Vyrų seksualinė sveikata ir problemos sprendimo būdai

mies.jpg
 
Rugsėjis – seksualinės sveikatos mėnuo. Šį mėnesį minima Pasaulinės seksualinės sveikatos diena ir Kovos prieš prostatos vėžį diena. Medikai ir PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) ragina visus pasinaudoti prevencinėmis sveikatingumo programomis ir pasitikrinti savo sveikatą. Juk sveikata didžiausias mūsų turtas. Tad nelauk, pasitikrink ir gyvenk sveikai dabar, kad netektų gailėtis vėliau!

Taigi, kada vertėtų sunerimti, kokiomis prevencinėmis seksualinės sveikatos programomis Lietuvoje gali pasinaudoti vyrai ir kaip padėti sau, jog išvengti  sveikatos problemų ateityje.
 

Prostatos vėžys – simptomai ir paplitimas

Lietuvoje kasmet nuo prostatos vėžio  miršta 500 - 600 vyrų. Prostatos vėžys išsivysto tada, kada  pakinta prostatos liaukos ląstelės. Joms pradėjus dalytis, prostatoje susidaro navikas (auglys), kuris gali būti piktybinis arba nepiktybinis. Nors piktybinis navikas gali išplisti į kitus organus, prostatos vėžys įprastai skiriasi nuo daugelio kitų onkologinių ligų formų ir plinta lėtai. Todėl net ir susirgus šia onkologine liga, gydymas gali būti efektyvus ir veiksmingas, išplitus metastazėms kontroliuoti ligos eigą būna sunkiau. Tokiu atveju, šalia įprastų simptomų, tokių kaip staigus ir dažnas noras šlapintis (ypač naktį) gali pasireikšti lokalūs viso kūno skausmai, gali varginti bendras silpnumas. Ankstyvoje prostatos vėžio statijoje galima jokių simptomų ir nejusti, todėl yra labai svarbi prevencija. 
 

Prostatos vėžio prevencinė programa Lietuvoje – išsitirk  nemokamai

Nuo 2006 metų Lietuvoje vykdoma valstybinė priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencijos programa, kuri yra dengiama  valstybinio socialinio draudimo lėšomis. Priešinės liaukos  vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa  skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir  tiem, kuriems  yra sukakę 45 metai, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu ar buvo įtraukti į padidintos rizikos susirgti šia liga grupę. 


Kaip atliekama priešinės liaukos ankstyvosios diagnostikos  tyrimas ir kur kreiptis norint jį atlikti?

Norint atlikti šį tyrimą reikėtų kreiptis  į savo šeimos gydytoją. Tyrimo paėmimas užtruks vos kelias minutes. Paėmus kraujo mėginį  bus tiriama specifinė prostatos antigeno norma. Jei paaiškėja, jog šis rodiklis viršija ją, pacientas siunčiamas atlikti papildomų tyrimų.
 

Prostatos vėžio rizikos veiksniai

Amžius ir paveldimumas yra laikomi pagrindiniais rizikos faktoriais. Jei šeimoje tėvui ar broliui buvo diagnozuotas prostatos vėžys, rizika susirgti šia onkologine liga padidėja du kartus. Tokios ligos kaip lėtinis prostatitis, uždegiminės prostatos liaukos ligos taip pat didina tikimybę susidaryti vėžinėms ląstelėms.
 

Kokios yra prostatos vėžio prevencinės priemonės?

  • Mityba. Manoma, kad tam tikrų maisto produktų vartojimas gali sumažinti riziką susirkti prostatos ligomis. Vyrams rekomenduojama vartoti sojos produktų, nes jose gausu fitoestrogenų. Atlikti tyrimai rodo, kad ši medžiaga mažina vėžinių ląstelių susidarymo tikimybę. Taip pat vyrai turėtų valgyti daugiau pomidorų, nes juose gausu likopeno. Likopenas, tai antioksidantas. Yra nemažai duomenų, jog oksidantų vartojimas padeda išvengti daugelio onkologinių susirgimų. 
     
  • Medikamentai. 5-alfa-reduktazės inhibitorių grupės vaistai sumažina prostatos vėžio riziką.
     
  • Prostatos masažas. Prostatos masažas viena efektyviausių prevencinių priemonių, nes yra stimuliuojama priešinė (prostatos) liauka. Stimuliuojant šią zoną pagerėja prostatos ir lytinių organų kraujotaka, todėl lyties organai yra geriau aprūpinami deguonimi, pagerėja šių organų funkcijos. Seniau prostatos masažą atlikdavo medikai, šiandieną  tikslingai prostatos masažą galima atlikti ir patiems prostatos masažuoklio pagalba.
     

Prostatos vėžys gąsdina daugelį vyrų, tačiau dažnai baimė būna didesnė už norą gyventi pilnavertį ir kokybišką gyvenimą, o taip būti neturėtų. Tad rūpinkitės savo sveikata dabar ir niekam neleiskite kėsintis į Jūsų vyriškumą!


www.suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras