Vėlyvas seksas – apsauga nuo seksualinės rizikos?

72.jpg
 
Paaugliai, kurie nusprendžia susilaikyti nuo sekso arba vis atidėlioja „pirmą kartą“ nėra daugiau apsaugoti nuo seksualinės rizikos suaugus. Jų galimybės susirgti įvairiomis lytiškai plintančiomis ligomis, nelaiku pastoti ar tapti nevaisingais – lygiai tokios pačios.

Mokslininkai nustatė, kad seksas ankstyvame amžiuje yra susijęs su seksualine rizika, tačiau tai – ne pagrindinis veiksnys. Kiti faktoriai, įskaitant genetiką ir aplinką, yra stipresni nei palaidūno gyvenimas jaunystėje.

Kalbant apie seksualinę riziką sukeliančius faktorius, „iš tikrųjų nėra svarbu ar žmogus atidėlioja seksą, ar ne“, - teigia Psichologijos mokslų asociacijos mokslininkai. Kaip pagrindines priežastis jie įvardijo daugybę partnerių, narkotikų ir alkoholio vartojimą sekso metu ir nesaugų seksą.

Tyrimo metu Pietų Floridos universiteto psichologė Marina A. Bornovalova kartu su kolegomis apklausė daugiau kaip 1000 nuo 11 metų amžiaus dvynių porų, kurie  buvo užregistruoti Minesotos dvynių šeimų tyrime. Jų buvo klausiama apie įvairius veiksnius susijusius su biologija, taip pat ir lytinio subrendimo amžiumi, bei psichologiniais ir socialiniais aspektais kaip draugystė. Dalyviai nuo 24metų amžiaus buvo klausinėjami apie seksualinį gyvenimą ir bet kokį su seksualine rizika susijusį elgesį.

Buvo pastebėta, kad dvynių porose vienas iš jų jau buvo mylėjęsis iki 16metų, o kitas – vėliau. Mokslininkai nustatė, kad jų seksualinė rizika buvo identiška, nepaisant amžiaus, kada jie pradėjo savo lytinį gyvenimą.

Pasak jų, galima daryti išvadą, kad genetiniai faktoriai, tokie kaip polinkis elgtis impulsyviai, ir aplinka, pavyzdžiui, nestabili šeima ar gyvenimas skurde, turi reikšmės seksualinei rizikai suaugus.

Trumpai tariant, žmogaus genai ir gyvenimo patirtis lemia apsisprendimą anksti pradėti lytinį gyvenimą, o taip pat, vėliau susidurti su seksualinė rizika.

Tyrėjai pabrėžė, kad jie neteisina ankstyvo sekso ir perspėja, kad tai gali privesti iki depresijos, negatyviai paveikti mokyklos charakteristiką ir kita. „Bet kas, kas lemia seksualinę riziką, tai ne anksti pradėtas lytinis gyvenimas. Jei mūsų tikslas yra sumažinti seksualinę riziką, reikia sukaupti dėmesį ties kitais aspektais“, - sakė M. Bornovalova ir pridėjo, kad siekiant nustatyti kovos būdus, dar reikia atlikti tolesnius tyrimus. 

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras