santykius gali priminti ir po kelių metų

 
2 komentarai
Kartkartėmis viešojoje erdvėje vis pasitaiko pranešimų apie sifilio protrūkius, o susirgę nepilnamečiai registruojami kasmet. Susirgimų šia liga daugėja įvairiuose socialiniuose sluoksniuose visoje Europoje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pastarąjį dešimtmetį Europos šalyse daugiausiai susirgimų sifiliu registruota tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, seksualinių paslaugų teikėjų ir jų klientų, migrantų. Lytiniu keliu įgytas sifilis yra laikomas rizikingos lytinės elgsenos rodikliu.

Vis dėlto, budrumo prarasti nevalia nė vienam. Sifilį sukelia blyškioji treponema (Treponema pallidum), į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos įtrūkimus lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra bėrimų. Bėrimai dažniausiai būna ant išorinių lyties organų, makšties gleivinėje, tiesiojoje žarnoje, išangėje, taip pat gali atsirasti ant lūpų ar burnoje.

„Lytiškai plintančios ligos (LPL) yra pavojingos tuo, kad kartais jų simptomai būna labai neryškūs, o prisiminkim, kad žmonėms yra sunku prisiversti nueiti pas stomatologą, tai nueiti pas, taip liaudyje vadinamą, tų kitų galų daktarą, galbūt, yra dar sunkiau“, - pasakoja ULAC direktorius doc. dr. S. Čaplinskas. „Ir čia yra pagrindinė problema, nesužsitęsus ligai, gali kilti įvairios komplikacijos, o pats žmogus, to nežinodamas, gali dovanot ligą ir savo lytiniam partneriui“.

Daugelį metų užsikrėtęs sifiliu žmogus gali neturėti ar nepastebėti jokių infekcijos požymių, todėl jam vystysis vėlyvojo sifilio komplikacijos. Pirminis sifilis dažniausiai pasireiškia viena opa, vadinama šankeriu, ir limfmazgių, esančių kirkšnių srityje, padidėjimu. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų praeina nuo 10 iki 90 dienų (vidutiniškai 21 diena). Opa, atsiradusi infekcijos patekimo vietoje, paprastai būna kietu dugnu, apvali, nedidelė ir neskausminga. Retais atvejais gali formuotis ir daugybinės opos kitose kūno vietose (burnoje, ant liežuvio, pažastyse ir kt.). Po kelių savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija progresuoja į antrinę stadiją.

Po maždaug 3-6 savaičių bėrimu vienoje ar keliose vietose pasireiškia antrinis sifilis. Atsiranda įvairūs neniežtintys bėrimai (rausvos padų ir delnų papulės, išaugos lyties organų gleivinėje, sifilinė angina, baltos dėmelės (dažnai aplink kaklą susidaro „veneros karoliai“), padidėja daugelis limfmazgių. Rečiau pluoštais iškrenta plaukai ar atsiranda difuzinis plaukų slinkimas, pažeidžiamos akys. Odos ir gleivinės pažeidimai gali išnykti ir savaime, tačiau nesigydant liga progresuoja ir vystosi vėlyvasis sifilis, pažeidžiantis vidaus organus. Taip pat, žmogus gali net keletą metų nejausti jokių sveikatos sutrikimų, tačiau sirgti latentiniu (slaptuoju) sifiliu.

Specialistai teigia, kad sifiliu užsikrėtusi motina gali perduoti šią ligą vaikui arba gali įvykti persileidimas, priešlaikinis gimdymas, gimti negyvas kūdikis, taip pat kūdikiui gali būti specifinių infekcijos požymių arba jie gali atsirasti vėliau. Dėl sifilio atsiradusios lyties takų opos ar gleivinės pažeidimai riziką užsikrėsti ŽIV padidina nuo 2 iki 5 kartų.

Anksti diagnozavus susirgimą, jį pagydyti nesunku. Šia liga užsikrėtęs žmogus turi susilaikyti nuo lytinių santykių iki visiškai išnyksta odos ir gleivinių pažeidimai. Riziką susirgti LPL mažina teisingai naudojami prezervatyvai.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai (2)
Prieš sugulant - visus vyrus siųsti pasitikrinti ir kad galiojančią pažymą turėtų su savimi, kad sveiki.
baisu, susipazinai su zmogum - ir siusk i venerologini pasitikrint, nes kitaip dar neaisku, kas kada islis....
Naujas komentaras