5 saugaus sekso taisyklės

 
Be malonumo, seksas gali grėsti nepageidaujamu nėštumu arba lytiškai plintančiomis ligomis (LPL), todėl kalbant apie saugų seksą ir taisykles, dažniausiai omenyje turima būtent tai.

Žmonės yra linkę elgtis neatsakingai, tad dažnai nutinka taip, kad pirmiausia „nueina į šoną“, o tik tada galvoja apie tai, ką padarė. Neretas dėl pasekmių kaltina aplinkinius, medikus ar dar kažką, tačiau tik retkarčiais susimąsto dėl savo veiksmų.

Vis dėlto, tikriausiai ne veltui LPL yra vadinamos elgsenos ligomis. „Būtų galima pasakyti aiškią taisyklę, kuri išreiškiama formule 10:20:20:50 – tik 10 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo medicinos, po 20 proc. nuo aplinkos ir nuo genetikos ir net 50 proc. nuo mūsų pačių elgsenos“, - teigia Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius doc. dr. Saulius Čaplinskas.

Tiems 50-čiai proc. išpildyti užtenka prisiminti vos 5  saugaus sekso taisykles:

1. 100 proc. saugumas – abstinencija

Viskas labai logiška ir paprasta – neturint lytinių santykių neįmanoma nei pastoti, nei užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

2. Masturbacija – malonu ir saugu

LPL ir nepageidaujamas nėštumas negresia ir tuo atveju, jei nesusimaišo biologiniai partnerių organizmo skysčiai (sperma, makšties išskyros ir pan.), tačiau kodėl turėtumėte atsisakyti bendravimo su partneriu ir lytinio pasitenkinimo? Tai gali būti masturbacija, erotiniai pokalbiai ar sekso žaisliukų naudojimas. Svarbu atsiminti, kad jei to žaisliuko nenaudojo kitas žmogus arba jis yra nuplautas – jums gresia nebent malonumas.

3. Mažiau partnerių – mažiau rizikos

Tačiau čia prasideda visi „bet“. Ką tai turi bendro su nepageidaujamu nėštumu? Ką bendro turi vienas lytinis partneris ir saugumas, jei jis jau užsikrėtęs kažkokia liga? Vis dėlto, logiška, kad kuo daugiau partnerių – tuo didesnė tikimybė sutikt tokį, kuris gali būti užsikrėtęs kokia nors liga arba nemokėti naudotis kitomis apsaugos priemonėmis ir taip padidinti nepageidaujamo nėštumo riziką.

4. Kontracepcija – jei baiminiesi tik dėl nėštumo

Tai patogi priemonė išvengti nepageidaujamo nėštumo, nes sekso metu nereikia vargintis užsidėti prezervatyvo ar jaudintis, kad jis gali suplyšti, tačiau nuo LPL ji neapsaugo. Kai kurios kontraceptinės priemonės, pavyzdžiui, spiralė, kuri sukelia nuolatinį vietinį uždegimą, priešingai – LPL grėsmę gali ir padidinti.

5. Prezervatyvas – paprasta ir patikima

Kam iš naujo išradinėti dviratį? Tinkamai naudojamas prezervatyvas – iki šiol išlieka patikimiausia apsauga ir nuo LPL, ir nuo nepageidaujamo nėštumo. Bėda tik viena, kartais juos naudojant pritrūksta patyrimo arba atidumo.

Tinkamas prezervatyvo naudojimas prasideda dar jį perkant – svarbu atkreipti dėmesį į jo galiojimo laiką ir gamintoją. Taip pat svarbu ir tinkamai saugoti prezervatyvą, nes lateksą gali pažeisti nuolatinė trintis (pavyzdžiui, nešiojantis kelnių kišenėje) arba temperatūrų skirtumai.

Vis dėlto, visų svarbiausias – tinkamas naudojimas sekso metu. Reikia ne tik teisingai jį išvynioti, užsidėti ir nepažeisti, bet ir atsiminti, kad užsidėti reikia ne tik prieš baigiant, o dar prieš sueitį ir galimybę partneriams pasikeisti biologiniais organizmo skysčiais.

Klaidinga manyti, kad prezervatyvus reikia naudoti tik vaginalinio sekso metu. Manoma, kad apie 8 proc. Anglijos gėjų ŽIV infekcija užsikrėtė oralinio sekso metu. Oraliniam seksui galima naudoti plonesnius ir įvairių skonių prezervatyvus, o analiniui patariama rinktis storesnius.

ULAC direktorius primena, kad jokiais būdais negalima pagal tiesioginę paskirtį naudoti prezervatyvų, kurie yra suvenyrai: „Šviečiantys, su kažkokiais ūseliais ar dar kažkokie meno kūriniai iš esmės yra skirti ne tam. Juos galima naudoti, bet tai yra kvaila, nes tai labiau suvenyrai, o ne tiesioginiam naudojimui (apsisaugojimui nuo nepageidaujamo nėštumo arba ligų) skirti prezervatyvai“. 

Suaugusiems.lt

 
Komentarai
Naujas komentaras