Pavydas: kur ta riba?

pavydas1.jpg
 
Patentuotas pavydas - jos "šūkis"! "Tai reiškia, kad visada priklausai tik man." Tačiau kur slypi pavydo šaknys ir kur yra ta riba, kada pavydas tampa netoleruotinas?

Pavydo priežasčių yra daugybė, tačiau JIS visada yra  susijęs su partnerio neištikimybės grėsme ar patirta apgaule praeityje. Pavydas gali santykiams suteikti įdomių atspalvių ir tonų, tačiau tuo pačiu jis veikia kaip griaunamoji jėga. Nepagrįstas pavydas gali atšaldyti jausmus ir sugriauti santykius.

Pačio pavydo formų, tipų ir apraiškų gali būti begalė ir taip yra todėl, jog JIS ateina iš mūsų vidaus, pasąmonės gelmių ar pavydų elgesį nulemia tam tikros  žmogaus charakterio savybė. Arba viskas kartu .Taigi, jei siekiate nubrėžti partnerio savininkiškumui ribą, pirmiausia pabandykite išsiaiškinti  su kokio tipo pavyduoliu ar pavyduole susidūrėte….

Veidrodžių kambarys

Cirkuliacinis (atspindys) pavydas. Tai toks psichologinis mechanizmas, kada žmogaus pavydas susiformuoja pagal paties  neištikimybės projekciją. Toks pavydo modelis blokuoja žmogaus pasitikėjimą antrąją  puse, nes kiekvienoje situacijoje yra įžvelgiama neištikimybės grėsmė: jeigu aš galiu tapti kieno nors kito meilės objektu, kodėl juo tapti negali mano partnerė? Didelės ambicijos, galimas pažeminimo jausmas ir baimė netekti savo nuosavybės pasireiškia pavyduolio emocionaliu elgesiu ir jo daromu spaudimu antrajai pusei. 

Ir nors toks santykių modelis nėra pavyzdinis bei dažnai sukelia negatyvius jausmus abiems partneriams, išsivaduoti iš perdėto partnerio pavydo gali būti  sunku, jei visa tai veikia kaip dominavimo koncepcija. Daugiau ar mažiau pastovus dominuojančio partnerio dėmesys didina nuolankiosios  pusės seksualinį susijaudinimą, o lytiniai santykiai tarp tokių porų labiau primena ne meilės aktą, o grubų bei audringą  seksą su BDSM elementais.

Liguistas pavydas

Liguistas pavydas paprastai būdingas žmonėms turintiems hipochondriko charakterį.  Tokie žmonės nuolatos linkę nerimauti ir turi nepilnavertiškumo kompleksų bei dažnai pervertina pavojų. Paranojiškas pavydas gali tapti asmens žemos savigarbos priežastimi. Pavyduoliai tarsi ir suvokia, jog elgiasi neteisingai ir tą bent iš dalies pripažįsta, tačiau vis vien negali nustoti pavyduliauti, nes nenori būti lyginami su jokiais kitais varžovais  bei paniškai bijo prarasti mylimąjį.  

Liguistas pavydas dažnai susiformuoja dar jauname amžiuje, todėl tikėtis, jog su laiku partneris “subręs”, neverta. Greičiau jau atsitiks  priešingai, su laiku liguistas pavydas peraugs  į agresiją ir nenuspėjamą partnerio elgesį. Potencialaus pavydo valdomi asmenys patys nuolatos kenčia nuo savo paties  išpuolių bei  tuo pačiu yra kupini abejonių.

Pavydas dėl neištikimybės 

Pavydo apraiškos tiesiogiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus temperamento, charakterio savybių bei asmeninės patirties. Neištikimybės atveju, pavydas  antrąjai pusei gali pasireikšti įžeidinėjimu, grasinimais, perdėtomis atsitiktinėmis reakcijomis arba tyla bei ignoravimu . Žmonės, kurie yra patyrę partnerio neištikimybę ar praeityje buvo stipriai įskaudinti, stipriai išgyvena ir jaučia bejėgiškumo jausmą , todėl ir reaguoja atitinkamai. Tokie asmenys gali tapti  šaltakraujiški savo meilės objektui bei neigia kaltę paneigiančius paaiškinimus  ir faktus.Tačiau paprastai  toks pavydas išgyvenamas tyloje, nedemonstruojant emocijų, nes yra  tikimasi atkurti įprastus santykius.

Vyrų ir moterų pavydas

Taip pat egzistuoja ir tam tikri pavydo tipai, būdingi tik vyrams ir moterims. Vyrų pavydas dažnai pasireiškia pirmumo teise į moterį. Galbūt dėl šios priežasties vyrai sunkiau atleidžia neištikimybę savo partnerei bei dažniau už moteris inicijuoja skyrybas.


Moterų pavydas turi socialinį – biologinį pagrindą. Nėštumo ir vaiko auginimo laikotarpiu ji nori, jog vaikas turėtų tėvą ir padėtų jai juo rūpintis. Tad moterų pavydas yra tiesiogiai susijęs su tarpusavio jausmais, lojalumu bei garantijomis. Tad jei norite sumažinti moters pavydą ir jos paklydimo riziką, verčiau veskite ją.


Pavydas dažnai  gali būti nepagrįstas, tačiau niekada negalima atmesti situacijų, kada galima pakliūti į keblią padėtį. Juk jei būtų kitaip, toks reiškinys nė neegzistuotų.  Tačiau, kad ir kaip norėtųsi apskaičiuoti neištikimybės riziką, nesugebėjimas gerbti kito žmogaus  tapatybės gali sužlugdyti santykius, o ar bus pasiekta ta riba, priklauso tik nuo  laiko ir abiejų partnerių pastangų. 


Suaugusiems.lt

Ar esate pavydus/pavydi?
 
fantazijos
Komentarai
Naujas komentaras