Viskas, ką turite žinoti apie dažniausiai pasitaikančias lytiškai plintančias ligas. Pirma dalis

HIV-3.jpg
 
Turbūt jau žinote, jog lytiškai plintančios infekcijos yra ypač dažnos. Ligų kontrolės centras JAV praneša, jog Amerikoje kasmet diagnozuojama 19.7 milijono naujų LPL atvejų, taigi, daugiau nei pusė seksualiai aktyvių žmonių yra turėję ar turi lytiškai plintančią infekciją. Turint tai omenyje ir tą faktą, jog daugelis žmonių, greičiausiai, negauna tinkamo lytinio švietimo mokykloje, geriausia būtų turėti bent minimalias žinias apie LPL. Papasakosime kaip atpažinti, išsitirti ir gydyti dažniausiai pasitaikančias lytiškai plintančias infekcijas.

CHLAMIDIJOS

Chlamidiozė yra bakterinė infekcija, kuri gali atsirasti makštyje, gimdos kaklelyje, penyje, anuse, gimdoje, akyse ar gerklėje. Tai viena iš dažniausių LPL ir dažnai nepasireiškia jokiais simptomais, todėl moterims iki 25 – erių metų rekomenduojama išsitirti kartą per metus. Ši infekcija plinta per odą, taip pat vaginalinio, oralinio ar analinio sekso metu. Taip pat, nėščioms moterims, užsikrėtusioms chlamidijomis, yra tikimybė perduoti infekciją vaisiui gimdymo metu.

Simptomai: šią ligą atpažinti sunku, nes dažniausiai ji nepasireiškia jokiais simptomais. Tačiau gali atsirasti vaginos ar penio išskyrų pakitimų, gali patinti sėklidės ir tapti skausmingos, taip pat, šlapinimosi metu galite jausti deginimą. Jei chlamidijos atsiranda analinėje angoje, galite jausti skausmą tiesiojoje žarnoje, gali atsirasti išskyrų ar kraujo.

Kada turėtumėte pasitikrinti: Dėl to, jog ši LPL retai pasireiškia kokias nors simptomais, turėtumėte tikrintis po nesaugaus lytinio akto su nauju partneriu, po sekso su žmogumi jau užsikrėtusiu chlamidioze, ar maždaug kartą per metus, jei esate seksualiai aktyvus. Seksualiai aktyvios moterys iki 25 – erių metų turėtu reguliariai tikrintis kartą per metus. Šios amžiaus grupės moterys yra traktuojamos kaip didesnės rizikos grupė todėl, kad jų gimdos kakleliai vis dar formuojasi ir taip jos tampa labiau pažeidžiamos. Chlamidijų tyrimas gali būti atliktas iš šlapimo mėginio ar tepinėlio.

Kaip gydoma: Laimei, chlamidiozė lengvai išgydoma antibiotikais. Svarbu, kad partneris su kuriuo mylėjotės, taip pat pasitikrintų ir būtų gydomas kartu su jumis, kitu atveju, infekcija vėl kartosis. Jei chlamidiozė nebus išgydyta, ji gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, ypač moterims. Bakterijos gali išplisti gimdoje, sukelti dubens dugno uždegimą, kuris gali baigtis dideliu skausmu, nevaisingumu ar negimdiniu nėštumu.

GONORĖJA

Tai viena dažniausiai pasitaikančių LPL. Gonorėja yra bakterinė infekcija, kuri, dažniausiai, būna besimptomė. Kaip ir chlamidiozė, šią ligą sukeliančios bakterijos apsigyvena sėkloje, priešejekuliaciniame sekrete ir vaginaliniuose skysčiuose. Gali pažeisti makštį, gimdos kaklelį, penį, anusą, gimdą, gerklę ir retai – akis. Taip pat kaip chlamidiozės atveju, moterims iki 25  - erių rekomenduojama pasitikrinti kartą per metus, nes ši liga labai dažna. Dažniausiai plinta per vaginalinius, oralinius, analinius lytinius santykius ir gimdymo metu motina ją gali perduoti vaikui. Taigi, net jei nepatiriate jokių simptomų, jūs vis dar galite būti infekcijos nešiotojas, todėl svarbu mūvėti prezervatyvą ir reguliariai tikrintis.

Simptomai: Daugelis nepatiria jokių ligos simptomų, kartais simptomai būna vos pastebimi. Tačiau simptomai (jei tokių būna) atsiranda maždaug per savaitę nuo užsikrėtimo. Moterys gali jausti skausmą ar deginimą šlapinantis, pakinta makšties išskyros (tampa gelsvos ar kraujingos), patiriamas kraujingas tepliojimas tarp menstruacijų. Vyrai dažniau pajaučia gonorėjos simptomus: gelsvos, baltos ar žalios išskyros gali pasirodyti iš penio, jaučiamas skausmas ar deginimas šlapinimosi metu, arba patinsta ir tampa skausmingos sėklidės. Analinė infekcija dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais, tačiau retais atvejai ima niežtėti aplink anusą, atsiranda išskyrų, skausmas tuštinantis. Taip pat, retai pasitaiko, tačiau, jei infekcija išplinta į gerklę, simptomai būna panašūs į peršalimą.

Kada turėtumėte pasitikrinti: Dėl simptomų nebuvimo, turėtumėte tikrintis kasmet, jei esate seksualiai aktyvus, arba po dviejų savaičių po nesaugių lytinių santykių. Gonorėjos tyrimas atliekamas iš šlapimo ar bet kokių kitokių žmogaus kūno išskyrų, kartais tinka ir makšties, šlaplės ar analinės angos tepinėlis. 

Kaip gydoma: Kartais gonorėjos bakterijos būna atsparios antibiotikams, todėl šią ligą tampa sunku gydyti. Tačiau daugelis šios ligos atvejų yra lengvai išgydomi su antibiotikais. Labai svarbu gydytis visiems, su kuriais turėjote lytinių santykių. Po trijų mėnesių rekomenduojama atlikti pakartotinį tyrimą, kad įsitikintumėte, jog liga išgydyta. Negydoma gonorėja gali stipriai paveikti sveikatą: ji gali išplisti į šlaplę, sukelti dubens srities uždegimą, kuri gali baigtis stipriu skausmu, nevaisingumu ar negimdiniu nėštumu. Negydoma infekcija vyrui gali išplisti penyje ir sukelti sėklidžių skausmus.

HEPATITAS

Yra keli hepatito tipai: nuo A iki E (virusinės infekcijos, sukeliančios kepenų uždegimą). Dažniausiai pasitaikantys yra A, B ir C tipo, hepatitas D gresia tik tiems žmonėms, kurie jau serga hepatitu B. Hepatitas E yra ypač retas išsivysčiusiose šalyse. Kiekvienas hepatito tipas plinta skirtingai, todėl papasakosime tik apie tai, kas susiję su LPL.

B tipo hepatitas yra labiausiai plintantis lytinių santykių metu. Ši liga labai užkrečiama, plinta per kraują, spermą ir vaginalinius skysčius. A tipo hepatitas plinta per analinį ar oralinį kontaktą, D tipo – per kraują ir sekso metu.

Simptomai: Kiekvieną hepatito tipą sukelia skirtingos virusinės infekcijos, tačiau jas visas sieja panašūs simptomai. Šie simptomai dažniausiai pasirodo per dvi – penkias savaites. Gali imti kankinti panašūs į peršalimą simptomai, patamsėja šlapimas, oda pagelsta, akys pabalsta, karščiavimas. Hepatito A atveju gali atsirasti pykinimas, vėmimas ir skrandžio skausmas.

Kada turėtumėte pasitikrinti: Visi hepatitai diagnozuojami kraujo testu. Nuo hepatito A ir B egzistuoja vakcinos, kurios yra prevencinė priemonė. Jei jaučiate panašius simptomus, ar manote, kad galėjote kontaktuoti su užsikrėtusiuoju, turėtumėte pasitikrinti. Gali prireikti dviejų mėnesių, kad testas tiksliai parodytų hepatito infekciją, tačiau neturėtumėte laukti, jei jaučiatės blogai.

Kaip gydoma: B tipo hepatitas nėra išgydomas, bet dažniausiai išnyksta pats per keturias – aštuonias savaites. Net infekcijai dingus, 1 iš 20 žmonių užsikrėtusių hepatitu B tampa nešiotojais, tai reiškia, jog jie turi chronišką infekciją, kuri lieka užkrečiama visą likusį gyvenimą. Šios chroniškos infekcijos gali išaugti į rimtas kepenų ligas – cirozę ar kepenų vėžį.

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras